Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

[ Drzewo ] · Standardowy · Linearny+

> Harry Potter a Władca Pierścienia, Skomentuj przemyślenia eNoPe

Hipopotamus
post 10.02.2004 23:12
Post #1 

Hipo Zawsze Czujny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 35
Dołączył: 25.01.2004

Płeć: Mężczyzna



Jakiś czas temu eNoPe porównał te dwie książki. Skomentuj jego przemyślenia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Closed TopicStart new topicStart Poll
Odpowiedzi
Neville
post 11.02.2004 13:05
Post #2 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 4
Dołączył: 10.02.2004




Nię będę tu porównywał HP i WP. Doszedłem jednak do wniosku, że J. Rowling, tworząc postać Lorda Voldemorta, sugerowała się postacią Adolfa Hitlera.

Obie postacie były popierane przez masę ludzi na początku swojej "kariery". Hitler legalnie został kanclerzem Niemiec, a w V tomie HP Syriusz powiedział, że wielu ludzi popierało Voldemorta, gdyż chciał oczyścić świat z ludzi niemagicznych. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy ludzie przekonali się, jacy oni (Voldemort i Hitler) są okrutni, jaki stosują terror.

Ich przekonania także są podobne. Hitler uważał, że rasa aryjska, do której się zaliczał, przewyższa inne ludy i Aryjczycy powinni królować. Chciał także zlikwidować Żydów, Romów, homoseksualistów, gdyż uważał ich za gorszych. Voldemort uważał, że tylko czarodzieje "czystej krwi" są godni życia na świecie. Chciał on zniszczyć mugoli, charłaków i czarodzieji z rodzin niemagicznych. Obaj więc byli rasistami.

Nie wiem czy Rowling celowo wzorowała się na Hitlerze, wiem jednak, że podobieństwo jest bardzo duże.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
  14.02.2004 12:46
mnw_   Można porównywać różne miejsca, postaci itp. i...   16.02.2004 13:22
Luna Lovegood   Jeśli zobaczycie taką samą literę w trzech ksi...   17.02.2004 22:20
Light_Mew   Eh nie powinno się porównywać HP do WP to dwie...   22.02.2004 16:32


Closed TopicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 20.06.2024 14:42