Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

[ Drzewo ] · Standardowy · Linearny+

> Bridget Kanakaredes

Leen
post 11.05.2009 17:43
Post #1 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 3
Dołączył: 07.03.2009
Skąd: Wrocławskiej Dzielnicy

Płeć: Kobieta




Wszystko wokół upada.
Pomieszanie z poplątaniem.
Powoli walą się wszystkie dzielnice szlachetnych uczuć.
Zazdrość miesza się z pogardą na jej aktorskiej facjacie.
Ironicznie spogląda na dogasający już ogień w sercu zakochanych.
Wyrafinowanie nie pozawala jej ich do końca zniszczyć.
Okazując im ból w powolnym rozpadzie.
Sami doprowadzą się do upadku.
Piekielna wysłanniczka znów zatryumfuje.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Odpowiedzi
em
post 20.05.2009 20:40
Post #2 

ultimate ginger


Grupa: czysta krew..
Postów: 4676
Dołączył: 21.12.2004
Skąd: *kṛ'k

Płeć: buka



QUOTE
Jeśli autorka chciała stworzyć prozę poetycką i umieścić ją na subforum "Poezja", nie zaszkodziłoby nadmienić, że właśnie jako prozę poetycką ów utwór należy czytać. Inaczej narzucajca się interpretacja dzieła jako przynależnego "czystej" liryce zmusza do uznania tekstu za co najmniej niedopracowany. http://forum.freeware.info.pl/gry


OK, zobacz ten utwór:

Upadł jej z kolan kłębek włóczki. Rozwijał się w pośpiechu i uciekał na oślep. Trzymała początek życia. Owijała na palec serdeczny jak pierścionek, chciała uchronić. Toczył się po ostrych pochyłościach, czasem piął się pod górę. Przychodził splątany i milczał. Nigdy już nie powróci na słodki tron jej kolan. Wyciągnięte ręce świecą w ciemności jak stare miasto

To Herbert. Gdyby pojawił się w dziale "poezja", dyskutowalibyście nad jego miejscem? Albo czy trzeba przed nim pisać "uwaga! będzie proza poetycka"?
Wydaje mi się, że wystarczającym sygnałem, że na tekst trzeba patrzeć jak na prozę poetycką jest to, że pojawił się w dziale Poezja. Natomiast nie widzę powodu, żeby traktować ewentualną "prozatorskość" utworu jako zarzut - raczej jako kolejną właściwość formy (obok wersyfikacji, rymów, rytmu etc), która ma służyć treści.
Problem tkwi, innymi słowy, nie w samej przynależności gatunkowej, co w jakości wykonania - lub celowości (a częściej: jej braku) wykorzystania tej, a nie innej formy.

Postuluję więc, aby nie zbywać tekstów prostym: a, bo to brzmi jak proza poetycka, a nie jak wiersz; to nie jest rymowane, to się nie liczy (przejaskrawiam, wiem; a już w ogóle, idąc za Dmochowskim (Franciszkiem Ksawerym), "Rym największa dzisiejszych wierszów jest ozdoba/Nie wiem, czy się wiersz komu bez rymów podoba" - tyle, że to "dzisiaj" to Oświecenie, a i tak nie wszyscy współcześni się z krytykiem-wierszopisem zgadzali wink2.gif).
Bo chwilami odnoszę wrażenie (mam na myśli nie tylko ten temat), że tak się jakoś dzieje, że "czysta liryka" (define plz tongue.gif) to jedyna słuszna.


oks, zapędziłam się troszkę, to taki OT, taka glosa marginalna tylko :roll:

Ten post był edytowany przez vampirka: 09.05.2019 16:12


--------------------
all you knit is love!
każdy jest moderatorem swojego losu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 14.06.2024 01:03