Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Ewolucja.

Ludwisarz
post 11.09.2004 12:22
Post #1 

Roland Deschain


Grupa: czysta krew..
Postów: 2509
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: wastelands

Płeć: Mężczyzna



Jestesmy ludzmi.

Ja, ty, on. Kazdy z nas jest innym czlowiekiem. Kim jest czlowiek? Gatunek ssaka, gatunek myslacy abstrakcyjnie, gatunek ktory stworzyl cywilizacje.
Homo sapiens sapiens.
W tej dyskusji chcialbym odrzucic teorie jakoby to Bog Nas stworzyl dawno temu. Adam, Ewa, Raj, Grzech, Ludzkosc. Dlatego nie chcialbym tego typu wypowiedzi tutaj. Pragnalbym podyskutowac nad inna strona tego problemu. Nad problemem naszego pochodzenia. Nad ewolucja. Oczywistym argumentem moze byc powiedzenie - Bog Nas stworzyl. Niepodwazalny argument dla wierzacych.
Sa jednak tu ludzie ktorzy chca racjonalnych dowodow.


Pytan do tematu bedzie kilka.
Czy Darwin ma racje zakladajac, ze wszsytko co jest na dzis dzien powstalo w procesie ewolucji? Nie tylko my, ludzie. Takze swiat, ktory nas otacza.

Mnie zastanawia jedno. Skoro byla to ewolucja - my jestesmy jej jedna z faz. To wazne. Co bedzie pozniej? Czy za kilkanascie tysiecy lat zamiast poczciwych homo sapiens swiat zapelnia homo sapiens superior!? Czy bedziemy dalej ewoluowac? Jesli tak, to nie tylko my! Swiat wokolo, zwierzeta takze. Czy i one otrzymaja dar myslenia? Wszakze nasze dawne formy zachowywaly sie zwierzeco lecz w koncu ewoluowaly do formy, ktora potrafila myslec. Prymitywnie - ale poslugiwala sie srodowiskiem. Miala potrzeby. Zauwazala, ze kamien jest ostry. Mozna go chwycic. I cos odciac! Czy inne zwierzeta tez tego naucza sie w przyszlosci? Moze i przyjdzie czas kiedy kolejna forma ewolucyjna psa bedzie miala wartosci wyzsze, bedzie wierzyla w swojego boga, bedzie chowac zmarlych kamratow!
Spojrzmy na przeszlosc. Tak bylo z nami. Czemu mielibysmy byc wyjatkowi? Czemu tylko my? Moze jeszcze nie czas na inne gatunki?

A moze - jak zaklada jedna z teorii - zaczniemy sie cofac w rozwoju? Wszak dawniej krzyzowaly sie tylko najsilniejsze i nabardziej rozwiniete osobniki. Slabe i nie mogace przezyc byly porzucane. Dzis nie zdecydujemy sie an takie kroki z czysto etycznych wzgledow. Dzis pomagamy slabym osobnikom, maja one prawo przedluzac nasz gatunek.
Postep czy cofniecie?

Spojrzmy tez na ewolucje myslenia w czasie ostatnich 10 tysiecy lat.
To malo jak na historie Ziemi. Spojrzmy jednak na rozwoj. Jest baaaardzo duzy. Postepy cywilizacyjne. Czlowiek zyje godnie, ulawia sobie prace. A przeciez dawniej przejscie miedzy dwiema formami trwalo i 3 miliony lat. To z kolei duzo. A w tym czasie czlowiek wyprostowal sie i tylko (a moze az?) nauczyl poslugiwac sie ogniem czy tez wytwarzac prymitywne narzedzia.
Co wiec czeka Nas za milion lat?

Moze czlowiek rozwinie sie tak, ze uzyje wieksza ilosc swych szarych komorek? Moze posiadziemy zdolnosci znane tylko z ksiazek natury science-fiction?

To tylko spekulacje. Zalozenia. Teorie.
Zapraszam do dyskusji.


--------------------
CODE
srimi (20:20)
ale jestem pacan.. kto normalny trzyma dezodorant obok myszki ze wskazaniem na upadek na talerz niezjedzonego zimnego budyniu?

Gryffindor

Let's shake some dust, people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neonai
post 11.09.2004 13:30
Post #2 

Jolene


Grupa: czysta krew..
Postów: 3818
Dołączył: 20.10.2003
Skąd: z nizin.

Płeć: Kobieta



Po pierwsze - grauluje tematu=]
Po drugie. Rzeczywiście z religijnego punktu widzenia stworzył nas Bóg. Ale jednak w szkołach uczą nas, że ewolucja istnieje i postępuje. Że na początku były jakieśtam komórki, potem trylobity, gady dinozaury ptaki ssaki małpy w końcu człowiek. Od jakiegoś czasu człowiek nie ewoluuje (a moze nam sie tak tylko wydaje?). Zmienia się sposób myślenia, zmienia się nasza cywilizacja i kultura. Organizm człowieka dobry kawałek czasu jest taki sam, ale postęp medycyny gwarantuje nam dłuższe zycie niż np 10 wieków temu. Czy człowiek może jeszcze ewoluować? (Gdzieś czytałam, że "przyszły" człowiek będzie miał wielkie kciuki od stukania w komórkę ;D) Bardzo możliwe, prawie pewne jest, że część żyjących dzisiaj organizmów za ileśtammilionówlat po prostu zniknie z powierzchni Ziemi. Tak jak znikneły trylobity, amonity czy dinozaury. Naukowcy znajdą szkielet tygrysa albo żyrafy i dzieci będą czytać o nich z książek. Być może powstaną nowe formy życia. Jakie? tego to ja już nie wiem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dajmond
post 11.09.2004 20:24
Post #3 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 356
Dołączył: 29.06.2003
Skąd: nie wiem




Oglądałam film w którym było powiedziane, że będzie wielka katastrofa (nie wiadomo jaka) i z dzisiejszych stworzeń przeżyją (weług naukowców) tylko rekiny, ale też się troszeczkę zmienią. Oraz wg. tego dokumentu następną potęgą będą głowonogi, które być może wyewoluują w coś... Podobnego do człowieka?


--------------------
.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hefaj
post 11.09.2004 20:53
Post #4 

Cenzor


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 851
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Katofaszystów k./ Ciemnogrodu

Płeć: Mężczyzna



ewolucja ?
uhm.
człowiek już dziś może ewoluować - tyle że w tył - wciskając fajny , czerwony guziczek.

zresztą - tak dokładniej to krzyżówki mogą być dalczymi ogniwami - chociażby ostatnio występujące w Ameryce zwierze nazwane HIOT.

W sumie , to 'Darwin Darwinem' , ALE Lamarck ( pytanie - kto to był Lamarck? ) też miał trochę racji ze swą teorią o tym , iż żyrafy są potomkami krótkoszyich zwierząt kopytnych - czyt. typu konie - które musiały aleko sięgać po pożywienie , dlatego potomek ów 'konia' miał nieco dłuższą szyję i tak dalej , zaś - co 'nie zostało dopowiedziane' - gdy już coś zostało dostosowane do potrzeb ewolucja w tym kierunku zanikała , lecz po czasie zwierze ewoluuje w innym kierunku i tak dalej.

Tyle.


--------------------

Ciemnogrodzkie ogłoszenie:
Jestem strasznym , agresywnym i wojującym katofaszystą , używam nieekologicznego mydła , nienawidzę wszystkiego co się rusza łącznie z Żydami i Arabami , kocham Hitlera i jest on dla mnie Bogiem , biję gejów , lesbijki i murzynów , jestem łysy , mam bejzbola , należę do 8 bojówek neofaszystowsko/nazistowsko/frankistowsko/skinowskich , codzień palę flagę Izraela , kocham Mein Kampf , słucham Radia Maryja , popieram PiS , LPR i PPN , mam moherowy beret , podejdź a odgryzę ci lewe ucho.

W obawie przed życiem i zdrowiem nie klikaj tego linka!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neonai
post 11.09.2004 21:02
Post #5 

Jolene


Grupa: czysta krew..
Postów: 3818
Dołączył: 20.10.2003
Skąd: z nizin.

Płeć: Kobieta



Hefaj, teoria Lamarcka została wyśmiana przez większość naukowców, i moim zdaniem słusznie.no bo jeśli te 'konie' musiały sięgać wysoko, i robiły to całe życie, tak że ich potomkami zostały zyrafy z długimi szyjami,to wynika z tego, żegdyby człowiek musiał całe życie dźwigać ciężkie ciężary i wyrobiły by mu się mięśnie, to urodziły by mu się dzieci - kulturyści z muskularnym ciałem. Ma to sens?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dajmond
post 11.09.2004 21:07
Post #6 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 356
Dołączył: 29.06.2003
Skąd: nie wiem




Moim zdaniem nie ma żadnego.
Tak w ogóle pamiętam jak pani w czwartej klasie podstawówki (nauczycielka od polskiego) mnie wyśmiałą kiedy powiedziałam, że człowiek i małpa mieli wspólnego przodka z którego ddzielnie wyewluowali.
Bo chodziło o to, że zadawaliśmy sobie pytania na które nie znaliśmy odpowiedzi =='.
Wiedza społeczeństwa jest bardzo mała, bo wyzej wymieniona pani rzekła również, że człowiek pochodzi od małpy.


--------------------
.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 11.09.2004 21:11
Post #7 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



Wreszcie temat w którym już dawno chciałem się wypowiedzieć...
Przedewszystkim w tej sprawie ważna jest wyobraźnia. Właśnie ona. Ewolucja jest częścią praw natury, które zmieniają wszystko z sekundy na sekundę.
Widzimy to na własne oczy. Przykład- W średniowieczu nad brzegiem Bałtyku znajdował się kościłół, 2 kilometry od wody....co roku 2 cm. morze wdzierało się w ląd. Dzisiaj stoi już tylko jedna ściana, reszta została już pochłonięta. I tak zmienia się świat. Kontynenty łączą się i odzielają, góry rosną i maleją az w końcu staja się morskim dnem. I tak od miliardów lat. Miliard- zwykła liczba. Ludzie często stając przed nią myślą że ewoulcja zaprzecza stwórczej mocy Boga. Mówimy "Bóg stworzył", ale to nie znaczy, że materia ta jest tworem ostatecznym!
Ewolucja to zmiana materii stworzonej przez Boga. Ewolucji nie da się zaprzeczyć bo ona trwa zawsze i wszędzie, wszystko ewoluuje. Ciekawa rzecz- niepotrafimy sobie czasem wyobrazić, iż pochodzimy od małpy.....a przecież religia mówi "Z prochu powstałeś..."! I ludzie w to wierzą! Tutaj mała dygresja dla Ikara
- Świat powstał z niczego, owszem tak uważam, ale człowiek powstał z błota! Z przekształcenia materii a nie z niczego! Nikt nie powiedział, że ludzie powstali z niczego. Małpa to zwykły okres przejściowy między błotem a człowiekiem.
Wyobraźnia to jedno ale naa sprawę człowieka trzeba też spojrzeć z innej perspektywy. Istnienie gatunku ludzkiego to całkowity przypadek! Z materialnego punktu widzenia. Jesteśmy produktem chaosu. Ziemia istnieje 5 miliardów lat. Nasz gatunek 50 tysięcy lat. Gdyby dinozaury wymarły choć trochę później małpy w Afryce nie byłyby zmuszone do zejścia z drzew 5 milionów lat temu na skutek pewnych zmian klimatycznych....
Ten "przypadek" był wpisany w swiat już przy jego stwarzaniu. W miarę inteligentne stworzenia istniały już na dziesiątki milionów lat przed początkami człowieka i nic z tego nie wynikało. Inteligentna rasa wcale nie musiała powstać i być może nigdy by nie powstała! Owszem z naukowego punktu widzenia nie jest to wykluczone... Jesteśmy wyjątkowi bo mamy swoją tożsamość, swój byt. To że4 jestem potomkiem w lini prostej od jakiejś ryjówki która uciekła przed stopą wielkiego dinozaura nie czyni mnie ani lepszym ani gorszym od powiedzenia "z prochu powstałem". I teraz ciekawa rzecz- nie znaczenia to co czeka swiat za milion lat. To mniej więcej tak samo "ważne" jak to co było milion lat temu.
Bóg stwarzał świat siedem dni. Pierwszego czy grugiego dnia na swiecie nie było ludzi, może ich nie być ósmego! Nasze dusze są niezniszczalne i wymarcie ludzkiej rasy nic w tej kwesti nie zmieni.
Ktoś powiedział , że chrześcijaństwo zaginie tak jak inne wiary. No i co z tego?
Czy prawda przestaje być prawdą tylko dlatego, że nikt juz o niej nie pamięta?
Przed nadejściem Chrystusa było wielu dobrych i światłych ludzi, którzy zostaną sprawiedliwie ocenieni na Sądzie. Tak samo byłoby nawet w przypadku wymarcia wiary chrześcijańskiej. Nikt nie odbierze sprawiedliwym ich słusznej nagrody w niebie.
Dlatego wróćmy do pytania "Co bedzie za kilkanąscie tysięcy lat?" Nic szczególnego. A przynajmniej nic bardziej szczególnego niż to co było kilkanaście tysięcy lat temu. Coś wymrze coś wyewoluuje. I choc nikt już nie będzie nas pamiętał to nasza strona metafizyczna pozostanie poza czasem.
Co do dywagacji w stylu "czy czeka nas super człowiek?". Moim zdaniem nie. Na to niema po prostu czasu. Nim coś w nas się zmieni musza minąć tysiące lat a do tego czasu już dawno dokonamy samozniszczenia albo zostaniemy wyparci przez stworzone przez siebie roboty. Ich los jest mi obojętny, nie mają nic wspólnego z nami. Człowiek nie cofnie się w rozwoju ani nie rowinie bo granice człowieczeństwa tkwią w możliwościach umysłu a te zostały już raczej ustabilizowane.
Przepraszam, że tyle tu "religi" ale wbrew pozorom ewolucja jak taka to dziedzina sucha i nudna w której nie ma nic niezwykłego. Jest taka sama tak milion lat temu jak i dzisiaj a gdbyanie o przyszłości jest o tyle ciekawe jak "badanie" obwodu futerka mastodonta sprzed 178 tysięcy lat. Science fiction tworzy niezwykłe obrazy lecz ostatecznie to nie ma nic wspólnego z naszym bytem. Człowiek był niczym milon lat temu, bedzie niczym za milion lat. To such prawda. Wiara zaś wogóle nie koliduje z tą prawdą.


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dajmond
post 11.09.2004 21:16
Post #8 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 356
Dołączył: 29.06.2003
Skąd: nie wiem




Ciekawie piszesz Hagrid... Miło się czyta.

Tak naprawdę jesteśmy spokrewnieni ze wszystkim co jest na tej ziemi no, bo przecież wszystko ma za przodków to co było na początku na ziemi.


--------------------
.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neonai
post 11.09.2004 21:25
Post #9 

Jolene


Grupa: czysta krew..
Postów: 3818
Dołączył: 20.10.2003
Skąd: z nizin.

Płeć: Kobieta



Wg Ciebie religia nie koliduje z teorią ewolucji, Hagrid? Ja sama niejestem zwolenniczką ani jednego, ani drugiego podejścia do sprawy, tzn wierzę, że Bóg stworszył świat, ale równiez spekuluję nad ewolucją. Nie zgadzam się jedynie z tym co napisałeś
QUOTE
Ewolucja to zmiana materii stworzonej przez Boga
w Biblii jest wyraźnie napisane, że 7 dnia Bóg stworzył człowieka.

Wybacz Timmy tą religię, nie mogłam sie powstrzymac.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Kira
post 11.09.2004 21:30
Post #10 

Mistrz Różdżki


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1312
Dołączył: 15.05.2003
Skąd: Roma, Italia!

Płeć: Kobieta



QUOTE
w Biblii jest wyraźnie napisane, że 7 dnia Bóg stworzył człowieka


niektórzy mówią, że nie należy traktować tego dosłownie, że to swojego rodzaju przenośnia. różne odłamy chrześcijaństwa chyba różnie to interpretują...


--------------------
ogni giorno sempre faccio qualche lotta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hefaj
post 11.09.2004 21:32
Post #11 

Cenzor


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 851
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Katofaszystów k./ Ciemnogrodu

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(Neonai @ 11.09.2004 21:02)
Hefaj, teoria Lamarcka została wyśmiana przez większość naukowców, i moim zdaniem słusznie.no bo jeśli te 'konie' musiały sięgać wysoko, i robiły to całe życie, tak że ich potomkami zostały zyrafy z długimi szyjami,to wynika z tego, żegdyby człowiek musiał całe życie dźwigać ciężkie ciężary i wyrobiły by mu się mięśnie, to urodziły by mu się dzieci - kulturyści z muskularnym ciałem. Ma to sens?
*



Wiem , i wiesz co twierdzę ?
Wierutna bzdura!
Ewolucja postępuje miliardy lat , więc ta 'szyja' , to kwestia cen..niee , milimetrów!
Tak samo z ludźmi , dokładniej - genami - ZAWSZE , ZAWSZE MUSI się pojawić chociażby PODOBIEŃSTWO kilku GENÓW , przez co potomek jest przynajmniej potrosze chocizby w pewnym detalu podobny do rodziciela - lecz głównie te geny 'dziedziczące' przechowują informacje o 'warunkach' - przez co np. jakieś zwierze przeniosło się na Kamczatkę , to jego potomkowie Z CZASEM - może to potrwać nawet tysiące lat - dostosują się do mrozui warunków tam panujących - o ile tam nie wyginą.
Tak samo z niedźwiedziami brunatnymi i po części z ludźmi - jak już mówiłem - może to być też gen np. wyglądu , talentu , lecz głównie i przede wszystkim 'przetrwania'.
Także za parę lat może nam się narodzić nowa era ludzi , a my tego nie spostrzeżemy - ot moja 'uniwersalna' teoria.


--------------------

Ciemnogrodzkie ogłoszenie:
Jestem strasznym , agresywnym i wojującym katofaszystą , używam nieekologicznego mydła , nienawidzę wszystkiego co się rusza łącznie z Żydami i Arabami , kocham Hitlera i jest on dla mnie Bogiem , biję gejów , lesbijki i murzynów , jestem łysy , mam bejzbola , należę do 8 bojówek neofaszystowsko/nazistowsko/frankistowsko/skinowskich , codzień palę flagę Izraela , kocham Mein Kampf , słucham Radia Maryja , popieram PiS , LPR i PPN , mam moherowy beret , podejdź a odgryzę ci lewe ucho.

W obawie przed życiem i zdrowiem nie klikaj tego linka!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 11.09.2004 21:36
Post #12 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



Moim zdaniem trudno znaleźć pomiędzy wiara a ewolucją jakieś niescisłości. Jeśli dosłownie przyjmiemy, że kobieta powstała z żebra Adama to faktycznie, daleko nie dojdziemy. Ale chyba nie ma watpliwości, że jest to tylko przenośnia. Sedno sprawy jest jasne- Po wielkim wybuchu "I stała się światłość" boskie stwarzanie jest równoznaczne z ewolucją zaplanowaną już przy pierwotnym stworzeniu materii. Tutaj naprawdę nie ma sprzeczności.


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ludwisarz
post 11.09.2004 21:40
Post #13 

Roland Deschain


Grupa: czysta krew..
Postów: 2509
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: wastelands

Płeć: Mężczyzna



nie ma co przepraszac.

Dlatego zaznaczylem to wczesniej, bo nie chcialem, zeby ludzie tu tlumaczyli, ze Bog i koniec.

Hagrid: Widzisz jakie ja ciekawe tematy zakladam ;]
Co do Twojej wypowiedzi.
Jednak teoria ewolucji z materii koliduje z religia. W Pismie Swietym napisane jest, ze Bog stworzyl czlowieka na swoje podobienstwo. Mozna to roznie odczytywac. Mozna odczytac to jako stworzenie ludzkiego gatunku - myslacego homo sapiens.
A moze i Bog stworzyl materie, z ktorej dopiero cos kiedys wyewoluwowalo.
Z kolei to, ze Adam i Ewa byli pierwszymi ludzmi rowniez z tym koliduje. Bo co z ludzmi, kotrzy sa kolejna forma malpy? Gdzie ich w czasie umiejscowic? Czy nie bylo konfilktu miedzy nimi a myslacymi potomkami Adama i Ewy? Kiedy Adam i Ewa zostali zeslani an Ziemie? Moze to tylko symbol? Jak stworzyli gatunek ludzki skoro byla ich tylko dwojka? Kazirodctwo?

I wlasnie dlatego aspekt religijny chcialem pominac. Zbyt duzo pytan. W zasadzie wierzacy ma niepodwazalne argumenty, ale niewierzacy takze. Dlatego to pomijam.

A ja wlasnie chcialbym pospekulowac - co to bedzie. Czy ewolucja bedzie nadal postepowac? Jaka bedzie kolejna forma czlowieka? Wiem, ze to szybko nie nastapi. Wielkie imperia, wieki, milenium - to zaledwie chwila w ewolucji. Jednak kiedyś w koncu cos sie zmieni. Odrzucam wizje rychlej apokalipsy - a bo roboty, a bo wojna, a bo ludzie przeciwko ludziom.
Kolejna sprawa: Piszesz, ze czlowiek byl niczym i niczym bedzie. Byl niczym. Jest teraz czyms. Czyms co w jakis sposob mysli. A przyszlosc? Moze jeszcze nieistniejace formy organizmow beda czyms, my odejdziemy na inny plan.

Przeciez niepodwazalnym dowodem sa szkielety z wykopalisk. To w ktorym momencie pojawil sie Adam? Dosc niedawno. napewno nie miliony lat temu...



A Pan Daniken uparcie twierdzi, ze ewolucja to wynik tego, ze na nasza planete przybyli 'kosmonauci' z innej planety i zapladniali kobiety i w ten sposob dochodzilo do rozwoju naszej cywilizacji.
Jest tak przekonany do swojej tezy, iz znajduje czasem racjonalne dowody!


--------------------
CODE
srimi (20:20)
ale jestem pacan.. kto normalny trzyma dezodorant obok myszki ze wskazaniem na upadek na talerz niezjedzonego zimnego budyniu?

Gryffindor

Let's shake some dust, people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 11.09.2004 22:27
Post #14 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



Dobrze widzisz jak małym fragmętem ewolucji jest obecna dominacja człowieka. Ja odważe się postawić jeszcze śmielszą tezę - dominacja człowieka w dzisiejszym wydaniu wogóle nie ma nic wspólnego z ewolucją! Człowiek 3-4 tysiące lat temu był na niewiele niższym poziomie niż teraz. To cywilizacja a przedewszystkim - pismo i trwałośc wiedzy stanowi o naszej potędze. Nasza wiedza nie ginie lecz zostaje zapisana w organixmie społecznym. Od strony technicznej daje to nieograniczone możliwości. Ale od fizycznej nie. Prosty przykład. Ludzie nie będą silniejsi, bo poprostu nie jest i nie bedzie im to potrzebne! Wszystko zrobia za nas maszyny. I osiągnięcia farmacji nic tutaj niezmienią, bo to że jesteśmy wyraźnie wyżsi niż nasi przodkowie sprzed ledwie 100 lat wynika z cech nabytych po narodzinach a nie z dziedziczenia. Człowiek będzie miał coraz krótszy najmniejszy palec, zaniknie kośc ogonowa lecz i tak zmiany te potrwają tysiące lat. Nie powstanie super człowiek bo znacznie łatwiej będzie stworzyć super robota. Ewolucja jest dostosowaniem do potrzeb a ludzie przyszłości nie będą wcale chcieli dążyc do bycia zwierzakami- cyborgami bo i tak zawsze wynik będzie gorszy od maszyny. I nie mówie tutaj o roku 2445 czy cos w tym stylu. To bardzo mało ale już rok 5445? Przy naszym tempie rozwoju cywilizacyjnego, nie bedzie istnieć Żadne organiczne stworzenie mogące w czymkolwiek konkurować z maszyną. Dlatego w dobie człowieka nigdy nie narodzi się nowe stworzenie o pochodzeniu naturalnym mogące realnie wpływać na losy ziemi. Tak samo nie powstanie, żaden super człowiek. Ale człowiek może łatwo się unicestwić. Już teraz możliwe jest zniszczenie ludzkości bronia konwencjonalna.....a wystarczy jeden szaleniec za 400-500 lat...a może za 3 tys. lat i po nas. A wtedy być może wszystko ruszy od nowa....Tylko, że wtedy wszystko znów ruszy od nowa. I szczerze wątpie czy narodzi się "nowa ludzkość". Takie wymieranie miało miejsce już wiele razy a my jesteśmy wyjątkiem. Ewolucja będzie trwać wiecznie...przynajmniej do czasu zniszczenia wszechświata. Kosmici wcale nie byli nam potrzebni do tej ewolucji. Niczego oni raczej nie zmienili. Wszystko idzie swoim rytmem. Człowiek nigdy nie zostanie zepchnięty na dalszy plan, jest zbyt silny w swoim środowisku. Może go zniszczyć tylko technika.
Adam to oczywiście symbol, bilbia nie aspiruje do wyjasnienia szczegółowo wszystkich kwestii.
Czy inne formy ewolucyjne będą czymś? Widzisz...ja tego nie wykluczam ale.....już od najmłodszych lat interesuję się ewolucją i cżęsto słyszałem, że prawdziwymi mistrzami ewolucji są rekiny, krokodyle czy mrówki.....być może wszechświat pełen jest taki "mistrzów". Lecz mogę z pewnością na 99,999999% powiedzieć, że żadna z tych istot nigdy nie zapanuje nad ziemią tak jak człowiek.
Istnienie kręgowców jako takich też jest przypadkiem. Wywodzą się od słabych żyjątek wielkości nitki, będących nawet w swoim świecie baardzo słabe...A "naiinteligentniejszą" isotą bezkęgową są pszczoły....ludzie tak cżesto uzasadniaja istnienie innych cywilizacji ogromem wszechświata....a ja pytam- A jeśli w tym ogromie są tylko mrówki i pszczoły? One nigdy nie przekroczą pewnych barier. Ewolucja to nie sztuka myślenia a sztuka przetrwania. Ewolucja nigdy nie "pomoże" tym stworzeniom stać się równym człowiekowi.


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
voldius
post 12.09.2004 12:15
Post #15 

Unregistered









nie wiem czy to się tyczy tematu, chyba trochę tak.

polecam piosenkę i teledysk Pearl Jam 'Evolution'. może jeszcze Fatboy Slim 'Right here, right now'.

powiedziało dziecko MTV, które jest za głupie na ten temat i odeszło.
Go to the top of the page
+Quote Post
BlackOmen
post 12.09.2004 12:34
Post #16 

Animag


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1526
Dołączył: 29.05.2004
Skąd: 4chan.org

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(Kira @ 11.09.2004 21:30)
QUOTE
w Biblii jest wyraźnie napisane, że 7 dnia Bóg stworzył człowieka


niektórzy mówią, że nie należy traktować tego dosłownie, że to swojego rodzaju przenośnia. różne odłamy chrześcijaństwa chyba różnie to interpretują...
*



Bo ponoc w starozytnym hebrajskim trzeba bylo dawac dokladne okreslenia czasu nie bylo jakis przedzialow/etapow

QUOTE(voldius @ 12.09.2004 12:15)
nie wiem czy to się tyczy tematu, chyba trochę tak.

polecam piosenkę i teledysk Pearl Jam 'Evolution'. może jeszcze Fatboy Slim 'Right here, right now'.

powiedziało dziecko MTV, które jest za głupie na ten temat i odeszło.
*


It`s evolution baybe!

Ja pewno cos dopisze jak wroce z obiadu.


--------------------
user posted image
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?"
Jonasz Kofta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Pawelord2
post 12.09.2004 12:38
Post #17 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 587
Dołączył: 10.04.2003
Skąd: Przeworsk

Płeć: Mężczyzna



Człowiek już nie będzie ewoluował raczej - dlaczego?
Posłużmy się cytatem z Matrixa - Zwierzęta przystosowują się do zmian środowiska (ewolucja) człowiek przystosowuje srodowisko do siebie - wniosek z tego taki że jesteśmy już ostateczną formą naturalnej ewolucji co można uznać za dowód na istnienie Boga w przyrodzie (stworzył człowieka by panował nad wszystkim)
Zresztą - nie odrzucając Boga - czy nie mogło być tak że to właśnie Bóg posłużył się ewolucją? że nie ewolucja stworzyła Boga, ale On ją...
Jasne że można ciągnąć wcześniej - wszechświat - skąd się wziął? nauka mówi o wielkim wybuchu, religia o Boskiej interwencji. Ponownie - skąd się wzięła ta materia która wybuchła? dlaczego? Jezeli uznamy że Bog to stymulował to zaraz naukowcy postawią pytanie - a skąd sie wziął Bóg?

Ten temat nie ma rozwiązania...przynajmniej za życia.
"...P..."


--------------------
now everybody's praying, don't pray on me
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ludwisarz
post 12.09.2004 13:33
Post #18 

Roland Deschain


Grupa: czysta krew..
Postów: 2509
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: wastelands

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(Pawelord2 @ 12.09.2004 11:38)
Zresztą - nie odrzucając Boga - czy nie mogło być tak że to właśnie Bóg posłużył się ewolucją? że nie ewolucja stworzyła Boga, ale On ją...
Jasne że można ciągnąć wcześniej - wszechświat - skąd się wziął? nauka mówi o wielkim wybuchu, religia o Boskiej interwencji. Ponownie - skąd się wzięła ta materia która wybuchła? dlaczego? Jezeli uznamy że Bog to stymulował to zaraz naukowcy postawią pytanie - a skąd sie wziął Bóg?

Ten temat nie ma rozwiązania...przynajmniej za życia.
"...P..."
*




Zle, ze poruszyles taki temat. To temat o ewolucji a nie skad wzial sie swiat. na to pytanie bardzo ciezko odpowiedziec i nikt tu chyba na forum nie bedzie probowal, bo mozna o tym myslec i dyskutowac cale zycie i tak sie do niczego nie dojdzie.
Wiec rozmawiajmy o samej ewolucji.

Hagrid: Za bardzo wkrecily Ci sie roboty. Czlowiek sobie wymyli robota i te roboty jeszcze nad nami kontrole przejma i bedzie homo sapiens robotus.

voldius: owszem, peral jam 'do the evolution' jest dobre. ale przedstawia apokaliptyczna wizje swiata.


--------------------
CODE
srimi (20:20)
ale jestem pacan.. kto normalny trzyma dezodorant obok myszki ze wskazaniem na upadek na talerz niezjedzonego zimnego budyniu?

Gryffindor

Let's shake some dust, people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anagda
post 12.09.2004 14:03
Post #19 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1994
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



1: stanowczo nie wierzę w fakt, jakoby wszystko się stało tak, jak to napisane w Bibli. powód jest jeden: jestem ateistką i nei wieżę w Boga. tak więc "... najpierw był chaos..." zupełnie nie wchodzi w grę

2:wierzę natomiast, iż jexsteśmy tylko kolejnym ogniwem w ewolucji, która kiedyś - czy chcemy czy nie - doprowadzi naszą planetę do zagłady. jestem realistką więc nie potrafię sobie wyobrazić, że wszystko powstało z niczego. choć w to wierzę. po prostu jakoś tego nie mogę wyobrazić


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 12.09.2004 14:26
Post #20 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



W chwili "wielkiego wybuchu" wszechświat miał wielkośc naparstka krawieckiego....co było wczesniej? Tego nie wie nikt.

Timmy- Roboty nie mają nic wspólnego z ewolucją. Nie wiem czy roboty przejmą władzę, nie wiem czy ludzie dokonają w ciągu najbliższego tysiąca lat samozagłady. Ale jestem niemal zupełnie pewny że w ciągu tysiąca lat technika pójdzie tak do przodu iż materia z której jest stworzony człowiek bedzie niczym. Choćby taki człowiek miał siłe słonia i szybkośc geparda to bedzie tylko drobna część możliwości robotów. Ludzie mogą długo nad nimi panować. Ale nikt nie bedzie miał interesu "mieszania" robotów z człowiekiem. Bo taki robot byłby żałośnie słaby. Owszem ludziom będą wszczepiane różne cuda ale raz ,że nie ma to nic wspólnego z ewolucją a dwa iż tak jak juz mówiłem- im więcej czasu minie tym bardziej materia organiczna bedzie tracić znaczenie. A bez niej nie ma ewolucji.


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
murof
post 12.09.2004 15:56
Post #21 

Uczeń Hogwartu


Grupa: czysta krew..
Postów: 187
Dołączył: 05.07.2004

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(anagda @ 12.09.2004 14:03)
1: stanowczo nie wierzę w fakt, jakoby wszystko się stało tak, jak to napisane w Bibli. powód jest jeden: jestem ateistką i nei wieżę w Boga. tak więc "... najpierw był chaos..." zupełnie nie wchodzi w grę
*



Jak już pisał Hagrid: "W chwili "wielkiego wybuchu" wszechświat miał wielkośc naparstka krawieckiego". Otóż w takiej sytuacji załamują się wszystkie prawa fizyczne i powstaje osobliwość. Chaos. Był na początku. Więc starożytni grecy mieli dość dobrze oddany obraz początku. smile.gif


--------------------
- Oj, nie wolno rzeczy wielu,
Kiedy celem jest - brak celu...
(Zwłaszcza, jeśli duszy nie ma -
I to wszystko na ten temat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
mayi
post 12.09.2004 16:31
Post #22 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 190
Dołączył: 18.06.2004
Skąd: poznan




z kad wziol sie Bóg jest wyjesnienie i to nawet w Bibli - Bog byl jest i bedzie
niepojete a jednak...
interpretujac biblie wielki wybuch byl czescia twozenia swiata
a co do ewolucji to robot nie moze byc kolejnym ogniwem gdyz ewolucja jest naturalna zmiana przystosowania organizmu na bardziej funkcjonalne.robot jako taki juz istnieje wiec czlowiek nie moze ewoluowac w cos co juz jest musi byc od tego lepszy.Ewolucja juz sie zakonczyla guzik prawda juz my roznimy sie od starszego pokolenia czlowie dzisiejszy jest wyzszy slabszy fizycznie ma mniej owlosienia niz jego przodkowi z przed 100 lat tylko dla tego ze nie jest mu to juz potrzebne.


--------------------
szkoła :( :( :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anagda
post 12.09.2004 16:43
Post #23 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1994
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



QUOTE(murof @ 12.09.2004 15:56)
QUOTE(anagda @ 12.09.2004 14:03)
1: stanowczo nie wierzę w fakt, jakoby wszystko się stało tak, jak to napisane w Bibli. powód jest jeden: jestem ateistką i nei wieżę w Boga. tak więc "... najpierw był chaos..." zupełnie nie wchodzi w grę
*



Jak już pisał Hagrid: "W chwili "wielkiego wybuchu" wszechświat miał wielkośc naparstka krawieckiego". Otóż w takiej sytuacji załamują się wszystkie prawa fizyczne i powstaje osobliwość. Chaos. Był na początku. Więc starożytni grecy mieli dość dobrze oddany obraz początku. smile.gif
*




tu akurat chodziło mi o cytat z bibli... a nie o "naukowe" sformuowanie... dry.gif


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
murof
post 12.09.2004 16:47
Post #24 

Uczeń Hogwartu


Grupa: czysta krew..
Postów: 187
Dołączył: 05.07.2004

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(anagda @ 12.09.2004 16:43)
tu akurat chodziło mi o cytat z bibli... a nie o "naukowe" sformuowanie...  dry.gif
*



Ale - po pierwsze - to cytat z Mitologii Greckiej, a po drugie - dlaczego w takim razie nie wchodzi w grę? Właśnie staram się udowodnić, że zgodnie z nauką - wchodzi.


--------------------
- Oj, nie wolno rzeczy wielu,
Kiedy celem jest - brak celu...
(Zwłaszcza, jeśli duszy nie ma -
I to wszystko na ten temat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Eva
post 12.09.2004 16:49
Post #25 

nocturnal


Grupa: czysta krew..
Postów: 5438
Dołączył: 10.04.2003
Skąd: Poznań, miasto doznań.

Płeć: Kobieta



Chcialabym tylko tak religijnie wtracic ze stworzenie swiata wg. biblii jest symboliczne, a nie doslowne.


--------------------
“You may be as vicious about me as you please. You will only do me justice."

deviantART
last.fm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Strony  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 19.04.2024 23:27