Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Okładki "deathly Hallows", co możemy z nich wywnioskować?

ewamarchewa
post 29.03.2007 14:39
Post #26 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 95
Dołączył: 19.02.2006
Skąd: Z krzesła:P

Płeć: Kobieta



A mi to wygląda na uszy Zgredka cheess.gif A ten miecz... Czyż to nie jest miecz Gryffindora?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
LilienSnape
post 29.03.2007 14:58
Post #27 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 579
Dołączył: 11.12.2006
Skąd: Roseau

Płeć: Kobieta



no to pewnie zgredek XD mi też się włąsnie wydaje, ze to jest miecz Gryffindora. to na pewno jest ten miecz .


--------------------
user posted image
what the fuck was i thinking?

Lenka.

chomik !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 15:24
Post #28 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



No coś uszatego z mieczem tam jest.
Na co patrzą Harry i Voldemort w wersji amerykańskiej? I ręce mają tak wyciągnięte jakby sie przed czymś bronili, a nie po coś sięgali. A i na angielskiej ten tunel za Trio jest kolory nieba w wersji amer.


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Rosssa
post 29.03.2007 16:17
Post #29 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 205
Dołączył: 25.09.2006
Skąd: City centre

Płeć: Kobieta



QUOTE(Zeti @ 28.03.2007 19:22)
Tak pewno będzie wyglądała polska okładka DH
Marne to nieco, ale z programami, którymi dysponuje...
*



Niby to ma być polskie wydanie? blink.gif Śmiertelne regalia? blink.gif Nie no litości...


--------------------
Love - devotion
Feeling - emotion

Don't be afraid to be weak
Don't be too proud to be strong
Just look into your heart my friend
That will be the return to yourself
The return to innocence.

If you want, then start to laugh
If you must, then start to cry
Be yourself don't hide
Just believe in destiny.

Don't care what people say
Just follow your own way
Don't give up and use the chance
To return to innocence.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
LilienSnape
post 29.03.2007 16:25
Post #30 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 579
Dołączył: 11.12.2006
Skąd: Roseau

Płeć: Kobieta



też mnie to troche zdzwiło. kompletnie mi to nie pasuje. jakieś takie nijakie.


--------------------
user posted image
what the fuck was i thinking?

Lenka.

chomik !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 16:31
Post #31 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



To na szczęście tylko moja kiepska przeróbka. Robiona na szybko. Ale śmiertelne regalia to prawdopodobny tytuł po polsku.


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
LilienSnape
post 29.03.2007 16:56
Post #32 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 579
Dołączył: 11.12.2006
Skąd: Roseau

Płeć: Kobieta



mam nadzieję, że jednak to nie jest poprawny tytuł. z resztą pierwsze słysze o tych smiertelnych regaliach.


--------------------
user posted image
what the fuck was i thinking?

Lenka.

chomik !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
PrZeMeK Z.
post 29.03.2007 17:10
Post #33 

the observer


Grupa: czysta krew..
Postów: 6284
Dołączył: 29.12.2005

Płeć: wklęsły bóg



Polkowski coś o nich mamrotał ponoć.

QUOTE
Na co patrzą Harry i Voldemort w wersji amerykańskiej? I ręce mają tak wyciągnięte jakby sie przed czymś bronili, a nie po coś sięgali.


Chyba żartujesz. Harry ma tak pełen nadziei i poczucia satysfakcji wzrok, że pomylić wyrazu jego twarzy z napięciem czy strachem (jakby się bronił) jest chyba niemożliwe. Voldemort zdaje się sięgać po Harry' ego, więc to raczej taki symboliczny motyw.
A jeśli przyjąć, że Harry jest na okładce w trakcie ostatniego starcia z panem V., to ja wyobrażam to sobie tak:
QUOTE
Voldemort był już bardzo blisko. Nie spieszył się jednak, wyraźnie napawając się swoim triumfem. Harry stał, pozbawiony różdżki, bezbronny. Nie czuł strachu. Wydawało mu się, że widzi wszystkich tych, których kochał i których utracił: Syriusza... Dumbledore' a... rodziców... Wszyscy zdawali się mówić, że nie winią go za przegraną. Walczył do końca.
W tej samej chwili rozległ się nieziemski, przepiękny dźwięk. Voldemort stanął jak wryty. Harry poczuł potężne uczucie triumfu. Nad pole bitwy nadleciał Fawkes - potężny, dumny i piękny. W szponach trzymał różdżkę Harry' ego.
- Fawkes! - zawołał Harry, unosząc rękę.
Feniks zanurkował w dół.

Brak mi sporo do Rowling, wiem. tongue.gif


--------------------
Hey little train, wait for me
I once was blind but now I see
Have you left a seat for me?
Is that such a stretch of the imagination?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 17:13
Post #34 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



Polkowski powiedział:
"Po ogłoszeniu angielskiego tytułu 7 tomu cyklu o Harrym Potterze na całym świecie rozgorzała dyskusja, co też mogą oznaczać owe "The Deathly Hallows". Słowa te są bowiem równie tajemnicze dla mówiących od urodzenia po angielsku, jak i dla nas. Głowią się tłumacze (mam z nimi stały kontakt), potterologowie, językoznawcy.
I mnie ten tytuł sen spod powiek spędza...

Im bardziej zastanawiam się nad znaczeniem słów "The Deathly Hallows", tym bardziej intuicja prowadzi mnie do celu wyprawy, na którą Harry zamierza wyruszyć po śmierci Dumbledore'a. Taka jest przecież zapowiedź treści 7 tomu, którą można znaleźć przy końcu tomu 6.
Harry zamierza odnaleźć brakujące cztery (jeśli medalion, który wypadł z szaty Dumbledore'a nie jest jednak hohruksem, jak uważa Harry) horkruksy Voldemorta. Harry mówi wyraźnie: "Muszę je odnaleźć je i zniszczyć, a potem poszukać siódmej cząstki duszy Voldemorta, tej cząstki, która wciąż tkwi w jego ciele" (s.695).
Otóż wśród różnych znaczeń słowa "hallows" jest i takie, które spotyka się w legendach starogermańskich i celtyckich: słowo to oznacza święte regalia (berło, miecz, jabłko, tron) albo święte przedmioty, na poszukiwanie których wybiera się bohater, np. kielich, włócznia, miecz w legendach o Świętym Graalu.
Pamiętajmy, że "hallows" to liczba mnoga. Bardzo to pasuje do zapowiedzi treści 7 tomu! Czy owe "hallows" nie oznaczają owych horkruksów, które Harry chce odnaleźć?
Oczywiście i wtedy problem translatorski jeszcze nie byłby do końca rozwiązany, bo w języku polskim brakuje w miarę czytelnego odpowiednika tego słowa. Najbliższe, jakie mi się na razie nasuwają, to "regalia" albo "relikwie". Regalia to przedmioty symbolizujące władzę królewską, ale w końcu LORD Voldemort chce być PANEM świata. Relikwie to nie tylko szczątki świętych lub przedmioty do nich należące, ale i wszelkie bardzo cenne pamiątki.
Jeśli chodzi o przymiotnik "deathly", to zgadzam się z intuicją Roberta Gamble, z tym, że w polskim języku przymiotnik "śmiertelny" może oznaczać nie tylko "podlegający śmierci", ale i "groźny", "grożący śmiercią", "zabójczy" (np. "śmiertelna choroba", "śmiertelny strach", "zabójcze wyziewy"). Warto pamiętać, że warunkiem UŚMIERCENIA Voldemorta jest właśnie odnalezienie i zniszczenie horkruksów.

A więc tytuł mógłby wówczas brzmieć:
HARRY POTTER I ŚMIERTELNE REGALIA
albo:
HARRY POTTER I ŚMIERTELNE RELIKWIE
albo:
HARRY POTTER I ZABÓJCZE RELIKWIE

Oczywiście są to tylko domysły i rzeczywiście trzeba czekać na 7 tom, żeby ten tytuł ostatecznie ustalić.
Na razie zapraszam do poszukiwań innego polskiego odpowiednika "hallows" w sugerowanym przeze mnie znaczeniu."


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Kylie
post 29.03.2007 17:29
Post #35 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 70
Dołączył: 04.02.2007
Skąd: znad Wisły

Płeć: Kobieta



Jak dla mnie powinny być "HP i śmiertelne relikwie". Regalia kompletnie mi nie pasują.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 17:41
Post #36 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



To juz kwestia gustu. Zadecyduje i tak wydawca


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
LilienSnape
post 29.03.2007 17:44
Post #37 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 579
Dołączył: 11.12.2006
Skąd: Roseau

Płeć: Kobieta



no relikiwie mogą być. obiło mi się właśnie o uszy, że o relikwiach Polkowski cos wspominał. ale, że o regaliach to nie. oczywiście lepiej brzmi " Harry Potter i śmiertelne relikwie". z tymi zabójczymi to też nie.


--------------------
user posted image
what the fuck was i thinking?

Lenka.

chomik !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 18:09
Post #38 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



No chociaż "Regalia" są juz prawie archaizmem, a Polkowski lubi archaizować


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 29.03.2007 18:38
Post #39 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



A mi się słowo regalia podoba. Ale relikwie też jest niezłe. Myślę, że 'deathly' może służyć do zbudowania mrocznego paradoksu. Coś, co kojarzy się z dobrem i świętością, jest skażone śmiercią, mroczne i zepsute.

A tak gdzieś na marginesie tego wszystkiego, czytałem chyba w Dzienniku notkę, o nieoficjalnej (i nie potwierdzanej) informacji od jakiegoś przyjaciela JKR, że Harry nie zginie, chociaz miała takie plany. Za to podobno - uwaga! podobno - będzie się musiał wyrzec swoich magicznych umiejętności. Nie przeczę, że przemawia to do mnie.

Ten post był edytowany przez Katon: 29.03.2007 18:48
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 18:49
Post #40 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



Mi słowo "Regalia" też się podoba. Dlatego umieściłem je na swojej przeróbce.
Media rodzinna skomentowała nowe okładki:
"Obie okładki nie zdradzają zbyt wiele. Amerykańska ilustruje
scene ostatecznego starcia dwóch sił, co widać dokładnie,
kiedy spojrzy się jednocześnie na przód i tył książki.
Widoczne po obu stronach kurtyny przywodzą na myśl scenę
teatralną (czyżby chodziło o ostatni akt, ostatnią odsłonę
serii?), co dodatkowo wzmacnia tło przypominające arenę
walki - rzymskie Koloseum. Nad sceną góruje niebo
w apokaliptycznych czerwono-pomarańczowych barwach..."


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 29.03.2007 18:52
Post #41 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Nic dziwnego, że niebo ma złocistą (a niech będzie, że pomarańczową) barwę. W końcu odbywa się ostatnia faza przemiany metalu w złoto. Faza Rubedo. Kurde, to się trzyma kupy, och jak to się trzyma kupy...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 19:06
Post #42 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



A tak się z ciekawości zapytam co się trzyma kupy?


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 29.03.2007 19:35
Post #43 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 29.03.2007 20:04
Post #44 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



Rubedo po prostu to musi być rubedo.
Nieźle to wykombinowałeś. Jesteś Geniuszem.


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
em
post 29.03.2007 21:08
Post #45 

ultimate ginger


Grupa: czysta krew..
Postów: 4676
Dołączył: 21.12.2004
Skąd: *kṛ'k

Płeć: buka



No, no, no, co za ładna niespodzianka. Okładki już. Ech, to chyba naprawdę niedługo.
Co powiem... no ja już dawno wołałam o jakiś nowy kolor na półkę, w okolicach ZF mówilam o czerwonym albo żółtym, więc się cieszę wink2.gif
Teksty na zakładkach oczywiście przeczytałam, przecież i tak bym je przeczytała tuż przed lekturą, więc co za róznica wink2.gif


--------------------
all you knit is love!
każdy jest moderatorem swojego losu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anagda
post 29.03.2007 22:07
Post #46 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1994
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



Katon lubi kupe. To już wiemy.

1) Kto trzyma na angielskiej dla dzieci miecz? W pierwszym momencie myślałam, że to Ron, ale to na pewno nie jest jego ręka...
2) Wątpię by to było ministerstwo magii (tym razem mówię o wersji amerykańskiej). Przez ostatnie VI tomów pani Rowling ukazała nam ostateczną rozgrywkę w różnych miejscach. Nie zrobi nam powtórki z rozrywki
3) Myśle, że to gdzie sie oni tam znajdują, to miejsce ukrycia ostatniego horkruksa. Stąd może też i wyciągnięte ręce.
4) Wąż w tej kuli na brytyjskiej. Nagini jednak jest horkruksem. Tak jak przypuszczał Dumbledore.


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeti
post 30.03.2007 06:54
Post #47 

Potężny Mag


Grupa: Prefekci
Postów: 3734
Dołączył: 13.12.2005
Skąd: Kraków

Płeć: Mężczyzna



Voldemort zabił ją i umieścił w kuli z formaliną, zeby się nie zniszczyła biggrin.gif
A tak na poważnie, to to jest Nagini, ale w czym ona siedzi i po co? Może Voldemort umieścił ją w jakiejś osłonie?


--------------------
user posted image user posted image
...Prefekt Gryffindoru...
'Friends are angels who lift us to our feet, when our wings have trouble remembering, how to fly.'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anagda
post 30.03.2007 10:42
Post #48 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1994
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



QUOTE(Zeti @ 30.03.2007 07:54)
Voldemort zabił ją i umieścił w kuli z formaliną, zeby się nie zniszczyła biggrin.gif
A tak na poważnie, to to jest Nagini, ale w czym ona siedzi i po co? Może Voldemort umieścił ją w jakiejś osłonie?
*



Całkiem prawdopodobne. Ale mi przyszło na myśl jeszcze jedno. Nie wiem dlaczego, ale ta kulka jakoś dziwnie podobna do kuli z przepowiednią. Może została kiedyś wygłoszona jeszcze jakaś przepowiednia, która miała dotyczyć jakiegoś związku z Nagini? Myśle, że ten wąż będzie ważny w DH...


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ewamarchewa
post 30.03.2007 11:30
Post #49 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 95
Dołączył: 19.02.2006
Skąd: Z krzesła:P

Płeć: Kobieta



Jestem ślepa, wiem, ale ja żadnej kuli (a tym bardziej z wężem) nie widzę. Gdzie ona jest?






EDIT: Już widzę, szukałam na okładce z przodu. blush.gif Ten wąż w kuli... Rzeczywiście jakby przepowiednia, ale jeśli dobrze pamiętam, to te postacie były mgliste i niewyraźne. I chyba można je było zobaczyć dopiero po stłuczeniu kuli, ale nie jestem tego pewna. Chyba, że jest to szklana kula, a nie zapis przepowiedni.

Ten post był edytowany przez ewamarchewa: 30.03.2007 14:30
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
patix
post 30.03.2007 19:14
Post #50 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 126
Dołączył: 28.08.2006

Płeć: Kobieta



Ach, nie było mnie raptem 3(?) dni, a tu taka wiadomość. Moje skromne spostrzeżenia:
QUOTE
Ta sala była większa od poprzedniej, słabo oświetlona i prostokątna, a pośrodku ziało olbrzymie kamienne zagłębienie na jakieś dwadzieścia stóp. Stali w najwyższym rzędzie kamiennych ławek, biegnących wokół sali i opadających w dół jak w amfiteatrze albo w sali sądowej, w której Harry był przesłuchiwany przez Wizengamot. Zamiast krzesła z łańcuchami na samym dole wznosiło się kamienne podium, a na nim kamienny łuk, tak stary, popękany i poobtłukiwany, że aż trudno było uwierzyć, że jeszcze stoi. Nie łączył się z żadną ze ścian, natomiast pod nim wisiała postrzępiona czarna kurtyna, która pomimo braku najlżejszego powiewu falowała lekko, jakby ktoś jej przed chwilą dotknął.

I tak im dłużej patrzę na amerykańską całość (autorstwa GrandPre?), tym mocniej wydaje się mi, że to właśnie ów kamienny łuk, za który wpadł Syriusz. Najwyraźniej łuk (albo sklepienie Ministerstwa Magii) się zawaliło. Postrzępiona czarna kurtyna - postrzępiona - nie ma wątpliwości; kurtyna - nadal nie mam większych obiekcji; czarna - tu można by się zastanowić, ale jeśli przyjąć, że była wykonana z jakiegoś błyszczącego materiału (jedwab powiedzmy?) - pod wpływem światła mogłaby przyjąć taki kolor. Okrągła sala - również by mi pasowała, mimo że wyobrażałam ją sobie nieco inaczej.
Idąc dalej tym tropem i pozwalając myślom na ogromną swobodę - w jakiś sposób jest tam Syriusz. Syriusz pochodzi z rodu typowo czarnomagicznego, z którego wszyscy (prócz Syriusza) trafili do Slytherinu, a jak zauważyliście wąż jest symbolem dość ambiwalentnym. Może to właśnie dzięki Syriuszowi Harry'emu uda się (bo w to nie wątpię, a przynajmniej nie chcę wątpić) pokonać Voldemorta. Wąż w kuli - jak wspomniała Anagda - przypomina przepowiednię (czyżby ktoś stworzył przepowiednię dla Voldemorta i Harry'ego - czyżby Slytherin wieki temu?). A że na drugiej stronie okładki znajduje się jeleń, znany z tego, że jest pogromcą węży... Auć, gubię się.
Tutaj tylko garść odnośnie dzięcięcej brytyjskiej wersji:
Światło padające z otwartych drzwi hogwardzkiego zamku barwą średnio przypomina te zza trio, ale co to za dziwne rośliny - Zakazanego Lasu to nie przypomina - majaczą nawet gdzieś w chmurach/dymie(?) . A w przestrzeni nad tylnymi małymi wieżyczkami widać jakieś mgliste zarysy. I niby co to ma być? Jakichś majaków dostałam, czy tam jest rzeczywiście coś więcej niż tylko chmury? A wypadające z jakiegoś tunelu(?) trio - czy nie kojarzy się wam z wejściem do Komnaty Tajemnic? Znowu powraca Chamber of Secrets. Tom uwielbiał gromadzić zdobycze, skarby... A Zgredek (bo Stworka raczej nie podejrzewam) mógł chcieć pomóc sir Potterowi.

I tak końcowo i ostatecznie: czy RAB mógłby być Voldemortem?


--------------------
i don't think he wanted to kill James ... i mean,it's Voldy!~he'd kill everyone and everything
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Strony < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 09.05.2024 01:33