Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Parę Słów Od Pani Rowling, pytania z działu F.A.Q.

kkate
post 14.10.2004 18:45
Post #1 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



Na początek jeszcze raz odpowiedź na zwycięskie pytanie z sondy:

Co znaczył wyjec Dumbledore’a do ciotki Petunii (‘Pamiętaj o moim ostatnim’)??

-Cóż, naprawdę odczuwam ulgę po tym fiasku z Markiem Evansem. Tym razem, dwa z trzech pytań z sondy miały interesujące odpowiedzi (lub ja tak sądzę) i dziękuję, że wybraliście właśnie jedno z nich.

Więc: Dumbledore odnosi się do swojego ostatniego listu, co znaczy oczywiście - do listu, jaki zostawił na progu Dursleyów, kiedy Harry miał jeden roczek. Ale dlaczego potem nie powiedział po prostu ‘pamiętaj o moim liście’? Dlaczego nie powiedział ‘moim ostatnim liście’? Dlatego, oczywiście, ponieważ przedtem były inne listy...

Teraz zaczną się spekulacje, i mam nadzieję że dobrze wytypujecie, będę was obserwowała…

Zasugerowałam, że popełniłam błąd mówiąc, że ostatni list Dumbledore’a to ten, który zostawił na progu wraz z małym Harrym, i że wysłał list odnośnie nielegalnego lotu Harry’ego do szkoły. Natomiast zarówno Dumbledore, jak i ja odróżniamy listy wysłane do Dursleyów jako pary, i wiadomości kierowane TYLKO do ciotki Petunii. I to już moje ostatnie słowa na ten temat – jednak wątpię, że będą one wasze… smile.gif

I teraz nowe pytania z F.A.Q.:

Czy James i Lupin zamienili się ciałami, zanim James zginął?

Genialna teoria, ale nie ; James nigdy nie uratowałby tylko siebie i nie zostawił swojej żony i dziecka na śmierć.

Czy lubisz Syriusza Blacka?

Dostałam parę listów o to zapytujących, co mnie raczej zaskoczyło. Odpowiedź brzmi : tak, lubię go, choć nie sądzę, żeby był taki zupełnie wspaniały (ooooo, juz słyszę, jak ostrzą noże na Immeritusie [ zobacz dział "Fansite"])

Syriusz jest dobry w przedstawianiu kawałków swojej świetnej osobistej filozofii, tylko, że nie zawsze się do nich stosuje. Na przykład w "Czarze Ognia" mówi, że jeżeli chce się przekonać, jaki ktoś jest naprawdę, powinno się "Popatrzeć jak traktuje on gorszych od siebie, a nie sobie równych". A przecież Syriusz nie znosi Stworka, skrzata domowego, którego w pewien sposób „odziedziczył” i traktuje go nie inaczej, jak tylko z pogardą. Podobnie, Syriusz twierdzi, że nikt nie jest do końca dobry, ani do końca zły; a jednak sposób, w jaki traktuje Snape'a, sugeruje, że nie może on sobie wyobrazić, by Snape miał jakiekolwiek ukryte zalety. Oczywiście, takie podwójne normy istnieją w większości z nas; możemy wiedzieć, jak powinniśmy się zachowywać, ale stosowanie się do tego, to już inna sprawa!

Syriusz jest dzielny, lojalny, ale też lekkomyślny, zgorzkniały i trochę niezrównoważony przez swój długi pobyt w Azkabanie. Tak naprawdę nigdy nie miał szansy, aby dorosnąć. Miał około 22 lat, kiedy został wysłany do Azkabanu (tym sposobem pani Rowling rozwiała wszystkie wątpliwości związane z wiekiem Huncwotów! – K.) i doświadczył bardzo mało z prawdziwego, dorosłego życia. Lupin, który jest w tym samym wieku, wydaje się być dużo starszy i dojrzalszy. Wielką zaletą Syriusza jest to, jak wiele pozytywnych emocji może odczuwać. Kochał Jamesa jak brata i potem „przeniósł” to na Harry’ego.

Jeżeli nauczyciel jest opiekunem domu, to czy możemy wywnioskować, że był on przydzielony do tego samego domu w Hogwarcie? Czy to również dotyczy "domowych" duchów? Czy więc Snape był Ślizgonem?

To pytanie z otwartego listu od Mugglenet / Harry Potter Lexicon ( nie mogę obiecać, że odpowiem na nie wszystkie, ale postaram się popracować nad nimi).
Tak, jeżeli nauczyciel jest opiekunem domu, w rzeczy samej możecie wywnioskować, że byli uczniami w tym właśnie domu. Tak wiec Snape na pewno był Ślizgonem.. oraz tak, to samo tyczy się "domowych" duchów.

Ostatnio powiedziałaś, że Charlie był dwa lata starszy od Percy'ego. Jeżeli tak, to nadal byłby on szukającym podczas pierwszego roku Harry'ego. Czy mogłabyś rozjaśnić nam sprawę jego i Billa wieku?

Wiedziałam, ze pomieszałam to pytanie, w momencie, w którym na nie odpowiedziałam, ale czaty są tak szybkie, a ja chciałam nadążyć, żeby odpowiedzieć na najwięcej pytań ile zdołam. Bill jest dwa lata starszy od Charliego, który jest trzy lata starszy od Percy'ego, który jest dwa lata starszy od Freda i George'a, którzy są o dwa lata starsi od Rona, który to jest rok starszy od Ginny. (nieco zagmatwane tongue.gif ) Przepraszam. Matematyka nie jest moją mocną stroną ( chociaż jest lepsza od mojej geografii…)

Dlaczego Fred i George nie zauważyli przedtem Petera Pettigrew na Mapie Huncwotów? („Więzień Azkabanu”)

Jeśli go zauważyli, nie miało to znaczenia. Chyba że ktoś byłby wtajemniczony w historię Syriusza Blacka (w końcu Syriusz nie był najlepszym przyjacielem państwa Weasleyów – nigdy nawet się z nim nie spotkali, zanim nie uciekł z Azkabanu). To byłoby mało prawdopodobne, by Fred i George znali czy pamiętali, że Peter Pettigrew to człowiek, którego Syriusz (podobno) zamordował. Nawet jeśli Fred i George znaliby niektóre fakty, dlaczego mieliby przypuszczać, że ‘Peter Pettigrew’, którego czasem widzieli poruszającego się po mapie, był człowiekiem zamordowanym lata temu?

Fred i George korzystali z mapy przy robieniu swoich własnych dowcipów, więc oglądając ją, koncentrowali się wystarczająco na tych obszarach, gdzie planowali popełnić swoje następne „przestępstwa”. I w końcu, nie możecie zapomnieć, że po mapie poruszały się setki małych punkcików, i to cały czas… Fred i George nie znali imion wszystkich uczniów w szkole, więc jedno nieznane im nazwisko nie robiło większej różnicy.

Irytek żuje gumę; jak to możliwe, jeśli jest duchem? (Prawie Bezgłowy Nick nie może jeść).

Irytek nie jest zwykłym duchem; nigdy nie był żyjącym człowiekiem. Jest niezniszczalnym duchem chaosu, wystarczająco silnym, by np. odkręcać żyrandole, rzucać kijami i, tak, żuć gumę.

Czy zamierzasz zabić więcej postaci?

Tak. Przykro mi.

Dlaczego w „Czarze Ognia” napisałaś, że złoto leprokonusów znikło i Harry tego nie zauważył?


Uśmiechałam się nieco z żalem, kiedy to wymyślałam. Harry nie martwi się o pieniądze, ponieważ ma ich wystarczająco dużo. Ron jest biedny, i nie może pojąć, jak można nie zauważyć, że zniknęła ci torba ze złotem. Myślę, że pamiętałam, jak czułby się ktoś taki jak Ron; oczywiście, w tym momencie czułam więcej sympatii do Rona niż do Harry’ego – chodzi o moją przeszłość, a nie teraźniejszość, wiecie, co mam na myśli. Jeśli Harry zauważyłby zniknięcie złota leprokonusów podczas mistrzostw świata, mniejsze znaczenie miałaby scena z niuchaczami, gdzie chciałam pokazać, poprzez Rona, jak ciężko jest czasem nie mieć pieniędzy, gdy inni je mają.

Czy piszesz każdego dnia?

Nie; piszę przez większość dni, gdy ciężko pracuję nad książką (tak jak teraz), ale gdybym robiła to codziennie, źle odbiłoby się to na moich dzieciach! Z nimi również lubię spędzać czas.

Czy wierzysz w przeznaczenie?

Nie, wierzę w ciężką pracę i szczęście, i że to pierwsze często prowadzi do tego drugiego.

Skąd Fred i George otrzymali swoje imiona, czy pochodzą one od bliźniaków z „Przeminęło z wiatrem”, którzy obaj byli również rudzi?

Zanim nie otrzymałam tego listu, nie wiedziałam, że aktorzy grający Stuarta i Brenta Tarletonów nazywali się Fred Crane i George Reeves. Nie, to nie stąd wzięłam ich imiona (po prostu nazwałam Freda i George ‘Fred i George’, ponieważ lubię te imiona i są one dobrze dopasowane do innych, staromodnych imion pozostałych braci Weasleyów), ale to zabawny zbieg okoliczności!

Fred i George mają rude włosy, ponieważ ma je Ron; innymi słowy, stworzyłam najpierw postać Rona, dopiero potem jego braci i siostrę.

Mówiłaś, że ludzie nie mogą aportować i deportować się wewnątrz Hogwartu, jednak Zgredek to robi. Jak to jest?
Skrzaty są inne niż czarodzieje; mają swój własny rodzaj magii. Zdolność do pojawiania się i znikania wewnątrz zamku jest konieczna, ponieważ skrzaty muszą potrafić szybko zniknąć, aby nikt ich nie zobaczył po wykonaniu przez nie ich pracy, jak to zwykle postępują.

Czy w 6 tomie będą rozdziały zatytułowane ‘Papiery Lupina’ (‘Lupin’s Papers’) i ‘Lovegoodowie w sądzie’ (‘The Lovegoods In Court’) ?

Nie, obawiam się, że to kolejny filar teorii Storgé’a.

Czy postać Hedwigi w dzieli Henryka Ibsena ‘The Wild Duck’ wpłynęła na wybranie imiona dla sowy Harry’ego Pottera?

Nie, znalazłam postać św. Hedwigi w księdze średniowiecznych świętych parę lat temu, a to imię zostało w mojej pamięci.

W ‘Kamieniu Filozoficznym’ ciotka Petunia mówi, że Lily powracała z Hogwartu z kieszeniami pełnymi żabiego skrzeku i zamieniała filiżanki w szczury. Jeśli to prawda, czemu Lily nie została wyrzucona ze szkoły?

Ciotka Petunia troszkę przesadza; musicie uwzględnić to przy jej stanie, w jakim była, kiedy zaczęła wyrzucać z siebie to wszystko. Jednakże, tak jak jej syn, Lily nie była przeciwna testowaniu granic regulaminu szkolnego, więc możecie spokojnie przyjąć, że ona także dostawała kilka listów z ostrzeżeniami – ale nie takich bardzo poważnych.

Dlaczego np. aparat Colina Creeveya działa w Hogwarcie?


Przez ostatnie 24 godziny mnóstwo ludzi mi to wytknęło (niektórzy z nich są ze mną spokrewnieni). Colin MÓGŁ wywołać fotografię ze swojego aparatu w ‘Komnacie Tajemnic’ (moja poprzednia odpowiedź wskazywała na to, że nie).
Urządzenia, takie jak aparaty fotograficzne czy radia istnieją również w świecie czarodziejów (w kuchni Weasleyów jest radio i wiemy, że są aparaty, ponieważ wszędzie widzimy ruszające się zdjęcia). Czarodzieje nie potrzebują elektryczności, aby sprawić, by one działały; funkcjonują dzięki magii, ale przez przypadek takie obiekty, które wynaleźli mugole, istnieją wśród czarodziejów, którzy przywłaszczyli jej sobie i znaleźli pomysł, by działały bez dodawania niewygodnych wtyczek czy baterii.

Mam stary zeszyt, w którym napisałam, że jakiś magiczny eliksir – dev sol (to nieczytelne słowo) sprawia, że zdjęcia się ruszają. Jestem dobra w rozszyfrowywaniu moich bazgrołów, mogę więc powiedzieć wam, że oryginalny pomysł dotyczył tego, by czarodzieje korzystali ze specjalnego eliksiru sprawiającego, że ich fotografie będą się ruszać.

Tak więc… baterie Colina nie mogą działać w Hogwarcie, wtedy jego aparat wyraźnie korzysta z tej magicznej atmosfery; a potem wywołuje swoje zdjęcia w magicznym eliksirze, który powoduje, że postacie na nich poruszają się. Wszystko to pokazuje, że Colin posiada dużo więcej inicjatywy, niż sobie kiedykolwiek zdawałam sprawę.

Tłumaczenie by Kasia vel.kkate (z małą pomocą Pszczoły)





--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Anulcia
post 14.10.2004 19:05
Post #2 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 116
Dołączył: 17.09.2004
Skąd: Radom...->taka dosyć duża wioska




QUOTE
Czy James i Lupin zamienili się ciałami, zanim James zginął?

Na taką hipotezę, szczerze mówiąc, bym nie wpadła. Co też ludzie potrafią wymyślić... blink.gif


--------------------
Facet z natury swej cierpi na nieuleczalne upośledzenie emocjonalne :]

---------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ania*
post 14.10.2004 20:47
Post #3 

Unregistered









Swietne tłumaczenie! Ale niepotrzebnie usunęłaś newsa od Marty(ma za swoje!) Ludzie mogliby sie przekonac, ze twoje i pszczoły tłumaczenie jest lepsze!
Go to the top of the page
+Quote Post
kkate
post 14.10.2004 20:50
Post #4 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



QUOTE
Ale niepotrzebnie usunęłaś newsa od Marty(ma za swoje!) Ludzie mogliby sie przekonac, ze twoje i pszczoły tłumaczenie jest lepsze!


Cooo? JA usunęłam???? blink.gif

Nie, to nie ja... może to Hipo?


--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ania*
post 14.10.2004 20:57
Post #5 

Unregistered









Na głownej nie ma... może już w archiwum? Mogłam sie pomylić.Papap
Go to the top of the page
+Quote Post
Verascez
post 15.10.2004 22:53
Post #6 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 4
Dołączył: 15.10.2004




::::Zanosząc się śmiechem jak wariatka::::

Ona tego nie zrobiła, ona tego nie zrobiła.

::::obrywa po głowie od Regulusa - który jest bohaterem jej opowiadań::::

Au!

::::uspokaja się::::

Czy zauważliście że Rowling używa czasu teraźniejszego gdy mówi o Syriusz.

"Syriusz jest dzielny...itd"

Skoro Rowling używa czasu teraźniejszego to czy Syriusz jest martwy - mam na myśli "porządnie" martwy?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Eden_ka
post 16.10.2004 00:07
Post #7 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 149
Dołączył: 08.05.2003
Skąd: Neverland




QUOTE
Czy postać Hedwigi w dzieli Henryka Ibsena ‘The Wild Duck’ wpłynęła na wybranie imiona dla sowy Harry’ego Pottera?

Nie, znalazłam postać św. Hedwigi w księdze średniowiecznych świętych parę lat temu, a to imię zostało w mojej pamięci.

Zawsze mowilam ze to od naszej krolowej Jadwigi - Hedwigi ^^

Mysle ze Rowling napisala w czasie terazniejszym o Syriuszu, zeby specjalnie nie dobijac jego fanow... mowiac 'jest' nic nie wiadomo- i tak ma zostac do wydania kolejnej ksiazki...


--------------------
user posted image
"While I crawl into the unknow - cover me
I'm going hunting for mysteries - cover me
I'm going to prove the impossible really exists" - Bjork
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kkate
post 16.10.2004 12:29
Post #8 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



Tak, co do Syriusza, to z całą pewnością mówiła o nim w czasie teraźniejszym.... smile.gif

Natomiast mnie bardzo cieszy, że w końcu na 100% wiemy, w jakim wieku byli Huncwoci biggrin.gif
Zmartwiło mnie to, że zginie więcej postaci... chociaż to bylo pewne sad.gif
Zastanawiam się, jak dużo w 6 tomie będzie o Lunie i Lupinie....


--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 18.04.2024 10:28