Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Porady... Pomagajmy sobie nawzajem :), jak pisać?

ikar
post 06.04.2003 20:26
Post #1 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Porady... - jak pisać itd - pomagajmy sobie nawzajem smile.gif
Heh - nie wiem wogóle czy to może być zamieszczone w strefie FanFiction - jeśli nie - wypowiedzcie się - albo na PW - to przeniosę/skasuję ten temat, tak samo w przypadku powtórzenia - nie znalazłem wprawdzie takiego tematu, ale jeszcze na razie nie znam całego forum od deski do deski - w sumie to na razie zwiedzam strefę FanFiction .

No ale do tematu:

Cytuję tu mój wcześniejszy post spod jednego z opowiadań i dopiszę potem jeszcze coś aktualnego

QUOTE
Może raz się i ja wtrącę

Stylistyka - osobiście uważam, że każdy ma, albo powinien wypracować sobie pewien specyficzny styl i powinien potrafić zmieniać go i dostosowywać do sytuacji. Ja w średniej szkole zawsze miałem mnogość błędów stylistycznych w wypracowaniach - ale prawie zawsze byłem zadowolony z tego co napisałem (przynajmniej w tamtym momencie) - i to uważam za podstawę do osądzania. Na razie za mało czytałem tekstów napisanych przez Zwariowaną, żeby móc to oceniać. Wszystkie dalsze oceny jednak bazuję na tym co przeczytałem.

Ortografia - tu akurat uważam, że ktoś, kto chce być pisarzem/autorem jakiegoś tekstu, powinien wystrzegać się takich błędów jak ognia - bo one bardzo źle wyglądają - szczególnie w późniejszym ocenianiu tejże osoby...
Oczywiście stylizowanie i różnicowanie języka bohaterów / opisujących poprzez świadome wprowadzanie błędów do języka jest bardzo dobrze widziane - że tak powiem - to jest wręcz "wyższa szkoła jazdy".

Gramatyka i składnia - wszystko tu zależy od celu pisania, sposobu opisu konkretnej sytuacji - na przykład - rwanie i cięcie wypowiedzi dla oddania przyspieszonego tempa akcji. Tu również dochodzi różnicowanie języków bohaterów. Wszystko zależy od celu wypowiedzi. Na przykład - ze szkoły chyba 99% osób pamięta, że nie zaczyna się zdania od "więc", albo od "i", ale każdy kto czytał "W pustyni i w puszczy" potrafi sobie wyobrazić ekspresywność podkreślania myśli wyrażonych tymi słowami... Ponadto - w dialogach takie rozpoczęcia zdań powodują wrażenie naturalności i "żywości" języka.

Interpunkcja - heh - i tu znów - wszystko zależy co się chce powiedzieć - ale zauważcie - Co Się Chce Powiedzieć - każdy znak interpunkcyjny ma swoje znaczenie, i każdy ma swoje miejsce. Pamiętacie o zasadzie nie stawiania przecinków przed "i" ? A więc czemu tak przed momentem zrobiłem? Ponieważ stanowi to wyliczenie, a nie zdanie równorzędnie złożone. I tak samo wiele innych.
Oczywiście - myślę, że dobrze robicie, podkreślając sobie nawzajem błędy, jednak jak dla mnie czasami z uporem maniaka czepiacie się szczegółów - i to jest główny powód napisania przeze mnie tego posta.
Podam wam przykład - pewien chłopak z naszej klasy nigdy nie miał interpunkcji, gramatyki, ani stylistyki w porządku w wypracowaniach, natomiast inny pisał wszystko bez błędów, ale wyższe oceny zbierał ten pierwszy, bo w tym co pisał widać było sens, życie i pewien specyficzny styl, a perfekcyjna gramatyko-ortografia owocowała płaskością i dennością wypowiedzi... Tak więc nie zawsze opłaca się być bezbłędnym.

Bardzo dobrze, że podkreślacie konieczność pisania polskich liter - żyjemy w Polsce, urzędowym językiem jest język polski i mimo mody na pisanie wiadomości na gg bez polskich liter - co tak samo również (choć w tym wypadku wymuszone) jest w sms-ach, to mimo to literat, pisarz, autor POWINIEN zwracać szczególnie uwagę na to jak pisze. To nie przychodzi od razu, ale jak jedna z forumowiczek ma w podpisie "Nie każdy jest najlepszy. Ważne żeby starać się jak można." i im wcześniej się zacznie - tym lepszym można się stać.

Wybór tematu - to bardzo ważna sprawa - zauważcie - generalnie już po pierwszym, albo po kilku pierwszych paragrafach decydujemy, czy chcemy dalej czytać, czy wypożyczymy tą książkę z biblioteki, czy kupimy tą książkę - tak samo jest tu na forum. Wtórność nie pomaga w dobrym odbiorze - a tekst, w którego temacie umieszczam ten post JEST niestety wtórny. Na szczęście - jest to dopiero pierwszy part i od następnego może się akcja tak różnicować, że powiemy, że to najgenialniejszy fick, jaki w życiu czytaliśmy, ale na razie, na razie mnie osobiście tak średnio zainteresowało - nie powiem, że nie - bo wtedy bym nie doczytał do końca.

Wiecie - ja mam prawie 21 lat i mam pewne wymagania, a na to forum trafiłem przypadkiem, ale jest tu tyle interesujących osób i posiadających duże talenty, że jak widzicie od jakiegoś czasu jednak się na tym forum udzielam.

A - wcale nie jestem na studiach humanistycznych - jestem na ekonomii - ale dusza moja jest w głębi całkowicie i szczerze zwolenniczką nauk humanistycznych. Nie zamierzam już więcej zamieszczać podobnego posta - proszę - przeczytajcie i zastanówcie się troszkę - a może stary, poczciwy Ikar ma jednak ździebełko racji...

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Rozwijajmy swe talenty nawzajem i pomagajmy sobie - zamiast mówić tylko "fajne", albo "bee". Takie komentarze są bardzo budujące morale, ale poza podbudowaniem morale - za co wam wszystkim tutaj gorąco dziękuję, przydatna jest również pomoc. W różnorodności nasza siła, a we wspólnocie wsparcie. Pamiętajcie o tym.


A teraz coś na temat opisu postaci... To co będę pisał, to są rady napisane przez znanego pisarza Rogera Zelaznego - twórcy m.in. cyklu o Amberze

Wprowadzając nową postać nie należy przedstawiać za dużej ilości szczegółów na raz. Najlepiej, jeśli nie przedstawi się więcej niż trzech cech bohatera - bo jest to zdecydowanie łatwiej sobie wyobrazić - i łatwiej zidentyfikować postać - jest ona bardziej czytelna. Przykład:
"Marek był przystojnym niebieskookim blondynem" - i starczy - jeśli chce się dodać czwartą cechę - to najlepiej zrobić to dopiero po chwili, albo używając na przykład takiego tricku:
"Marek był przystojnym niebieskookim blondynem, usiadł i przygładził niebieską marynarkę, którą miał dziś na sobie".

Oki - na razie tyle - i tak strasznie dużo czytania wam zostawiłem - mam nadzieję, że się nie gniewacie

Piszcie swoje porady i swoje doświadczenia. No i rozwijajcie podane przeze mnie wątki. Wszystko da się szerzej opisać, a wiadomo nikt nie jest doskonałym i nie ma dobrej recepty na sukces (ale banały plotę hehehe).
Ikar

moim zdaniem pomysł nie głupi z tym tematem.......to ja dodam od siebie

powtórzenia: wystrzegać się jak ognia!!!!!! ponieważ przez to wasze prace wydają się nieinteresująca....narazie tyle...ide bo mam gorączkę ...ale napewno coś jeszcze dodam

avalanche

ja uważam, że to całkiem sensowny temat. olsniło mnie przy jego czytaniu i zaraz pędzę pisać następną częśc do mojego ficka =)
a co ode mnie? nic na siłe. taka moja rada. trzeba pisać wtedy, kiedy ma się natchnienie, inaczej wychodzą różne bzety, po prostu mówiąc =P

Silda

Dobrze a więc ja się wypowiem =)

Recepta na sukces w czasie pisania opowiadań? Nie wim czy coś takiego istnieje, ja jej nie znam, wiec dam tylko pare rad, z mojego punktu widzenia przydatnych.
Nie będe rozpisywac sie na temat ortografii i interpunkcji, kazdemu zdarzaja sie tutaj błędy, mi takze wiec po prostu trzeba sie tego nauczyc.
Gdy siadasz przed kartka papieru badz monitoem i piszesz opowiadanie , zadajesz sobie pytanie- Od czego zaczac?
Zauwazyłąm na tym forum wiele ff-ow, które powstały bez wczesniejszego przemyslenia. Zanim cokolwiek napiszesz ułóż dokladnie w glowie plan zdarzen, pomysl o miejscu i czasie akcji, możesz nawet napisac sobie w punktach tresc całego opowiadania. Taki wstepny plan pomaga w dalszym pisaniu naprawdę. Co sprawia ze twoje opowiadanie może stac sie prawdziwym małym dziełem? Przede wszystkim pomysł, najlepiej orginalny i majacy w sobie cos co sprawia ze czytajacy po prostu jest ciekawy co stanie sie dalej. Musisz oczywiscie to ładnie "opakować" w prawidłowo zbudowane zdania, dynamiczne dialogi i żywe opisy. To bywa trudne, musisz wystrzegac sie powtórek bo to psuje atmosfere. Jak twoje opowiadanie ma miejsce w fantastycznym lub sredniowiecznym świecie, musisz wystrzegac sie okreslen typowo terazniejszych ( chyba kazdy wie o co chodzi). Staraj sie zeby w twoim opowiadaniu prócz akcji pojawiły się osobiste przemyslenia i uczucie bohaterów.
Chyba jedna z wazniejszych spraw , ktore mogą sprawic ze twoje opowiadanie będzie prawdziwym klejnocikiem, jest główny bohater. Najlepiej zeby był to ktos orginalny, o swoim wlasnym wyraznym podejsciu do zycia i swiata. Musi to byc ktos kogo da sie lubic, kogo przezycia i rozterki nie beda obojetne czytelnikowi. Dobrze by było gdyby był w czyms wyjatkowy. Niech najlepiej gra w kosza, sprzela z łuku, pyskuje badz kradnie. Opisz go dokładnie. Teraz ISTOTNA sprawa. Nie rób z tego bohatera ideału...ideały bywają nudne i oklepane, niech ma swoj charakterek.
Co do bohaterow to pamietaj przy pisaniu dialogow, by kazda postac miała swoj odmienny sposób wypowiadania sie, mozesz stworzyc naprawade wiele ciekawych osobowosci, wazne by twoje pisarskie dzieło nie wialo nudą i "plastikiem" =) Jak ktos dotrwał do konca i przeczytał cały moj wywód niech wezmie sobie go do serca. Jestem amatorką tak jak wy ale wymagania niestety mam wysokie. Pozdrawiam.

Psychopatka

Powtórzenia - czasem są potrzebne jako podkreślenie o kogo/o co chodzi, a już na pewno wolałbym przeczytać np. trzy razy zdanie po zdaniu Dumbledore zamiast: 1. Dumbledore 2. siwobrody starzec 3.starszy pan; a czasem robi się jeszcze gorzej - to oczywiście wyssany z palca przykład .

Przyszło mi właśnie na myśl:
Zapożyczenia - kilku znanych autorów napisało, że napisano już tyle książek, że praktycznie nie ma się szans być oryginalnym, i cała sztuka polega na tym, by temat, który się wybrało, przedstawić w nowy sposób i w nowym świetle. Spojrzyjcie na siebie - czy przeczytacie, mając wybór, coś co jakbyście już czytali? A zmienianie imion bohaterów czyichś opowiadań/książek/filmów naprawdę nie jest wielkim wyczynem... spróbujcie sprawić, że wasz bohater stał się oryginalny i czymś się wyróżniał spośród innych - jak przyjdzie mi natchnienie to może dopiszę jakieś rady na temat "ożywiania" bohaterów - mimo, że tu na forum jest wiele osób, które robią to po prostu świetnie - i w sumie to one powinny tu napisać . Np Emmo...Sol...Ingrid... Villemo...Nadine...(kolejność oczywiście przypadkowa ) i oczywiście inni (wciąż jeszcze nie czytałem tematów spoza pierwszych dwóch stron - nie miałem czasu... ). Heh - wiem, że nie wyczerpałem tematu, ale właśnie o to chodzi - piszcie

Dobrze, że sprawdziłem wygląd posta... Psychopatko - bardzo dobrze to opisałaś - ale nie będę już zmieniał początku posta - może i moje myśli komuś coś powiedzą

Ikar

Widze Ikar ze mamy podobne podejscie do wielu spraw z pisaniem zwiazanych =)

Psychopatka

Bardzo fajny topick .
Ja może nie mam żadnej inteligentej rady co do samego pisania, ale zaapeluje o taką sprawę - sprawdzajcie do znudzenie napisane texty; dużo niezauważalnych błędów zauważycie dopiero za którymś razem. Przydaje się, serio.

Aeth

Dokładnie!!! napiszesz opowiadnie to sprasz je z 20 razy zanim dasz do publikacji! Popraw ortografie i powtorki usun, dodaj cos , wykasuj cos, i bedzei git !

Psychopatka

Dostałem PW od autora tego Topic'u, aby zamieścić tę uwagę, którą napisałem przy Turnieju Czterech Bractw (czy jakoś tak ), a którą on uznał za dostatecznie inteligentną
Zatem apeluję, w imię czytających, do autorów Fanficów różnych i podłużnych, aby nie pisali dialogów w sposób nastepujący:

-coścoścoś-powiedział ktoś-cośblahblahblah.

Jest to zapis mało czytelny i trzeba się miejscami trochę natrudzić, aby go rozszyfrować. Zamiast tego radzę pisać tak:

- Coścoścoś - powiedział ktoś - cośblahblahblah.

Przyjemniejsze dla oka i czytelniejsze.

Nerull

Oj już nie przesadzajmy. Wiem topic do podpowiadania, ale przesada z tymi <spacjami> pomiędzy - - -. Nie czepiajmy się szczegółów, bo jeśli opowiadanie jest dobre to czy będziesz zwracać uwagę na taką drobnostkę? Nie sądzę. No i chyba nic od siebie nie dodam, bo to na co zwracam uwagę zostało już zawarte w wypowiedzach wcześniejszych no, ale powiem coś: prosz, zeby akcja toczyła się powoli, rozwijala się stopniowo, a nie gnała na łeb na szyję. Przykład <nie mówię, ze taki jest> Jest sobie bohater, ten bohatter ma coś, nagle cos mu sie przytrafia, opis tego wydarzenia zostaje pominety lub napisany tylko po części, nie skończony co ogranicza, bo w końcu do autora należy pokazać z jak najbardziej barwnej strony co tam się dzieje, zmusić nas <czytelników> do wyobrażenia sobie tej sytuacji jak tam ma miejsce! Ożywić opowiadanie którkimi zdankami zawierającymi emocje. Później nagle jest w innym miejscu i robi coś innego. I to wszystko w jednej części. Starajcie się dawać więcej opisów w swoich ff, bo to naprawdę pomaga wczuć się w klimat/ atmosferkę opowiadania. Okey zostawiam to tak, bo nie chce się teraz rozpisywać, leniuch ze mnie. Ikar! Myślałam o takim samym topicu! =)

Sol z Ludzi Lodu

Mmm - Sol - a jeśli nie będzie aż tak dobre? Wtedy wszystkie błędy jakoś bardziej rzucają się w oczy i nagle mogą zacząć przeszkadzać w odbiorze...
Oczywiście - może to być w pewien sposób czepianie się... czego nie mam zamiaru robić smile.gif.
Do postu Nerull (BTW: zmiłuj się, proszę biggrin.gif - czuję się trochę zawstydzony - czy ja mogę decydować, czy coś jest dostatecznie inteligentne? Pisz, piszcie wszystko, co może pomóc innym, a i wam - bo sam wiem, że się to zapomina wink.gif ) jeszcze dodałbym taką uwagę - dialogi zaczynajcie od nowej linijki, tzn:
- coś coś coś
zamiast: opis, opis - coś coś coś - opis opis <- W ten sposób można wyrazić co dana osoba myśli w tej chwili (acz lepiej to zrobić w cudzysłowach), ale jak widzicie taki zapis za bardzo zlewa się z opisami i trochę przeszkadza w odbiorze...

Kilka postów pod niektórymi topicami natchnęło mnie do napisania jeszcze paru rzeczy, ale w chwili obecnej nie mam za bardzo czasu - napiszę coś w jakiejś wolnej chwili smile.gif. A w tym czasie - piszcie swoje porady! Nawet jeśli nikt z tego nie skorzysta, to samym napisaniem czegoś utwierdzacie się w tym jak należy robić - bo przy pisaniu posta trzeba się zastanowić nad tym co się pisze, i, wbrew pozorom, naprawdę można sobie coś nieświadomie w ten sposób przyswoić wink.gif.

Pozdrawiam

Ikar

*****************************

< span style='color:green'>Jednym zdaniem - znów wracam z tym tematem..., szkoda tylko, że wcięło posty, które były pod tym, co teraz jest powyżej... - jeśli ktoś ma toto przypadkiem, to plz dodać tu, albo przesłać mi na pw smile.gif. Jeśli nie... trudno... postaram się odtworzyć... kiedyś... jak znajdę trochę czasu... smile.gif No i standardowo proszę o pomoc w redagowaniu tego... - UWAGA - sporo tego jest też w "Coś dla nowych" autorstwa Villemo i zachęcam do wchodzenia tam - dużo mądrości smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sumiko
post 06.04.2003 20:41
Post #2 

>>blondynki są głupie.<<


Grupa: czysta krew..
Postów: 876
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: z dupy.

Płeć: Mężczyzna



O Dżisssusie.
Co Ty jakiś polonista jesteś?
Ja mam taką poradę, że każdy powinien pisać jak chce, jak czuje w środku. Nie tsza się przecież tu przejmować ortografią...
Co jeszcze tylko zauważyłam i co mnie okropnie razi, to to, że wiele osób pisząc fficka pisze go tylko za pomocą dialogu. Cały ffick to psiakaś rozmowa... Oprócz tego to jak dla mnie samowolka totalna.


--------------------
dupa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 06.04.2003 20:54
Post #3 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Wiesz... jednak sporej ilości osób przeszkadza niemożność przeczytania ficków spowodowana natłokiem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i nieczytelnością...

Poza tym - polonistą nie jestem, ale Polakiem jak najbardziej i moje oczka ranią niepotrzebne błędy...

Nie chcę się w żadnym razie czepiać, ale po to są zasady, żeby próbować się ich trzymać smile.gif - oczywiście, że niech każdy pisze o czym chce - ale są pewne zasady w języku polskim, których powinno się przestrzegać...

Jeśli ktoś jest dyslektykiem/dysgrafikiem - zawsze pozostaje Word i "magiczne F7", a do nich samych nic nie mam smile.gif

Dalej... jestem w stanie naprawdę wiele wybaczyć jeśli fick jest ciekawy... jeśli fick jest ciekawy....

Dzięki za posta i czekam na więcej smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Villemo
post 06.04.2003 21:37
Post #4 

Unregistered









nie obrazisz się, jeśli przykleję ten mądry i śliczny temat? wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 06.04.2003 21:45
Post #5 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



O ortografię czasem lepiej zadbać. Ja całego swojego ficka ostanio poprawiłem w wordzie. Trudne to nie było...


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 07.04.2003 12:04
Post #6 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



cool.gif Oczywiście, że się nie obrażę laugh.gif wręcz dziękuję... może będzie łatwiej do tego się dostać i może to komuś pomoże... , a jeśli tak, będę bardzo happy... smile.gif.

Oki... Spróbuję przywrócić parta o haczyku narracyjnym... Ale też zawieram w tym poście trochę moich nowych myśli - więc, nawet jeśli ktoś już czytał tamtego, może znajdzie tu coś dla siebie wink.gif

Powtarzam: wszystkie cytaty pochodzą z wstępu do książki "Złote lata Stalowego Szczura" Harrego Harrisona - po prostu jest to tam wyśmienicie opisane...

Opowiadanie nie jest łatwą sztuką, gdyż
QUOTE
utwór musi być zwarty i mieć swoją umowną dramaturgię: początek powinien zainteresować czytelnika, rozwinięcie go wciągnąć, a zakończenie zaskoczyć. Nie tylko zresztą zaskoczyć, ale też skłonić do uśmiechu, przynieść ulgę, lub co najmniej stać w ostrym kontraście z oczekiwaniami

Oczywiście można tu też nie dać dobrego zakończenia... złe zakończenie też jest czasami dobrym zakończeniem - w końcu nikt nie może powiedzieć, że dobro zawsze wygrywa (ono wygrywa w rezultacie i całościowo, ale wcale niekoniecznie w jakiejś konktretnej sprawie... jeśli jakiś bogaty facet będzie chciał wykupić dom jakiejś biednej rodziny i wyrzucić ich na bruk, to czasem może mu się udać <- wzięte z rzeczywistości... )
Dalej - czas na przykład (opowiadanie "Dom Magii" O'Henry'ego):
QUOTE
biedne małżeństwo wymienia się prezentami: on sprzedaje zegarek, by kupić jej komplet grzebieni i szczotek do pielęgnacji pięknych włosów, ona zaś obcina i sprzedaje włosy, by kupić mu łańcuszek do zegarka...

... nawet w tak króciutkim streszczeniu tego opowiadania czuje się magię...
QUOTE
Początek musi być na tyle interesujący, żeby czytelnik nabrał ochoty do dalszej lektury. W złotych czasach magazynów nazywano by to "narracyjnym haczykiem". Trzeba było napisać coś, co skłoniłoby wydawcę do przeczytania drugiej strony

na forum - drugiego posta... i następnego... i następnego..

Pierwsza strona w "normalnych" opowiadaniach:
QUOTE
Pierwsza strona (pisana naturalnie z podwójnym marginesem) w lewym górnym rogu zawierała nazwisko i adres autora, a w prawym górnym liczbę słów. Tytuł był dopiero w połowie strony, by w razie przyjęcia tekstu do druku można było ponad nim wpisać rozmaite techniczne uwagi. Kolejną linijkę zajmował wyraz "autorstwa", a jeszcze następną nazwisko lub pseudonim, pod którym opowiadanie miało być publikowane. Na samą treść zostawało więc około ośmiu wierszy. Ponieważ wydawcy zasypywaniu byli, dzień po dniu, niesamowitymi ilościami niewyobrażalnego wręcz grafomaństwa, tekst, który zainteresował ich na tyle, by przeczytać drugą stronę, najczęściej zostawał kupiony. Znaczyło to, że "narracyjny haczyk" okazał sie właściwą przynętą.

Są tu i pewne rzeczy przydatne do pisania i na forum... a przy okazji, jeśli ktoś będzie chciał kiedyś opublikować poza netem swoje opowiadania/książki, wie na co jest zwracana uwaga...
Zresztą - ja bardzo podobnie wybieram książki do kupienia/wypożyczenia z biblioteki... czasem jest to po prostu ze względu na nazwisko autora - bo już się przekonałem, że raczej na pewno się nie zawiodę, ale z reguły poza tytułem i obwolutą patrzę na pierwszą stronę opowiadania/książki - i to najczęściej powoduje, że tą lekturę wybieram...

Cd początków:
QUOTE
Jedną z rzeczy, których nauczyłem się na pewno jest to, że zbyt wiele opowiadań ma niedobry początek. Jako edytor zawsze zwracałem autorom uwagę na słabe strony ich prac, naturalnie przed ich opublikowaniem, a oni przyjmowali moje wskazówki ze zrozumieniem i poprawiali błędy. Raz tylko zdarzyło mi się mieć do czynienia z autorem, który odmówił wniesienia poprawek i zabrał tekst. (...) Inny regularnie zaczynał akcję na trzeciej stronie i po dyskusji zgadzał się (też regularnie) wyrzucić pierwsze dwie. Jeszcze inny napisał doskonałe opowiadanie, które wydrukowałem, gdy przyznał mi rację, że pierwsze dwadzieścia stron nie ma nic wspólnego z akcją i wystarczy je zastąpić jednym zdaniem. Czytając uważnie opowiadania można się nauczyć jak je pisać, ale dokonując ich wyboru uczy się człowiek znacznie więcej i szybciej.


Myślę, że jak na ten post - starczy...


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 10.04.2003 17:32
Post #7 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Skąd wziąść natchnienie niezbędne do napisania własnego ficku? Hmm - to pytanie bez wątpienia nie raz krąży wam po głowach...

[QUOTE=Harry Harrisson w wstępie do książki "Złote lata Stalowego Szczura]Każdy autor piszący s-f nieraz był pytany, skąd bierze takie zwariowane pomysły. Otóż znam jednego, który niezmiennie powtarza, że kupuje je od faceta mieszkającego w Reading w Pensylwanii. Znam też innego, mającego specjalną półkę z książkami, które uważa za oryginalne. Gdy potrzebuje inspiracji, sięga do nich, przegląda i wymyśla akcję "pożyczając" któryś z przeczytanych pomysłów.[/QUOTE]

Generalnie temat można znaleźć na miliony różnych sposobów - i właśnie dlatego wciąż wychodzą książki i powstają nowe opowiadania. To trochę tak jak z muzyką - w pewnym momencie mocno się zastanawiałem, czy możliwe jest wymyślenie jeszcze czegoś, czego bym do tej pory nie słyszał... Pomysł na fick/opowiadanie/scenariusz do erpega/... może przyjść w najmniej oczekiwanym momencie - na przykład podczas kontemplacji ciekawych kształtów plamy na murze... Moim zdaniem najczęściej nowe pomysły ma się świeżo po obejrzeniu jakiegoś filmu/przeczytaniu jakiejś książki - choć ostatnio temat dopadł mnie w trakcie jazdy autobusem gdy patrzyłem na parasolkę pewnej pani... efekt tego natchnienia może się kiedyś pojawi, a może nie, bo na razie tylko mota mi się po umyśle wink.gif. Pomysł może powstać podczas snu -> Usa już też o tym wspomniała. Może nasunąć się przy oglądaniu jakiegoś obrazu lub plakatu -> dwa lata temu będąc na wycieczce w Muzeum Narodowym oglądaliśmy szereg obrazów jakiegoś malarza - ale mnie przyciągnął tylko jeden obraz... wręcz się w nim zatopiłem - zaczął on dla mnie żyć i wciągnął mnie w siebie... (na tyle zresztą skutecznie, że nie mam pojęcia jak się ten malarz nazywał, ani co to był za obraz rolleyes.gif ), a po powrocie do szkoły napisałem dość podobające mi się wypracowanie na jego temat...

Temat może również zostać zamówiony/narzucony - ale to ma swoje wady i zalety... Wadą jest to, że to nie my znaleźliśmy pomysł i wobec tego czasem możemy mieć problemy z "dopasowaniem" się do wymogów tematu, albo nie jesteśmy tak gorliwi w jego pisaniu... Z drugiej strony - wybór taki pozwala na pewne lenistwo - piszemy pod wybrany temat, który dodatkowo interesuje tego, kto nam go zlecił, a więc szansa, że nie będzie mu odpowiadał jest dość mała ^^. To, co wyszło z próby narzucenia tematu można zobaczyć w topicu "Chwilowy przypływ weny na polskim" Abaski...

Heh - jeśli myśleliście, że podam gotową receptę na zupkę w proszku... ekhm, na to skąd wziąść natchnienie, to jak widzicie troszkę się pomyliliście - a to z tego względu, że, jak wszyscy wiecie, każdy ma swoje sposoby... ^^. Villemo w topicu Wasi ulubieni autorzy zaczęła pisać o ulubionych autorach, a i ja dodałem tam trochę autorów i tytułów ich książek - one są wg mnie bardzo dobrym źródłem natchnienia smile.gif.

Za moment założę temat "Skąd bierzecie natchnienie do pisania ficków" i proszę o wasze głosy - skąd wy je bierzecie, jak wpadacie na swoje pomysły i na co radzicie innym zwrócić uwagę...


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Vlary
post 12.04.2003 22:39
Post #8 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 129
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Katowice

Płeć: Mężczyzna



Heh... Mówicie tu o błędach, stylistyce i estetyczności...
A mi najbardziej przeshkadza długość treści...
Kompletnie nie chce mi się czytać przez 3 godziny czyichś wypocin...
Dlatego wolę coś w stylu RPG'a - przynajmniej można nadążyć...
CHociaż nie zawshe...


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Psychopatka
post 12.04.2003 23:09
Post #9 

Prefekt Naczelny


Grupa: czysta krew..
Postów: 518
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Glajwic

Płeć: Kobieta



Helkado nie zgadzam sie z Toba... jesli fick jest ciekawy to im dluzej tym lepiej... a okreslenie "wypociny" sobie darój... niektóre osoby naprawde duzo serca wkladaja w to co pisza... a niektórzy nie racza nawet tego przeczytac " bo za dlugie" , za to wszytuja sie w jakies tandetne, odwalone ficki o dlugosci 10 zdan... koszmar.


--------------------
Hey you little Jesus bride why have you smiled to me ?
Hey you little Jesus bride why have you sang to me ?
They say that God is inside us all, and sometimes
He is not in the way that I have preached for to wish to
but God is my lover and I love him too

//F.Ribeiro//
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 13.04.2003 11:35
Post #10 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



Prawdą jest, że długość bywa czasem barierą do przeczytania ale i tych krótkich nie czytam bo są one najsłabsze tak naprawdę...
ŻEby zrobić coś porządnie trzeba poświęcić temu dużo czasu.


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
DarkLady
post 16.04.2003 15:13
Post #11 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 11
Dołączył: 16.04.2003




Wow, no porsze, na jaki fajny temat weszlam. Ikar, jestes na ekonomii??@_@ A to niespodzianka smile.gif
Wiecie, tyle tu fachowcow, ze ja sie chyba pojde schowac, ale najpierw cos wystukam wink.gif Dlugosc ff ma znaczenie. Im dluzszy tym lepszy, bo widac, ze autor ma wyobraznie i wklada serducho w to, co robi, ale za duzo jednolitego tekstu na niekonczacej sie stronie juz dosc zniecheca. Recepta: krotkie party pociete w najbardziej dramatycznych momentach i czesto dodawane nowe. Duza poczytnosc gwarantowana smile.gif


--------------------
Follow the white rabbit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Villemo
post 16.04.2003 15:54
Post #12 

Unregistered









QUOTE (DarkLady @ 16-04-2003 15:16)
'tylu', sorki, tam mialo byc 'tylu znawcow'. Nie tafilam w litere smile.gif

wystarczyło kilknąć "zmień" w poście na górze rolleyes.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
DarkLady
post 16.04.2003 19:37
Post #13 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 11
Dołączył: 16.04.2003




Dzieki Villemo. Nastepnym razem bede pamietac. Nie obczailam jeszcze nowego forum, a w poprzednim ta opcja byla na dole.


--------------------
Follow the white rabbit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
White
post 22.04.2003 09:11
Post #14 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1
Dołączył: 22.04.2003




moim zdaniem jest wazne aby przemyslec zanim sie napisze
i zeby wszystko trzymalo sie calosci a nie taka telebrazyliana
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 23.04.2003 07:03
Post #15 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Troszkę wskazówek tyczących się składni zdań smile.gif Poniżej jest lekko zmieniony fragment mojego odnośnego komentarza do "Pod rozłożystym klonem" - myślę, że nie tylko _Marcia z tego skorzysta, bo i u innych czasami widzę podobne problemy smile.gif.

QUOTE
"Aneta nie wiedziała co się z nią dzieje, gdy wróciła z pracy." <- nie bójcie się umieszczać zdań podrzędnych w środku zdań smile.gif - zdanie podrzędne, które opisuje jakąś rzecz/postać, powinno być w miarę blisko tego co opisuje i powinno być z tym logicznie powiązane. W przypadku powyższego zdania - "Aneta, po powrocie z pracy, nie wiedziała co się z nią dzieje". "Po powrocie z pracy" pełni w tym zdaniu funkcję orzecznika czasu i opisuje pewną cechę umiejscowienia Anety - podmiotu - w czasie akcji. Człon określający musi być w poprawnej relacji z członem określanym smile.gif - zdanie to można podzielić na dwa - jak każde złożone (inne zdania nawet na więcej osobnych zdań smile.gif ). Pierwsze: "Aneta wróciła z pracy" <- wskazujące na podmiot i na czas akcji. Drugie: "Nie wiedziała co się z nią dzieje" <- Podmiotem jest tu "nią" (czyli inaczej "ona" = "Aneta"); opisuje ono stan w jakim znajduje się podmiot. Łącząc te dwa zdania otrzymujemy opis i podmiotu w czasie i przybliżenie stanu podmiotu.

Podobną strukturę jak powyższe zdanie ma też zdanko "Aneta poszła zjeść obiad, gdy umyła ręce" (wymyśliłem to zdanie) <- jak widzisz to zdanko analogicznie powinno brzmieć "Aneta, po umyciu rąk, poszła zjeść obiad".

Podobne zasady stosują się też do innych zdań opisujących.


Dalej:

Każde zdanie składowe powinno być oddzielone przecinkiem i/lub separatorem (wraz z, lub bez, odnośnym znakiem interpunkcyjnym) od poprzedniego, albo połączone łącznikiem smile.gif.

Zdania powinny mieć wyraźną strukturę - pamiętacie jak na języku polskim rysowaliście "drzewka", albo inaczej "schodki", opisujące budowę zdań? Jeśli takowe można bardzo szybko i łatwo wyrysować, to jest to znak, że zdanie jest przynajmniej bliskie poprawności. Oczywiście nikt nie bada struktury po napisaniu każdego swojego zdania laugh.gif, ale, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czasami zabieg taki pomaga.

Jeśli macie problem z umieszczeniem jakiegoś wyrazu w podobającej się wam formie, bądź uznacie, że z jakiegoś powodu wam on nie pasuje - poszukajcie synonimów, lub zbieżnych znaczeniowo słów. Podam wam przykład, bo przed momentem sam taki zabieg zrobiłem wink.gif tongue.gif. W akapicie wyżej ostatnie zdanie, a w nim dwa ostatnie zdania składowe "ale, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czasami zabieg taki pomaga" - oryginalnie miało brzmieć "ale, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czasami to pomaga". W jakiś sposób mi nie pasowało... Teraz, zastanawiając się dlaczego, przychodzi mi na myśl, że było to z powodu tego, iż "to" może być i zaimkiem wskazującym (to jest to, co tam leży) i zaimkiem określającym (to jest to coś, albo, to jest TAKIE coś) wink.gif. Więc zamiast zastanawiać się czym jest ten wyraz i jak powinien brzmieć, i być umiejscowiony, wolałem wybrać szybszą metodę i zamienić go na inny, zbieżny wyraz, wyrażenie. Nie powiem - jak dla mnie ma obecnie nawet lepszy i wyraźniejszy sens wink.gif.

Dalej - należy się starać, aby w każdym zdaniu był wyraźnie określony podmiot, albo forma zdania bezpodmiotowego była poprawna. (Generalnie najczęściej zdania bezpodmiotowe buduje się w mowie oficjalnej - choćby przy użyciu wyrażeń "należy", bądź "powinno się" - ale nie tylko (tutaj użyłem bezosobowej formy budować - "buduje się")). Podmiot może również być podmiotem domyślnym. Przyznacie, że, w obecnym zdaniu, podmiotem jest domyślne słowo "wy". tongue.gif (zamotane, ale się zgadza... mam nadzieję tongue.gif)

Troszkę interpunkcji.
Kwestie, które mówią postacie powinny być oddzielone od siebie w poprawny sposób - to znaczy, chodzi mi o to, że po myślnikach, a przed tekstem wypowiadanym, powinien być odstęp. Nagminnie widzę dialogi wyglądające następująco:
-Bla bla bla
-Bla bla bla bla-powiedział ktoś
-Bla bla- powiedział ktoś
-Bla bla -powiedział ktoś
- Bla bla.- powiedział ktoś
Poprawna struktura to:
- Bla bla - powiedział ktoś

W ostatnim przykładzie jest również kropka przed myślnikiem - jest ona poprawnie umiejscowiona w bardzo niewielu przypadkach - generalnie nie powinno się jej tam umieszczać - myślnik jest w 99% takich zdań łącznikiem, więc tak jakby zdanie następujące po nim nie ma początku! Nie należy martwić się tym, że kwestia, którą postać wypowiedziała się zakończyła - tak naprawdę stwierdzenie "powiedział ktoś", albo "i coś zrobił/się stało" jest dalszym ciągiem tego zdania i powinno się wciąż zawierać w danym zdaniu.

Jeszcze jedna kwestia zbieżna, również cześciowo ilustrująca to, co napisałem wyżej, i jeden przykładzik:

- Na nich!!! - krzyknął shogun dając jednocześnie znak łucznikom.

Wykrzykniki tutaj wcale nie oznaczają końca zdania - one są tylko wyrażeniem emocji i zakończeniem zdania wypowiadanego przez shoguna - zdanie, które pisze autor, wcale się natomiast nie skończyło i dlatego słowo "krzyknął" jest napisane z małej litery.

Oki - może na tym zakończę niniejszy post smile.gif

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do korzystania ze wszystkich wskazówek smile.gif

BTW: Ostatnio widzę generalny wzrost poziomu - i piszących i czytelników (krytyków) - nic tylko się cieszyć ^^. Dziękuję wszystkim, jesteście kochani ^^.


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 24.04.2003 09:03
Post #16 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Sorki - wczoraj u nas w bloku net padł... ehh - no, ale jestem, a tak bardziej, to będę w piątek (eh ta matematyka sad.gif )

QUOTE
"nie nawidziły" <- o tym błędzie może głębiej się wypowiem, bo jest on również bardzo częsty. Nie ma wyrazu "nawidzieć" - to jest staropolska forma oznaczająca mniej więcej "podobać się" (ewentualnie można powiedzeć, że jest (bo wszedł już do użytku), ale WYŁĄCZNIE w zdaniach typu "dziewczynki nie nawidziały się nigdy tylu cudownych rzeczy" - w znaczeniu "nie naoglądały się", "nie napatrzyły się"). Wyraz "nienawidzić" jest niepodzielny! Na tej samej zasadzie co "niedźwiedź", czy "niebieski" tongue.gif.
Generalnie widuję również i inne wyrazy "bezprawnie" podzielone wink.gif - może teraz będę je wyłapywał i wrzucał do "Porad..." wink.gif


Cytacik z jeszcze jednego komentarza - w tym poście będę zbierał wychwycone przeze mnie takie "bezprawnie" podzielone wyrazy - a także może większe przykłady z "bezprawnie" połączonych wink.gif

Czyli:

błędna forma_____________poprawna

- nie nawidziły______________nienawidziły
- z tąd____________________stąd
- naj bardziej______________najbardziej
- cierpiał by________________cierpiałby
- co raz___________________coraz
- nie sprzyjające ___________niesprzyjające

Ten post był edytowany przez ikar: 12.05.2003 14:08


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sir Momo Mumencjusz Mum
post 29.04.2003 10:09
Post #17 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 154
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: z Warszawy




Napiszę coś i ja. Teoretycznie było juz nawiązanie do tego, ale nie było to napisane wprost. Tak więc - wszelkie znaki interpunkcyjne piszemy po danym wyrazie bez odstępu, a dopiero przed następnym wyrazem robimy odstęp, czyli nie blabla , blabla, nie blabla,blabla, nie blabla ,blabla, ale po prostu blabla, blabla.


--------------------
W imię Moda, bezczelnym nabijaczom wieczny przynosimy odpoczynek! Amen.

jam ci on gdyżeś aniele wzbił się księżyc świeci w jeziorze pluskają ryby i do tego wcale idę i widzę i słyszę i tak dalej bo w końcu zaiste przeszłość przepowiedziana przeznaczeniem jest zawsze ten obcy co jeździł koleją w armacie widziany huk raz za razem niby on nie ja wy amen

To ja ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Maggie Potter
post 02.05.2003 11:26
Post #18 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 33
Dołączył: 07.04.2003
Skąd: Mroczny Zakątek




Trzeba jeszcze w ogóle stawiać te znaki... wink.gif


--------------------
Zmieniam nicka bo wiecie ten taki ni jaki taki siaki, po prostu mi sie nie podoba....od teraz znacie mnie jako NEMHAIN czyli szalona po celtycku;)"Przewaga nierozwagi, jaką sprawuję w mojej rozwadze, tak osłabia równowagę mej uwagi, że nie bez wagi żalić się muszę na waszej piękności przewagę..."

"wysokie niebiosa, które w boskości waszej bosko was wraz z gwiazdami umacniają, czynią was zasługującymi na zasługę, na którą zasługuje wielkość wasza..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Villemo
post 02.05.2003 22:07
Post #19 

Unregistered









QUOTE (Maggie Potter @ 02-05-2003 11:26)
Trzeba jeszcze w ogóle stawiać te znaki... wink.gif

to była ewidentna żaluzja do moniki of gryffindor? rolleyes.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Sumiko
post 05.05.2003 11:18
Post #20 

>>blondynki są głupie.<<


Grupa: czysta krew..
Postów: 876
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: z dupy.

Płeć: Mężczyzna



Co jeszcze zauważyłam i co mnie razi, to to, że niektórzy -w zasadzie tylko dziołchy- za dużo uwagi poświęcają opisą ubrań.
Np. do pokoju weszła taka, a tak dziewucha, miała na sobie bluzeczkę w kolorze takim, spodnie takie, a takie z rozszrzanymi nogawkami i tak dalej, i tak dalej...
Jak dla mnie cholernie infantylne i zupełnie nie potrzebne, a niestety zdarza się dość czesto...


--------------------
dupa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sir Momo Mumencjusz Mum
post 05.05.2003 20:14
Post #21 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 154
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: z Warszawy




A'propo kszaczków - zamiast pisać - "nie czytać, zanim krzaków nie usuną", czy coś takiego po prostu wciśnijcie "Preview Post" i poprawiajcie tam.


--------------------
W imię Moda, bezczelnym nabijaczom wieczny przynosimy odpoczynek! Amen.

jam ci on gdyżeś aniele wzbił się księżyc świeci w jeziorze pluskają ryby i do tego wcale idę i widzę i słyszę i tak dalej bo w końcu zaiste przeszłość przepowiedziana przeznaczeniem jest zawsze ten obcy co jeździł koleją w armacie widziany huk raz za razem niby on nie ja wy amen

To ja ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Atlashia
post 11.05.2003 21:23
Post #22 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 79
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Ja tu tylko na chwilę.




Sir Momo, ale ze niektórzy to lenie i to właśnie mody musza poprawiac =P
najlepiej z worda i do notatnika i skopiowac z notatnika i dopiero wkleic na forum =P

Ten post był edytowany przez Atlashia: 26.01.2004 17:57


--------------------
Poszła, aha! ;D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 12.05.2003 14:07
Post #23 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



W sumie - tak smile.gif Tak faktycznie chyba jest najlepiej, bo krzaczki raczej wtedy nie wyskakują (notatnik, nie wordpad, ani jakaś nakładka smile.gif ).

No, i - wszyscy piszący - zaglądajcie od czasu do czasu na ten temat - czy muszę każdemu z was napisać "przeczytaj posty (choć kilka ostatnich) do "Porad...""?? W ten sposób i ja mam więcej pracy, i wy popełniacie wciąż te same błędy. Nie zrozumcie mnie źle wink.gif - chodzi mi głównie o poprawne umieszczanie odstępów przy znakach interpunkcyjnych - to chyba nie jest najtrudniejszą rzeczą - prawda?


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 18.05.2003 12:20
Post #24 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Fragment posta z "Little walk through the Lilies" smile.gif



Ważna sprawa ( - dość ważna ^^):

"tamtego wieczoru. (A James tylko się uśmiechał i bredził Syriuszowi coś o tym, że nawet to spojrzenie nie było potrzebne, ale Velma nie byłaby sobą, gdyby nie wykorzystała okazji do zrobienia chociaż szczątkowego widowiska)." <- sporo się zastanawiałem i wciąż mam sporo wątpliwości gdzie powinna być ta ostatnia kropka - w nawiasie, czy poza nim... Moim zdaniem, w takich przypadkach kropka powinna być wewnątrz nawiasu - ponieważ sam w sobie nawias nie stanowi zdania i kończenie go kropką jest chyba jeszcze bardziej rażące niż kończenie nią zdania zawierającego się w nawiasie . Ale jestem otwarty na dyskusje, bo nie mam na ten temat zdania, a i nie ma chyba nic oficjalnie ustalonego (w każdym razie ja o tym nie wiem) <- może przeniosę ten fragmencik do "Porad..."- i tam poproszę o wypowiedzi .


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Paris
post 18.05.2003 12:50
Post #25 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 25
Dołączył: 05.04.2003




Sumiko ma racje. Mnie też denerwują owe opisy ubrań. Chyba, że jest to potrzebne do treści opowiadania, ale bardzo rzadko rolleyes.gif Ja np. nie lubię też takich opisów bohaterów: "...Nagle zauważyła Kasię. Kasia była blondynką, miała niebieskie oczy i piękne, długie włosy. Jej cera była koloru brzoskwiniowego". A fu! Można to byłoby wpleść inaczej np. "... Nagle zauważyła Kasię. Jej długie blond włosy powiewały na wietrze...", a potem, jeśli to konieczne, wpleść coś o oczach i cerze.

Najważniejsze jest zaciekawienie czytelnika. Dlatego najlepiej nie robić błędów i wymyślić ciekawą fabułę. Zauważyłam, że czytelnicy nie lubią opowiadań składających się z dialogów. Ważne jest, aby wpleść w nie jakieś opisy. Chociażby miejsc, lekcji, nauczycieli itd.
Nie wolno kopiować. Owszem, można się lekko wzorować czy być zainspirowanym daną książką, lecz bez przesady. Nie chodzi mi tu o np. Harry'ego Pottera, bo dużo osób pisze w 'jego' świecie ff. Chociaż nie wiem czemu (:

Jednak najbardziej irytują mnie błędy tego typu: 'słowo,słowo' czy jakoś tak. Pamiętajcie, że pisze się 'słowo, słowo', bo niektórzy popełniają takowe błędy.





--------------------
Chciano za szczęściem rozpisać listy gończe, lecz nikt nie umiał podać rysopisu. - Wiesław Leon Brudziński
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Strony  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 25.04.2024 09:43