Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

[ Drzewo ] · Standardowy · Linearny+

> Pobocza Twilajta, Czyli, wrażliwy wampir to lepszy wampir

Katon
post 28.01.2009 11:54
Post #1 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Tak zostawiając na boku główną dyskusję, skąd to przekonanie, że "osoby, które nie jedzą mięsa są bardziej otwarte na świat wokół, inaczej też nieco go postrzegają"? O ile może co drugiego członu zdanie ewentualnie mógłbym się zgodzić, o tyle z moich życiowych obserwacji wynika, że nie istnieje żadna realna korelacja. A bardzo często wegetarianie to fanatycy z szaleństwem, którzy patrzą na ludzi jedzących mięso jak na esesmanów, ewentualnie z nieukrywaną pogardą. Oczywiście są też mili i otwarci, ale wydaje mi się, że jak już coś to część miłych i otwartych ludzi zostaje wegetarianami po prostu, a nie są mili, bo nimi zostali.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Odpowiedzi
owczarnia
post 28.01.2009 18:57
Post #2 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



Eee, a kto mówi o premedytacji? Kto mówi o (odpowiadając przy okazji i na post Katona) o braku wrażliwości u Kowalskiego? Kto mówi, że Kowalski jest okrutnikiem?

Jako żywo, nigdy nikogo do niejedzenia mięsa nie namawiałam. Nigdy się ze swoją bezmięsną "orientacją" nie afiszowałam. We mnie myśl o zjedzeniu zabitego dla mojej przyjemności (skoro nie konieczność, nie potrzeba - to przyjemność, nic innego) budzi odruchowy protest i odrazę, ale jestem w stanie zrozumieć, że w kimś innym nie (lub też że ten ktoś inny się nad tym nie zastanawia po prostu). Jestem nawet skłonna postarać się pojąć fakt, że ci sami ludzie, którzy ze smakiem spożywają krowę czy świnię, będą oburzeni próbą spożycia psa czy kota, nazwą to nawet bestialstwem bądź wynaturzeniem (ja z kolei nazwę ich postawę hipokryzją, ale to ja).

Nie zgadzam się również na stopniowanie czy porównywanie zastosowane przez Przemka: ci, co wyrzekają się wolności lub życia są obdarzeni większą (lub mniejszą) wrażliwością niż ci, którzy wyrzekają się mięsa. Mnie samej tego rodzaju porównanie - czy nawet zestawienie - przez myśl by nie przeszło, jakkolwiek jeśli miałabym cokolwiek tu zaryzykować to zaryzykowałabym stwierdzenie, że prędzej można liczyć na współczucie ze strony wegetarianina niż osoby mięsożernej. Z tej prostej przyczyny, że fakt wyrzeczenia się mięsa już coś mówi o skłonności do poświęceń ze strony danej osoby, podczas gdy o tej drugiej nie wiemy nic (bo mówię tu o sytuacji, w której znamy li i jedynie preferencje żywieniowe owych osobników).

Ale.

Na zdrowy rozum i na logikę biorąc nawet już, to osoba odżywiająca się zdrowiej i lżej będzie miała lżejszy umysł, a co za tym idzie większą sprawność umysłową. Osoby, która poświęca jakiś tam czas na zastanowienie się i rozważenie w swoim sumieniu czy aby na pewno niezbędne jest jej do życia zabijanie zwierząt, raczej nie zaliczymy do grona bezmyślnych niewrażliwców. Mało tego, pokusiłabym się nawet o zapoczątkowane już wyżej stwierdzenie, że skoro komuś nieobojętny jest los zwierząt, to tym bardziej nieobojętny mu będzie los innych ludzi. Albowiem co by nie mówić, wybór "drogi wegetariańskiej" łączy się z odmową przyczyniania się do cierpień i śmierci innych żwywych istot (Jezu, ale patetycznie mi to wyszło). Pomijając już bowiem wszystko inne, zabijanie to jedno, ale warunki, w jakich się to odbywa... Może lepiej zamilknę, bo może mnie ponieść.

Tak więc nie zjem kotleta ani nie założę futra, ale nikogo nie będę wyzywać od morderców. Co Wy w ogóle za stereotypy macie, jak rany?... Nie znam nikogo (a znam paru wegetarian), kto by się w podobny sposób zachowywał. Mnie osobiście wegetarianin kojarzy się z osobą spokojną, wyciszoną, pogodnie nastawioną do rzeczywistości i przyjazną wobec świata wokół. Najczęściej osoba taka stara się żyć ekologicznie, a więc starając się dbać o środowisko w miarę rozsądku i swoich możliwości. Nie wiem, może to dlatego, że moi znajomi to ludzie raczej w moim wieku, nie dysponuję przykładami wśród emo nastolatków. Chociaż nie, miałam swego czasu dwie uczennice wegetarianki, ale one nie były emo, były najzupełniej zwyczajne. Inna sprawa, że wtedy jeszcze nikt nie słyszał o emo...

Ten post był edytowany przez owczarnia: 28.01.2009 19:00


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Katon   Pobocza Twilajta, Czyli   28.01.2009 11:54
owczarnia   Pisząc to zdanie już widziałam polemikę jaką wywoł...   28.01.2009 15:40
matoos   Ja nie sądzę. Ale może wydzielcie jednak dyskusję ...   28.01.2009 15:44
owczarnia   Ja sądzę. Może dlatego, że odkąd przestałam jeść m...   28.01.2009 15:49
Katon   Nie no, jeśli ktoś uważa, że jedzenia mięsa to rod...   28.01.2009 16:51
owczarnia   To ja może tylko króciutko na razie: po pierwsze, ...   28.01.2009 17:32
PrZeMeK Z.   Faktem jednak pozostaje, że jesteśmy biologicznie ...   28.01.2009 18:05
owczarnia   Eee, a kto mówi o premedytacji? Kto mówi o (odpowi...   28.01.2009 18:57
PrZeMeK Z.   Celna uwaga - też mi to zawsze nieco trąciło hipo...   28.01.2009 20:24
owczarnia   Można i tak to ująć. Hm. A kto pisał o morderst...   28.01.2009 20:45
PrZeMeK Z.   "Mięso to morderstwo" można spotkać wypi...   28.01.2009 21:13
owczarnia   No, ale jednak z automatu wrzuciłeś je do dyskusji...   28.01.2009 21:33
Avadakedaver   stereotyp jest taki, ze wegetarianie są uważani za...   28.01.2009 23:35
owczarnia   Avada, zeszłam. Ty to jednak potrafisz rozbawić cz...   28.01.2009 23:47
Avadakedaver   no jasne. napisałem, żeby nie wbijać im ołówków w ...   29.01.2009 00:03
owczarnia   Ja nie wiem, Ty sobie może to jeszcze raz przeczyt...   29.01.2009 00:11
Avadakedaver   a. no czyli jednak nie wiesz o co mi chodzi. to m...   29.01.2009 09:59
Katon   Po kolei: 1) Kwestie żywieniowe. Dzisiejsi naukow...   29.01.2009 12:11
owczarnia   Avada: a jednak wiem, o co Ci chodzi. Sęk w tym, ż...   29.01.2009 16:32
Katon   Nie znam danych naukowych, które byłyby tak jednoz...   29.01.2009 17:43
owczarnia   Ok, spróbuję po kolei (przepraszam, jeśli może to ...   29.01.2009 18:31
Avadakedaver   long post is long.   29.01.2009 23:14
owczarnia   A tu mam coś specjalnie dla Katona :). Ta dyskusja...   30.01.2009 04:32
Katon   Co do listy wegetarian to z tym jest trochę jak z ...   30.01.2009 12:39
Child   Wybralem to zdanie, jako podsumowanie calego lon...   30.01.2009 12:41
owczarnia   Hm, no tak. To JEST odpowiedź godna Katona ;). Gł...   30.01.2009 17:21
Child   To wstawmy tam X lat, m'kay? Chodzi nie o dlug...   30.01.2009 18:26
owczarnia   Ależ nie pisze się, przynajmniej nie tylko tak. W...   30.01.2009 18:38


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 30.04.2024 15:09