Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Harry Potter A Benedykt Xvi, ;P

Katon
post 29.07.2005 13:35
Post #51 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Co do obrazka może i macie rację, ale argument, że "pochodzi z bardzo znanego filmu" jakoś głupawy mi się wydaje... No i niby co z tego?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 29.07.2005 13:43
Post #52 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



To z tego, że jeżeli mój argument o znanym filmie jest głupawy, to Twój wyskakujący z obrażaniem świętości jest, delikatnie mówiąc, nieco zaściankowy laugh.gif.


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 29.07.2005 13:45
Post #53 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Może i jest. Nie wstydzę się tego specjalnie. W świecie w którym przymiotnika "konserwatywny" używa się jak obelgi (co akurat mnie wybitnie bawi...) bycie "zaściankowcem" nie jest takie straszne.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BlackOmen
post 29.07.2005 19:44
Post #54 

Animag


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1526
Dołączył: 29.05.2004
Skąd: 4chan.org

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(matoos @ 28.07.2005 15:38)
Nie ale ludzi którzy się wachają potrafią popchnąć nie w tym kierunku co trzeba.
*


Jakos jeszcze w strone satanizmu albo czarnej magii nie poszedlem


--------------------
user posted image
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?"
Jonasz Kofta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 29.07.2005 21:06
Post #55 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



Dla ciebie i tak nie ma już ratunku tongue.gif

A tak serio - mówimy zdaje się o dzieciach...


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BlackOmen
post 29.07.2005 22:21
Post #56 

Animag


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1526
Dołączył: 29.05.2004
Skąd: 4chan.org

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(matoos @ 29.07.2005 21:06)
Dla ciebie i tak nie ma już ratunku :P

A tak serio - mówimy zdaje się o dzieciach...
*


Rodzice mie dalej jak dziecko traktuja user posted image
Tylko ze wg. mnie problemy typu wiara a niewiara sa bardziej dla osob od okolo 15-16 roku zycia. Wtedy zaczyna sie chyba takie poszukiwanie wlasnej tozsamosci. Dzieci z reguly sa bardzo wierzace, jezeli rodzice wpoli im chociaz troche chrzescijanskich wartoci.


--------------------
user posted image
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?"
Jonasz Kofta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lord_Vigunt
post 01.08.2005 01:07
Post #57 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 17
Dołączył: 18.07.2005
Skąd: Znienacka




podobno HP "głęboko wypacza chrześcijaństwo". To pogląd naszej władzy katolickiej ze swym centrum w Watykanie, której wydaje się, że może mieć wpływ na wszystko w państwie. Ja uważam, że kościół ma "nieco" zbyt duży wpływ na życie państwa, (duże litery całkowicie zamierzone!!!) ale Prawdziwy Polak ma i tak ją głęboko gdzieś. I o to tutaj chodzi ! Ja od początku mojego progu racjonalnego myślenia i spojrzenia na świat, czyli od nieco "pechowego", jak to określił starszy wiekiem kolega(i wcale nie chodzi tu o przesądność owej liczby) wieku 13 lat uważałem za o wiele za mocno przesadzone teksty, że "Potter wywiera duży wpływ emocjonalny na umysły młodych". Całą serię HP traktuję z przymrużeniem oka, i nie wywiera na mnie to jakiegokolwiek wpływu emocjonalnego ani tym bardziej krzywi toku myśleniowego. jeżeli ktoś podziela moje poglądy, to pisać.


--------------------
"We are only as strong, as we are united, as weak as we are divided..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 01.08.2005 11:30
Post #58 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



Powiem tyle jestem katolikiem ale księża mnie w wielu sprawach wkurzają dry.gif ciągle mają jakieś problemy i to jest nie do zniesienia np. a to Harry Potter odciąga od wiary a to film się kończył obrażliwie dla katolików albo cwaniaki ciągle walą że trzeba dzielić się z biednymi a sami jeżdzą super mercedesami. Jedynym człowiekiem kościoła który mówił i działał był JAN PAWEŁ II był pierwszym papieżem który był bez jakiegoś wielkiego majątku i dzileił się z biednymi.Więc niech reszta księży też mówi i działa to może będe ich akceptował huh.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 01.08.2005 12:14
Post #59 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



Hihihi, łatwo jest najeżdżać na księży a jaki to ma związek z samym chrześcijaństwem? Żaden. Widzisz belkę w oku innego, a w swoim nie widzisz źdźbła nawet.

Dzisiejsza młodzież ma jeden wielki minus. Uważają, że sami wiedzą wszystko najlepiej. Nikomu nawet nie przyszło do głowy że skoro niejaki Ratzinger od ponad 40 lat zajmuje się analizowaniem i pracą nad Pismem Św. i zagrożeniami wynikającymi z różnych nowoczesnych wymysłów, to może mieć trochę racji. Przecież nawet w tym artykule on nic nie mówił o tym że HP jawnie propaguje satanizm ani nic takiego. Mówił o zagrożeniach ukrytych, nie oczywistych, wynikających w równej mierze z samej książki, jak i ze świata w którym została wydana. O zagrożeniach które ja także dostrzegam i jestem nimi zaniepokojony. Ale nawet mimo tych zagrożeń książka nie zostanie wpisana na czarną listę Kościoła, ponieważ są to rzeczy, którym można łatwo przeciwdziałać. Wystarczy odpowienio przygotować czytających, zwrócić im uwagę na te właśnie zagrożenia. Tak jak ja próbowałem zwrócić waszą uwagę na te sprawy, które sam dostrzegłem w tym temacie.

Większość ludzi, którzy tutaj się wypowiadają jest bardzo chętna do wydawania opinii, jaki to Kościół jest zły i brzydki. Jacy księża beznadziejni i po co mieszają się do polityki. A czy sami jesteście idealni, drodzy przeciwnicy Kościoła? Czy nie korzystacie z okazji do wzbogacenia się jeśli taka się nadarzy? Nie kupujecie i nie ściągacie pirackiego oprogramowania? Nie szpanujecie tym co posiadacie? Czy naprawdę ci biedni księża są najgorszą plagą jaka spotkała nasz świat i kraj?

To co przeczytałem w tym temacie wzmaga we mnie zastanowienie nad złymi stronami Harry'ego Pottera. I dostrzegam ich coraz więcej, acz nie wynikają z samej książki. Zgodzę się że upadek autorytetów, powszechne zadufanie w sobie, pęd za kasą i popularnością nie są winą Harry'ego Pottera. Ale na pewno czytanie HP bez uświadomienia sobie niebezpieczeństw jakie z tego wynikają, zamiast zwalczać te problemy, w większości przypadków tylko je nasila.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 01.08.2005 12:20
Post #60 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



Ja wykorzystuje okazje wzbogacenia się ale ja nie gadam że trzeba się dzielić z biednymi itd..My jesteśmy zwykłymi ludzmi (nie idealnymi) a oni zostali księżmi więc powinni działać bo zostali do tego powołani. Aż mnie krew zalewa jak w niedziele mój proboszcz mówi jak to wielu pieniędzy potrzebuje kościół od parafian a na następny dzień widzę jak jedzie nowiutkim mercedesem dry.gif po prostu nie do uwierzenia!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 01.08.2005 12:42
Post #61 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



I myślisz że on sobie tego mercedesa kupił z pieniędzy które ludzi dali na tacę? Zainteresuj się bliżej.

Zgadzam się, że zdarzają się księża źli i paskudni nawet. Ale nie twierdź że tacy są wszędzie bo znam naprawdę wielu księży i większość z nich to spoko goście. Przez całe życie spotkałem może ze trzech którzy byliby większymi dupkami niż ludzie których spotykam na co dzień.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 01.08.2005 13:33
Post #62 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Taaaaaa.......
Jose moge być kawał buca ale ksiondz mo być świnty a łon ino piniondzów od ludzi by kcioł wyciongoć i gosposie mo, a gado o czystości, hikopryta zafajdany. I jo mu niby mom na tace dać, temu sknerowi jednemu? Jo se wole drugiego widziaja na dach zamontować a nie hikoprytom portfyle napełnioć, o! Papież to był dobry, kruca, bo te kremówki i tego ale inne księża to nie takie. O papieżu gadajom a nom ino moncom i piniodzów wyciongajom, a papież sie tom w niebie aż zembiskomi zgrzyto jak te ksiendze bynajmniej nie takie dobre tylko mercedesy same i pouczoć, jak jo som wiem, co je dobre a co je złe i nie bedzie mnie hikopryta jeden z drugim, kruca pouczał. I polityki sie im zachciewo, czarne chcom tyż do koryta jakby jecze za mało mieli, ale my tom swoje wiemy, Andrzej przydzie i im bynajmniej pokoże dzie ik miejsce, kurna w kruchcie!!! W kruchcie, gadom, hikopryty niech siedzom!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BeBe
post 01.08.2005 16:55
Post #63 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 229
Dołączył: 11.08.2003
Skąd: Gorzów Wlkp. /szary Poznań

Płeć: Kobieta



QUOTE(Lupek @ 01.08.2005 13:20)
Ja wykorzystuje okazje wzbogacenia się ale ja nie gadam że trzeba się dzielić z biednymi itd..

Rozumiem,że ty nie mówisz tylko od razu działasz
QUOTE(Lupek @ 01.08.2005 13:20)

My jesteśmy zwykłymi ludzmi (nie idealnymi) a oni zostali księżmi więc powinni działać bo zostali do tego powołani. Aż mnie krew zalewa jak w niedziele mój proboszcz mówi jak to wielu pieniędzy potrzebuje kościół od parafian a na następny dzień widzę jak jedzie nowiutkim mercedesem  dry.gif  po prostu nie do uwierzenia!
*


My jesteśmy zwykłymi ludzmi, ale księża to już nie? To już półbogowie, herosi, których zadaniem jest walka ze złem tego świata.Słuchaj w pewnym wieku zaczynasz zastanawiać się czy naprawdę wierzysz. Jeśli twoja wiara opiera się tylko na słowach księdza, jego samochodzie, to daruj, ale albo jeszcze nie dorosłeś albo gadasz bzdury. Mówisz, że księża nie pomagają innym. Bardzo się mylisz. Gdyby nie akcje Koscioła wiele rodzin na moim osiedlu (oraz w całym mieście) nie miałoby co do garnka włożyć.


--------------------
L'amitie doit etre cultivee comme un grain...

Uczę sie Poznania./ Mam go w dupie i uczyć się go już nie zamierzam.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lord_Vigunt
post 01.08.2005 18:03
Post #64 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 17
Dołączył: 18.07.2005
Skąd: Znienacka




Zagrożenia wynikające z obcowania z książką mogą się pojawić z tym się zgodzę, ale zagrożenie takie jest MBSZ kilkakrotnie wyższe u osoby niezrównoważonej emocjonalnie. Mogę się mylić, ale taka jest moja opinia.


--------------------
"We are only as strong, as we are united, as weak as we are divided..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 01.08.2005 20:13
Post #65 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



A jaki to ma związek z tematem? Zagrożenie jest i temu się nie da zaprzeczyć. Więc w pewnym sensie zgadzasz się z Ratzingerem. To czemu na niego najeżdżasz?


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 01.08.2005 20:44
Post #66 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(BeBe @ 01.08.2005 17:55)
My jesteśmy zwykłymi ludzmi, ale księża to już nie? To już półbogowie, herosi, których zadaniem jest walka ze złem tego świata.Słuchaj w pewnym wieku zaczynasz zastanawiać się czy naprawdę wierzysz. Jeśli twoja wiara opiera się tylko na słowach księdza, jego samochodzie, to daruj, ale albo jeszcze nie dorosłeś albo gadasz bzdury. Mówisz, że księża nie pomagają innym. Bardzo się mylisz. Gdyby nie akcje Koscioła wiele rodzin na moim osiedlu (oraz w całym mieście) nie miałoby co do garnka włożyć.
*



Po pierwsze podałem przykład mojego własnego zawiedzenia się na księdzu z mojej parafii i nie powiedziałem że wszyscy księża są żli itd. ale właśnie powinni się zająć takimi sprawami jakie ty podałeś a nie gadaniem że Harry Potter jest zły lub co innego po drugie są też zwykłymi ludzmi ale skoro zdecydowali się na takie powołanie to powinni świecić przykładem (ja dałem teraz wy dajcie tongue.gif ) i tyle.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BeBe
post 02.08.2005 20:46
Post #67 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 229
Dołączył: 11.08.2003
Skąd: Gorzów Wlkp. /szary Poznań

Płeć: Kobieta



QUOTE(Lupek @ 01.08.2005 21:44)
ty podałeś a nie gadaniem że Harry Potter jest zły lub co innego

Jestem dziewczyną...
Jeśli chodzi ci o wypowiedź kardynała Ratzingera, to było to tylko jego prywatna opinia(do której, jak każdy wolny człowiek, ma prawo),a nie oficjalne stanowisko Kościoła. Zapewniam cię, że jako papież nie zajmuje się HP i ważniejsze sprawy na głowie.
QUOTE(Lupek @ 01.08.2005 21:44)
po drugie są też zwykłymi ludzmi ale skoro zdecydowali się na takie powołanie to powinni świecić przykładem (ja dałem teraz wy dajcie tongue.gif ) i tyle.
*


Na czym ma polegać to twoje "świecenie przykładem"? Nie uwierzę,że w twojej miejscowości nie organizuje się zbiórek, akcji charytatywnych, choćby w okresie świątecznym.


--------------------
L'amitie doit etre cultivee comme un grain...

Uczę sie Poznania./ Mam go w dupie i uczyć się go już nie zamierzam.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 02.08.2005 21:54
Post #68 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(BeBe @ 02.08.2005 21:46)
Jestem dziewczyną...
Na czym ma polegać to twoje "świecenie przykładem"? Nie uwierzę,że w twojej miejscowości nie organizuje się zbiórek, akcji charytatywnych, choćby w okresie świątecznym.
*



w mojej parafi bardzo rzadko a jeśli coś to organizuje to Caritas dry.gif

i sorry za pomyłke chłopak/dziewczyna blush.gif

Ten post był edytowany przez Lupek: 02.08.2005 21:56
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 02.08.2005 22:04
Post #69 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



A Caritas to niby świeccy prowadzą?


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 02.08.2005 22:08
Post #70 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(matoos @ 02.08.2005 23:04)
A Caritas to niby świeccy prowadzą?
*



w większości tak!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 02.08.2005 22:14
Post #71 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



O lol...


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 02.08.2005 22:40
Post #72 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(matoos @ 02.08.2005 23:14)
O lol...
*


mistrzu byłem wiele lat ministrantem i od podszewki poznałem ten kapłański świat tongue.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 03.08.2005 08:57
Post #73 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



Mistrzu, jestem ministrantem od prawie 10 lat, w oazie tyle samo, najpierw uczestnikiem potem animatorem, wielu z moich dobrych kumpli to księża, więc też wiem jak to wszystko działa i mówię ci że Caritas został przez księży założony i księża nim rządzą.

Ten post był edytowany przez matoos: 03.08.2005 08:57


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lupek
post 03.08.2005 10:39
Post #74 

Forumowy Śmierciożerca


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 580
Dołączył: 08.07.2005

Płeć: Mężczyzna



QUOTE(matoos @ 03.08.2005 09:57)
Mistrzu, jestem ministrantem od prawie 10 lat, w oazie tyle samo, najpierw uczestnikiem potem animatorem, wielu z moich dobrych kumpli to księża, więc też wiem jak to wszystko działa i mówię ci że Caritas został przez księży założony i księża nim rządzą.
*



Jest częściowo sponsorowana przez księży a nie przez nich rządzona.Na przykład księża na plebaniach pozwalają założyć kancelarie Caritasu! I tak w ogóle to ja wypadam z tego tematu.Ogólnie ja też znam księży którzy są spoko ziomkami ale moje ciągłe zawiedzenia się proboszczami mojej parafii (dodam że ta parafia to katedra) zmieniło mój pogląd na księży. Gdy bym był w innej parafii z jakimś super księdzem to pewnie pisał bym tu co innego. No cóż dzięki za dyskusje! POZDRAWIAM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zwodnik
post 05.08.2005 07:23
Post #75 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 341
Dołączył: 05.04.2003




QUOTE
Gdy bym był w innej parafii z jakimś super księdzem to pewnie pisał bym tu co innego.


A no właśnie. I tutaj sam sobie pokazałeś, ile są warte twoje wypowiedzi n.t. ogółu księży. SAM przyznałeś, że na podstawie zachowania jednego księdza/jednej parafi stworzyłeś obraz całego kleru i wziąłeś się za jego (IMHO bardzo stronnicze) ocenianie. No, ale przynajmniej się do tego przyznałeś.

A wracając do tematu...Nie neguję całkowicie faktu, że HP "jakieś" niebezpieczeństwo ze sobą niesie. Niemniej jednak obawy te wydają mi się bardzo przesadzone. Bardzo wątpie, aby jakiekolwiek dziecko zainteresowało się satanizmem lub uwierzyło w magię czytając HP. Mimo, że są w nim dość kontrowersyjne sceny, jak choćby wskrzeszenie Voldemorta (tylko przypadkiem w polskim wydaniu znalazło się na stronie 666 wink.gif ? ). A Wątpliwe jest to już choćby z tego względu, że magia w HP ma naprawdę bardzo niewiele wspólnego z praktykami magicznymi w realnym świecie (jak choćby Voodo). Magia w HP jest opisana w naprawdę zabawny sposób, polega głównie na machaniu kijkiem i wypowiadaniu formułek. A co poza tym ? Wróżbiarstwo, które ma więcej wspólnego z horoskopami z gazet niż magią, Zielarstwo i Opieka, których magiczny charakter polega jedynie na zastąpnieniu prawdziwych roslin i zwierząt przez wymyslone ? Idąc tym tropem, więcej Magii jest już chocby w książkach Tolkiena, Sapkowskiego (te akurat zupełnie nie nadają się dla młodszych, ale szczerze - kto zabierze dwunastolatkowi książkę Spaka i powie "jesteś na to jeszcze za młody" ? ) i ogólnie całej literatucze fantasy .Ale poza HP nikt jakoś się tym tematem nie interesuje. Zgadzam się z wnioskiem, że trzeba czuwać (słowo pomoc uważam za zbyt duże) nad dzieckiem czytającym HP. Ale czy to dotyczy tylko książek Rowling ? Czy jeżeli rodzice tak się obawiają o moralność swoich pociech i właściwe rozumienie tego, co czytają, to nie powinni w ten sam sposób traktować WSZYSTKICH czytanych przez dzieci książek ?,Poza tym IMHO w HP ważniejsze jest wskazanie całości "dobrego" przesłania, (które nie zawsze jest oczywiste na pierwszy rzut oka), niż eliminowanie potencjalnych zagrożeń. Odpowiedzmy sobie szczerze - w jakim wieku musiałoby być dziecko, aby nie rozesmiać się w twarz rodzicowi, który zacznie powaznym głosem tłumaczyć, że nie ma czegoś takiego jak czary, nie mozna latać na miotłach itd ?

Całowicie osobną grupę stanowią nawiedzeni, jak chociażby te wybitne jednostki, które urządzały palenie HP na stosie. To jest dla mnie klasyczny przykład oszołomstwa w najgorszej postaci. Z takimi nie warto nawet podejmować dyskusji choćby dlatego, że nie ma się do niej materii - własciwie wszyscy "palacze" z dumą przyznają, że nie przeczytali ani jednej linijki książek Rowling, Więc o czym tu dyskutować ?

Generalnie cały ten szum zdaje się być dziełem mediów, szukających sensacji - A taką niewątpliwie jst starcie wielkiego autorytetu religijnego z "światkiem" jednej z najpopularniejszych książek na świecie. A w tym wszystkim gubi się gdzieś pozytywne przesłanie płynące z HP: że największą siłą jest miłość, że jej ukoronowaniem i największym poświęceniem jest oddanie zycia za drugiego człowieka (W formie z HP, jako zaklęcie ochronne jest to łatwiejsze do zrozumienia dla małego dziecka), że jedną z najcenniejszych rzeczy na świecie jest przyjaźń, że nie jest ważne pochodzenie, rasa, stan majątkowy itd, ale to, co każdy ma w sercu...Czy którekolwiek z tych przesłań kłóci się z nauką Chrystusa ? Ale podane w tej formie (pozornie świeckiej, bez wstawek czysto religijnych) jest strawne dla każdego dziecka na świecie bez względu na wyznanie. Niewazne, czy To Chrześcijanin, Hinduista czy Muzłumanin. Odczyta i odbierze dokładnie to samo dobro.

I tu właśnie zaczyna się różnica poglądów między mną a Benedyktem XVI (dumnie to zabrzmiało smile.gif ). Troszkę zjadę z tematu HP, ale tylko pozornie. Chodzi mi mianowicie o jego działalność w kongregacji Nauki Wiary (która jest, co tu dużo mówiąc, w prostej linii potomkiem inkwizycji). A jeszcze konkretniej o jeden z dogmatów, z którym mimo, że jestem praktykującym Katolikiem, nijak nie mogę się zgodzić - chodzi tu o dogmat mówiący o niemożności zbawienia poza kościołem Katolickim. Co to ma wspólnego z HP ? Wbrew pozorom bardzo wiele.
Ponieważ patrząc z jego perspektywy, poświęcenie w HP czysto religinjych akcentów (modlitwy, udział w nabożństwach itd) na rzecz lepszego odbioru pozytywnego przesłania przez ludzi innych wyznań jest czymś negatywnym. Ale dla mnie jest to fakt jak najbardziej pozytywny ! Uczyć dobra należy każde dziecko niezaleznie od jego wyznania (a jeśli mówimy o dzieciach, to trzeba raczej powiedzieć: "od wyznania jego rodziców") i kręgu kulturowego w jakim dorasta. Nie twierdzę naturalnie, że jestem w tej kwestii jakiś autorytetem. Ale Teologia to nie fizyka, gdzie jest tylko jedna prawda, którą wpaja nam pan profesor. Mi akurat w tym przypadku własne sumienie podpowiada coś zupełnie innego niż Papieżowi.

Wracając już całkowicie do HP - magia nie jest treścią książki, a tylko otoczką, ubraniem. Po częsci ma ten świat ubarwnić, po częsci uczynić ciekawszym i weselszym, bardziej niezwykłym a przez to pociągającym. Ale również niektóre jej aspekty są są po prostu łatwiejszym do przełknięcia opakowaniem Dobra, którego książki o HP uczą. I jesli ktoś naprawdę dokładnie je przeczyta, nie będzie martwił się o moralność czytelników. Bo chocby ze wspomnianego przeze mnie wyżej fragmentu o Lily oddającej życie za syna ,każdy w miarę uwazny czytelnik wydobędzie to, co istotne - ucieleśnienie największego poświęcenia i jego mocy. Moim zdaniem nawet młodsze dzieci są to w stanie dostrzec bez pokazywania palcem. Czepialski natomiast, który przeleci oczami tekst bez zastanowienia, zobaczy jakiś starożytny pogański rytułał zionący czarną magią, a nawet "profanację" ofiary Chrystusa. Ale czy Jezus kiedykolwiek mówił "Nie powtarzajcie mojej nauki" ? Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie...



--------------------
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Strony < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 03.05.2024 06:16