Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Official Squieee Topic, Oficjalny temat radość :P

Gem
post 25.08.2005 23:19
Post #101 

Magik


Grupa: Prefekci
Postów: 749
Dołączył: 24.07.2005
Skąd: z oślizłego lochu >:]

Płeć: Kobieta



Dobra....Uwaga ludziska!!! Prosimy zawodników na ring, bilety sprzedaje kulawa Zdzicha po 10zł od osoby!!
- Yeah!!! nie ma to jak zapasy w kiślu!!-
- Oby się krew ostro polała...-

...no dobra to tak a propo "wymiany zdań" smile.gif

Chciałam jeszcze dodać jeden z najlepszych momentów wg. mnie. To oczywiście scena na skalnej wysepce pośród jeziora, otoczonej przez stado wygłodniałych zombi smile.gif.

pozdro;)


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 26.08.2005 07:36
Post #102 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



Iee tam... Ja młodszych nie biję tongue.gif.


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 26.08.2005 16:07
Post #103 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



Jakość też jest, bo jest drewniany *zapiera się*.


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kkate
post 26.08.2005 16:10
Post #104 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



Hmmm.... umiejętność rozumienia języka obcego polega chyba na tym, że czytając jakiś tekst w nim, nie tłumaczymy go sobie w myśli na polski, tylko czytamy, myśląc po angielsku, prawda? Ja chyba tak częściowo mam wink.gif

A jak byś to zdanie Dumbla przetłumaczyła, Beatko? :> Bo ja osobiście nie mam innego pomysłu tongue.gif


--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 26.08.2005 16:19
Post #105 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



Co do części pierwszej, to zgadzam się w całej rozciągłości, tylko nie wiem za bardzo jak to się ma do yyyy tej wymiany zdań cheess.gif?


Kluczowym słowem tu jest - jak już podkreślałam i ja, i estiej - kontekst. Tak więc nie piszę się tłumaczyć tego jednego zdania, musiałabym usiąść nad całą sceną i zobaczyć, co by mi wyszło. Zresztą, ja absolutnie nie mam ambicji robić konkurencji panu Polkowskiemu, bo jest on ode mnie lepszy w tego rodzaju kwestiach o całe lata świetlne. Co nie przeszkadza mi doskonale odróżniać zły przekład od dobrego - i to nawet nie jako tłumaczce, tylko jako osobie znającej angielski. Na podobnej zasadzie potrafisz stwierdzić czy dana sukienka uszyta jest źle czy dobrze, nawet jeśli sama nie jesteś krawcową, prawda? A jeśli jeszcze w dodatku umiesz szyć, to już w ogóle wink.gif.


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kkate
post 27.08.2005 11:05
Post #106 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



QUOTE
Co do części pierwszej, to zgadzam się w całej rozciągłości, tylko nie wiem za bardzo jak to się ma do yyyy tej wymiany zdań ?


W sumie nijak, ale tak mi przyszło do głowy nagle tongue.gif


--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 27.08.2005 16:18
Post #107 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



QUOTE(estiej @ 27.08.2005 11:29)
QUOTE(owczarnia @ 26.08.2005 23:19)
musiałabym usiąść nad całą sceną i zobaczyć, co by mi wyszło.
*


Też tak myślę, nie da się przetłumaczyć tego zdania bez uprzedniego przetłumaczenia conajmniej kilku wcześniejszych linijek, zwłaszcza stwierdzenia Harry'ego "... don't worry ..."
Natomiast czy ten fragment jest drewniany? Mi się to nie rzuca w oczy. Dumbledore mówi trochę innym, bardziej formalnym językiem niż Harry: I am not zamiast I'm not, stąd może AŚowy tłumacz celowo tak przetłumaczył sztywniej. Myślę Owieczko, że faktycznie *zaparłaś się* trochę dla zasady tym razem. No i bez przesady "lata świetlne"? Jakby poszperać, to też by się znalazło parę zgrzytów u Polkowskiego.
*


Mimio zgrzytów u pana Andrzeja, i tak lata świetlne - on miewa przebłyski geniuszu, ja nie tongue.gif.

Nie wiem, zobaczymy jak to właśnie Polkowski przetłumaczy, ale mimo wszystko nie *zapieram się* dla zasady. Mnie to tłumaczenie wydaje się drewniane, nawet bardzo drewniane, w porównaniu z oryginałem i mimo najszczerszych chęci nie umiem udawać, że jest inaczej sad.gif. Nie zgodzę się z tym, że Dumbledore mówi bardziej formalnym językiem... Jego słowa są pełne ciepła, niosą niewiarygodny ładunek emocjonalny. A ile z tego wszystkiego zostało w tłumaczeniu? Zero. Nic. I o to mi chodzi.


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
owczarnia
post 27.08.2005 23:40
Post #108 

Bagheera


Grupa: czysta krew..
Postów: 4378
Dołączył: 20.07.2005

Płeć: Kobieta



Ale mogłoby też być (również technicznie) "Nie martwię się - [...] - Jestem z tobą". O wiele prostsze i mniej patetycznie niż "Ty jesteś ze mną". I o wiele mniej drewniane, prawda smile.gif? "I am" tłumaczy się przecież jako "jestem", owo "ja" z przodu jest kompletnie zbędne i rzeczywiście mogłoby przydawać niewłaściwego znaczenia.

Z nawiasem zgadzam się za to w całej rozciąłości *siąka nosem*...


Edit: na koniec jeszcze taka ogólna myśl: jeśli nawet uznać to jedno jedyne zdanie za przełożone jak należy (chociaż ja i tak nie uznaję tongue.gif), to pisząc swój pierwszy post do Katty miałam na myśli całość tłumaczenia ogólnie, w sensie książki jako takiej. Jeśli coś jest słabo przełożone, nie zbuduje nastroju, nie ma siły. I wtedy takie jedno zdanie wiosny nie uczyni, żeby nie wiem co. I jeśli ktoś próbuje oceniać książkę na podstawnie takiego ułomnego przekładu, to ja osobiście uważam to za rzecz co najmniej nie na miejscu.

Ten post był edytowany przez owczarnia: 27.08.2005 23:52


--------------------
Welcome back, plus one. we missed you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Alaxia
post 28.08.2005 19:14
Post #109 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 7
Dołączył: 14.08.2005




Najlepsze w VI-

- Drako, który się rozkleja... cry.gif To było naprawdę nie do przewidzenia. Rowling zasokczyła mnie, nie ma co... A do tego wszystkiego ten tekst Dumbledora o tym że Drako wcale nie chce go zabić... Rozbrajające
- para Harry/Ginny i Ron/Hermiona (co do pozostałych dwuch to nie mam zdania )
- przeszłość Voldemarta
- no i śmierć Dumbledora - Rowlingo była odważna, w końcu kto teraz będzie wszystko wyjaśniał Harry'emu?

unsure.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lissy
post 29.08.2005 12:48
Post #110 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 17
Dołączył: 09.08.2005




Ja tam spodziewałam się już wcześniej, że Draco w końcu się zmieni. Już i tak jest wystarczająco dużo postaci, które są po prostu złe i nic ich nie rusza. A przecież to nie była decyzja Draco, że zostanie śmierciożercą tylko jego starzy tak go wychowali.
A co do śmierci Dumbledora, to jak już wcześniej ktoś napisał. Tylko dzięki temu Harry będzie musiał w końcu stać się całkiem samodzielny i zacząć polegać na sobie. Co wcale nie znaczy, że Ron, Hermiona i Ginny nie wystąpiąć w następnej części. smile.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Nes
post 31.08.2005 02:45
Post #111 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 195
Dołączył: 26.02.2004
Skąd: Szczytno




bez wchodzenia w szczegoly moge powiedziec ze spodobalo mi sie to ze JKR wyprostowala harry'ego wkoncu.
moze przestanie sie pojawiac w ff wylacznie jako placzliwy-krzykliwy, arogancki, rozpieszczony gnojek ;]


--------------------
user posted image

"Gryffindor - You're brave, but you'll probably die by 20."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Fauna
post 21.09.2005 22:28
Post #112 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 80
Dołączył: 13.02.2004




A mi się podobało wszystko w HBP smile.gif Wszystkie paringi (no, może ten Lupin/Tonks tak średnio, ale ujdzie w tłoku wink2.gif ), Zgredek i Stworek jako Elf Tails tongue.gif , duużo o przeszłości Voldemorta, przyjątka u Slughorna (i ta fajna odzywka Luny tongue.gif ), BLIŹNIACY (!!!) i ich sklep, moment, gdy Harry leży pod peleryną w przedziale Ślizgonów z rozkwaszonym nosem, rozhisteryzowana prof Trelawney, i mój ulubiony fragment z "There's no need to call me sir, Professor."!!!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif I jak zawsze po przeczytaniu ostatniej części uważam, że ta była absolutnie najlepsza!!! biggrin.gif biggrin.gif
Co prawda Snape i Dumbledore.... ech, brak mi słów sad.gif Do końca wierzyłam, że jest po tej jasnej stronie, to był total szok... Pół nocy przepłakałam, a dwa dni miałam głęboką deprechę po przeczytaniu książki crying.gif No, ale cóż. Mówi się trudno i płynie się dalej, nie? wink2.gif


--------------------
"Połowy z was nie poznałem i w połowie tak dobrze jak bym chciał. A mniej niż połowę chciałbym znać choć w połowie tak dobrze jak na to zasługują."
/Bilbo Baggins/

(\__/) This is Bunny. Copy Bunny into
(O.o ) your signature to help him
(> < ) on his way to world domination
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Bellatrix Black
post 08.10.2005 09:53
Post #113 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 48
Dołączył: 06.10.2005




no mnie najbardzie zaskoczylo w 6 tomie, to ze dumbledora zabil Snape...


--------------------
'The Dark Lord will rise again! Throw us into Azkaban, we will wait! He wil rise again and will come for us, he will reward us beyond any of his other supporters! We alone were faithful! We alone tired to find him!'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Gem
post 10.10.2005 20:07
Post #114 

Magik


Grupa: Prefekci
Postów: 749
Dołączył: 24.07.2005
Skąd: z oślizłego lochu >:]

Płeć: Kobieta



Really? Bo ja myslałam, że on się potknął i zabił o własnego buta... cry.gif


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hito
post 11.10.2005 18:47
Post #115 

Magik


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 751
Dołączył: 11.10.2005
Skąd: Częstochowa/Wrocław

Płeć: Mężczyzna



Prędzej upadek z kilkudziesięcio metrowej wieży miał wpływ na jego śmierć :]

Co mnie się podobało w tej książce? To szósty tom cyklu o Harrym Potterze, zatem Książę juz na starcie miał u mnie plusa. Czytało się go szybko i (raczej) bezboleśnie.
Dalej - egzamin na aportację, dobry pomysł (ciekawe, że na razie z ważniejszych młodych postaci tylko Hermiona umie się aportować. Może to okaże się istotne w VII tomie?).
Slughorn - w końcu jakiś w miarę normalny wychowanek domu Slytherinu.
Hocruxy, Książę Pół-Krwi (chociaż jego wątek powinien być ważniejszy, a nie tylko dociekanie, kim był) i kilka podobnych pomysłów.
Ale nie ma co kryć - VI tom mógł być lepszy.


--------------------
Mój nowy fic

One in Fire Two in Blood
Three in Storm Four in Flood
Five in Anger Six in Hate
Seven Fear Evil Eight
Nine in Sorrow Ten in Pain
Eleven Death Twelve Life Again
Thirteen Steps to the Dark Man’s Door
Won’t be turning back no more
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
marianka
post 14.10.2005 12:22
Post #116 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1
Dołączył: 14.10.2005




heheh, na dialogue centre na www.harrypotter.com rozmaiewłąm wczoraj z pewna brytyjką któa po pzreczytaniu 6 części stwierdziął, ze to najnudniejszca cześc z niedkonczonej serii. NIe chciała mi powiedizec dokłądnie faktów, poniewą stwierdizłą, ze nie bezie tak chamska i nie opowie mi fabuły, ale uważa, ze Dumbeldoor jest jakiś obcy a przygody Harry'ego mniej emocjonujace, nie dotyczą już nastolatka z prysczami na gabce, ale dorosłego faceta, wpełni swiadomego swej mocy praw i obwiązków, nawet w blink.gif sad.gif dry.gif atek miłosny nie jest tak zajmujący. dry.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Aylet
post 14.10.2005 12:27
Post #117 

shinigami


Grupa: Prefekci
Postów: 1465
Dołączył: 16.04.2003
Skąd: z lodówki

Płeć: Kobieta



Co do wątku miłosnego to chyba każdy wie, że jest do bani (Harry+Ginny) ... i przecież Harry nie jest już młodziakiem jak wcześniej, WYDOROŚLAŁ XP
PS: Masz chyba jakieś drobne problemy z językiem polskim, czyż nie? XD


--------------------
Prefekt Ravenclawu.
user posted image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mione
post 14.10.2005 13:01
Post #118 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 141
Dołączył: 17.07.2005

Płeć: Kobieta



Może jej klawiatura fiksuje...mnie się to czasami zdarza wink2.gif

Co do HBP...to różne są opinie. Na zagranicznych forach jest sporo osób potwornie rozczarowanych, ale też sporo wniebowziętych. Często jest tak że tym którzy byli zakochani w piątym tomie, nie podoba się 6 tom- i na odwrót. Chociaż reguły nie ma, bo sa i osoby zachwycone oboma ostatnimi tomami.
Są też jeszcze oczywiście fani pary Harry&Ginny, którym można byłoby wcisnąć każde g...z ich ukochaną parą w środku i i tak byliby w siódmym niebie.

Zresztą moim zdaniem HBP wcale nie jest nudne. Akcja rozwija się szybko, moim zdaniem za szybko.
Czego w tej książce mi brakowało, to głębszych emocji. "Zakon" miał swoje dłużyzny, ale znakomicie sobie radził ze światem uczuć bohaterów.
"Książe" jest w tej kwestii niewiarygodnie powierzchowny. Moim zdaniem.


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
harolcia
post 17.11.2005 22:00
Post #119 

przerażona


Grupa: Prefekci
Postów: 1425
Dołączył: 30.07.2005
Skąd: wiesz, że żyjesz? <wro>

Płeć: Kobieta



Całkowicie zgadzam się z Mione. Acja w V części trochę kiepsko się rozwijała, ale jeżeli chodzi o uczucia, to wszystko wiedziałam. Jednakże i tak bardzo mnie się podobała. Jeżeli chodzi o VI tom, to akcja jest zabójcza, ciągle coś się dzieję, są nieoczekiwane zwroty akcji.... super. Natomiast niewiele o uczuciach, ale i tak jest suuuuuuuuuuper!!!!! smile.gif


--------------------
Prefekt Gryffindoru Członkini KLL

Tekst do wygrawerowania na nierdzewnej bransoletce, noszonej stale na przegubie na wypadek nagłego zaniku pamięci
Barańczak Stanisław
1.) JEŻELI COŚ CIĘ BOLI: - DOBRA WIADOMOŚĆ: ŻYJESZ. - ZŁA WIADOMOŚĆ: TEN BÓL CZUJESZ WYŁĄCZNIE TY.
2.) TO WSZYSTKO DOOKOŁA, CO CIĘ SZCZELNIE OTACZA NIE CZUJĄC TWEGO BÓLU, JEST TO TAK ZWANY ŚWIAT.
3.) UBAWI CIĘ, ŻE JEST ON REALNY I JEDYNY, A LEPSZEGO NIE BĘDZIE PRZYNAJMNIEJ PÓKI ŻYJESZ.
4.) GDY JUŻ SKOŃCZYSZ SIĘ ŚMIAĆ, ODRZUĆ LOGICZNY WNIOSEK, ŻE TAKI ŚWIAT BYĆ MUSI PRZYWIDZENIEM LUB SNEM.
5.) TRAKTUJ GO CAŁKIEM SERIO, JAK ON PRZED CHWILĄ CIEBIE - DOKONUJĄC WYBORU SPECJALNEJ CIĘŻARÓWKI,
6.) BY W OKREŚLONYM MIEJSCU I UŁAMKU SEKUNDY POTRĄCIŁA CIĘ, KIEDY PRZECHODZIŁEŚ PRZEZ JEZDNIĘ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Shinigami
post 22.11.2005 23:51
Post #120 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 45
Dołączył: 21.11.2005




Jedyne, co mi się w tej części podobało to:

Luna smile.gif
Snape smile.gif po tym tomie jest zdecydowanie moją 2 ulubioną postacią



--------------------
Po przeciwnej stronie horyzontu małe słońce Dysku starało się jak mogło, by zajść normalnie. Jednak zyskało ledwie tyle, że miasto - nigdy nie oszałamiające urodą - przypominało teraz obraz fanatycznego artysty, który narkotyzował się pastą do butów.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 23.11.2005 14:35
Post #121 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



QUOTE(??? @ 14.10.2005 13:27)
Co do wątku miłosnego to chyba każdy wie, że jest do bani (Harry+Ginny) ...
*



Tak? Ja nie wiem...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Wrona
post 02.02.2006 13:47
Post #122 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 03.12.2005
Skąd: Z drugiej strony lustra




QUOTE(Shinigami @ 22.11.2005 23:51)
Jedyne, co mi się w tej części podobało to:

Luna  smile.gif
Snape smile.gif po tym tomie jest zdecydowanie moją 2 ulubioną postacią
*




Ja Snape'a przestałam lubieć (a taki sympatyczny się wydawał...)
Za to Luna... <eh...> Ona jest świetna! Najfajniejsza postać w książce (kobieca wink2.gif )
Szkoda, że w rzaczywistości nie miałam z nikim takim do czynienia... I to opisywanie chmórek na meczu...


--------------------
"My jesteśmy Farben Lehre - niby nic, a znaczy wiele" :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dorcas Ann Potter
post 02.02.2006 13:50
Post #123 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 309
Dołączył: 14.06.2005




QUOTE(Katon @ 23.11.2005 14:35)
QUOTE(??? @ 14.10.2005 13:27)
Co do wątku miłosnego to chyba każdy wie, że jest do bani (Harry+Ginny) ...
*



Tak? Ja nie wiem...
*



To nie jesteś każdym ;>
Jak ja zresztą wink2.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 02.02.2006 17:37
Post #124 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Też nie wiem co jest tak bardzo do bani. Do bani to jest aktorka, która gra Ginny. W porównaniu z filmową Hermioną, a nawet z filmową Cho to o matko. I trzeba będzie przez cały seans udawać, że to jest ta piękna, ponętna, zarzucająca sexownie swoimi rudymi włosami Ginny. A wyobraźnia ma swoje granice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dorcas Ann Potter
post 02.02.2006 18:37
Post #125 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 309
Dołączył: 14.06.2005




QUOTE
Też nie wiem co jest tak bardzo do bani.

Może dla nich by było dobrze, jakby było Draco/ Hermiona? laugh.gif
Miejmy nadzieję, że na VI część zmienią aktorkę grającą Ginny smile.gif .
QUOTE
A wyobraźnia ma swoje granice.

Trzeba będzie zamykać oczy, jak ją będą pokazywać ;>.



Ten post był edytowany przez Dorcas Ann Potter: 02.02.2006 18:38
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Strony « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 24.04.2024 10:50