Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Esperanto

hiob27
post 23.08.2004 17:47
Post #1 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



Mam takie ogólne pytanie, czy jest ktoś w tym pięknym kraju kto potrafi posługiwać się językiem Esperanto?
To jest najpiękniejszy język na świecie i właściwie nie wiadomo czemu nie jest najbardziejpopularnym zarazem... -przecież nie ma łatwiejszego...
Wpisujcie się - co sądzicie na temat Esperanta?


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Teodora
post 23.08.2004 18:32
Post #2 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 260
Dołączył: 18.06.2004
Skąd: dworzec kurski

Płeć: Kobieta



nigdy nie miałam z tym jezykiem nic do czynienia tyle wiem że ,,stworzył,, go jeśli mozna tak napisać polak i ze to miesznina jezyków ale mnie on zaiste ciekawi


--------------------
m
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Vilanda
post 23.08.2004 18:59
Post #3 

Prefekt Naczelny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 558
Dołączył: 25.05.2004
Skąd: israel

Płeć: Kobieta



Słyszałam o tym języku ale nigdy się z nim nie spodkałam. Uczysz się go albo umiesz?


--------------------
jestem w nastroju nieprzysiadalnym,
FREE percy!
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sumiko
post 23.08.2004 19:15
Post #4 

>>blondynki są głupie.<<


Grupa: czysta krew..
Postów: 876
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: z dupy.

Płeć: Mężczyzna



nie jestm popularny bo jest sztuczny.
a tym wszyskim amerykaną, angolom itd. nie chciałby się go uczyć.

a czemu to nie jest na TokSzole?


--------------------
dupa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Syriiuszka
post 23.08.2004 19:51
Post #5 

Laska Szatana XD


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 643
Dołączył: 12.05.2003
Skąd: z nienacka.

Płeć: Kobieta



a już jest.


--------------------
user posted image
yeah.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
vigga
post 23.08.2004 20:18
Post #6 

Szukający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 489
Dołączył: 06.07.2003
Skąd: Olsztyn




szczerze mowiac nigdy sie nie spotkalam z tym jezykiem. moze masz adres jakiejs stronki o nim albo cos...?


--------------------
mądrzejsi mówili nie rób
mówili
trzymaj się z daleka
nie pozwalali mi
sam się dowiedziałem
czym jest kłamstwo
zło i krzywda
dziękuje Wam
za okaleczenie mojej duszy...


all we see or seem is but a dream within a dream
*************
nierealne jak bajka...prawdziwe jak bajka...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 23.08.2004 20:52
Post #7 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



Słuchajcie. Uczę się tego języka. I powiem wam coś. Po dwu tygodniowej nauce osoba jest w stanie tyle powiedzieć ile po kilku letniej (około 2 - zależy od osoby) nauce Angielskiego, czy po 3 letniej nauce francuskiego.
Lew Tołstoj nauczył się go w jeden wieczór! -I nie jest to żadne oszustwo!!!
W tym języku nie ma żadnych wyjątków, jest strasznie regularny, pięknie się czyta - wszystko tak jak się pisze się czyta. A wymyślił go Polak, Zamenhoff.
NIestety nie jest popularny. Dlaczego? -Bo nie ma poparcia takiego jak angielski!
Świat jest strasznie skomercjalizowany i nie ma wiele krajów które by go poparły, daletgo że wolą promować swój własny język. ponadto w czasie II wojny światowej był zakazany przez Hitlera, a to dlatego ża Adolf obawiał się że świat nie posiadający bariery językowej mógł by z łatwością obalić faszyzm.
Ale wiecie co mam pomysł! Mogę na forum was nauczyć Esperanta!
Naprawdę nie widząc mnie bezproblemu możecie się nauczyć tego języka!!!
Nauka jego jest naprawdę przyjemna! Sam uczę się angielskiego, francuskiego i niemieckiego i wierzcie mi że wiem jak jest uczyć się tych języków. Nieraz można stracić kilkanaście godzin nauki na wkuwanie słówek tylko po to by któś po chwili powiedział ci że sposób w jaki je wymawiasz pozostawia wiele do życzenia. I na pewno każdy z was miał ochotę już nigdy nie uczyć się tego poje****** angielskiego czy niemieckiego.
A teraz jedna z najprzyjemniejszych rzeczy... Otóż Polak o przeciętnym zasobie słownictwa rozumie 23 % wyrazów w tym jezyku!!!
Więc jeśli jest ktoś na forum kto chciałby chociaż spróbować nauki tego języka to mogę pisać posty w formie nauki. Może to by wypaliło, a może nie... Ale chyba warto spróbować! Jeśli chcecie to napiszcie!


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ANASTAZJA BLACK
post 23.08.2004 21:12
Post #8 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 135
Dołączył: 06.07.2004




napisz coś przykładowo w tym języku, please (to nie było mam nadzieje obraźliwe?kocham angielski, naprawde, choć czasem mnie wnerwia, ale jest okay)


--------------------
SADZONKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Osioł, "Shrek2")
http://img.photobucket.com/albums/v480/kka...hp/sadzonki.jpg

obrazek w sygnaturce nie przekracza 200x200
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 23.08.2004 21:21
Post #9 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



No problem. Na przykład taki mini wierszyk. To jest taka przysięga esperantystów.

Mi promesas diligente lerni Esperanton.
Ja obiecuję pilnie uczyć się esperanta.

Mi promesas ĉiam porti la verdan stelon.
Ja obiecuję zawsze nosić zieloną gwiazdę.

Mi promesas ĉiam konsideri alian homon kiel fraton,
de kiu ajn raso, koloro aŭ kredo li estu.
Ja obiecuję zawsze uważać innego człowieka jako brata jakiejkolwiek rasy, koloru lub wiary on byłby (dosł. niech będzie).

ĉ - czyta się jak polskie "cz"
Na pierwszy rzut oka może to wydawać się dziwne ale po kilku chwilach jeżyk wydaje się przepiękny. Akurat w tym wierszyku nie ma wiele rzeczy aby Polak na pierwszy rzut oka wiedział odrazu co znaczy co, ale jeśli chodzi o przykłady:
domo - dom
kafo - kawa
koloro - kolor
kafejo - kawiarnia
besto - zwierzę
floro - kwiat
placo - plac
fenstero - okno
strato - ulica
i wiele, wiele innych.
Acha jak łatwo stwierdzić wszystkie rzeczowniki w Esperanice kończą się na literę "o".
P.S - Jeśli uczysz się np Angielskiego, lub niemieckiego czy francuskiego nauka Esperanto jest kilka krotnie prostsza!!!

Ten post był edytowany przez hiob27: 23.08.2004 21:25


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ANASTAZJA BLACK
post 23.08.2004 21:24
Post #10 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 135
Dołączył: 06.07.2004




niby tak. ale.....chyba nikt nie gada w tym języku??
czy sie myle? niewiele wiem o tym języku.


--------------------
SADZONKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Osioł, "Shrek2")
http://img.photobucket.com/albums/v480/kka...hp/sadzonki.jpg

obrazek w sygnaturce nie przekracza 200x200
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 23.08.2004 21:31
Post #11 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



Są ludzie mówiący w tym języku.
Naprzykład osby które znją ten język i są zapisane do międzynarodowego klubu (członkostwo nic nie kosztuje) i jak wyjeżdzają np do Australii i mają problemy to Esperantyści poszukują ci Esperantysty który jest w Australii i załatwi ci nocleg. Znam kilka takich przypadków. Dzięki temu językowi nie zarobi się pieniędzy tak jak za sprawą angielskiego chociażby, ale za to można zyskać wielu przyjaciół z całego świata, bo nie ma bariery językowej. Esperantyści to zazwyczaj bardzo otwarci ludzie.

Ten post był edytowany przez hiob27: 23.08.2004 21:32


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
anagda
post 23.08.2004 21:32
Post #12 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1994
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



no ale jest językiem martwym. tak jak np. łacina. tyle ze w nim ktoś jeszcze (jak napisał mój poprzednik) mów... tak szczerze mówiąc, to bardziej mi się podoba łacina... może to dlatego, ze niemiałam nigdy bezpośrediego kontaktu z esperant [em?]

Ten post był edytowany przez anagda: 23.08.2004 21:33


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 23.08.2004 21:40
Post #13 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



Wiem o co ci chodzi Anagda - i masz racje - żaden kraj nie ma Esperanta za narodowy język. No ale jeśli w przyszłości jakiś język miał by się stać jedynym panującym na ziemi to spewnością Esperanto.
Dlaczego? - To proste. Żaden Polak nie zgodzi się aby w Polsce mówiono po francuski, a nie po Polsku - bo dlaczego francuski miałby być ważniejszy od Polskiego, albo w Hiszpani po Rosyjsku - przeciez Rosja wcale nie jest lepsza od Hiszpani. A Esperanto nie ma swojego włąściciela, ma swoją flagę. ale każdy jest jjego takim samym właścicielem. A pozatym gdyby nawet na całym świecie zgodzono się przyjąć np. francuski za panujący. To powiedzcie mi jaka by była rózwność gdy np Anglik mówił z Francuzem - przecież to w rozmowie było tak widoczne że dla Francuza to jest język ojczysty.
Łacina jest troszkę podobna. ale to całkiem inny język.
Trudna jest odmiana czasowników itp. w esperancie nie ma takich problemów - znając bezokolicznik potrafimy odmienić go we wszystkich osobach we wszystkich czasach znając banalną zasadę!!!
A teraz coś innego. Może to dziwne ale przez naukę tego języka nawet nie wiecie jak poprawił mi się francuski, angielski, niemiecki, czy nawet łacina - z czego cieszy się moja babcia płynnie mówiąca w tym języku. smile.gif


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Psychopatka
post 24.08.2004 16:26
Post #14 

Prefekt Naczelny


Grupa: czysta krew..
Postów: 518
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Glajwic

Płeć: Kobieta



bozesz ty moj.
czego to ludzie nie wymysla. Jakos wole sie uczyc tego cholernego angola, a nawet francuskiego... moze sie kiedys przydać.

a jezyk ktory w przyszlosci stanie sie panujacym na ziemi to angielski... i to chyba nie jest specjalna nowoscia.




--------------------
Hey you little Jesus bride why have you smiled to me ?
Hey you little Jesus bride why have you sang to me ?
They say that God is inside us all, and sometimes
He is not in the way that I have preached for to wish to
but God is my lover and I love him too

//F.Ribeiro//
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hefaj
post 24.08.2004 16:33
Post #15 

Cenzor


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 851
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Katofaszystów k./ Ciemnogrodu

Płeć: Mężczyzna



Hiobie , a pytaeś Tołstoja ?
a po za tym , gwoli ścisłości co do Zamenhoffa - nie Polak , a żyd polskiego pochodzenia.
Acha - i w kraju ? niee , niee ma nikogoo , nie ma nawet tych 3 polskich stron o Esperanto..a na tym forum to nikt.
I owszem , esperanto może ijest łatwy , lecz kto by si chciał go uczyć , skoro jest już przymusowy angielski i częściowo francuzki , angielski , rosyjski , łacina , niemiecki..


Ten post był edytowany przez Hefaj of Gryffindor: 24.08.2004 16:34


--------------------

Ciemnogrodzkie ogłoszenie:
Jestem strasznym , agresywnym i wojującym katofaszystą , używam nieekologicznego mydła , nienawidzę wszystkiego co się rusza łącznie z Żydami i Arabami , kocham Hitlera i jest on dla mnie Bogiem , biję gejów , lesbijki i murzynów , jestem łysy , mam bejzbola , należę do 8 bojówek neofaszystowsko/nazistowsko/frankistowsko/skinowskich , codzień palę flagę Izraela , kocham Mein Kampf , słucham Radia Maryja , popieram PiS , LPR i PPN , mam moherowy beret , podejdź a odgryzę ci lewe ucho.

W obawie przed życiem i zdrowiem nie klikaj tego linka!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Psychopatka
post 24.08.2004 17:13
Post #16 

Prefekt Naczelny


Grupa: czysta krew..
Postów: 518
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Glajwic

Płeć: Kobieta



wlasnie łacina.
powiadm wam ze bardziej debilnego jezyka nie znajdziesz

nie dosc ze trudne to zbedne



--------------------
Hey you little Jesus bride why have you smiled to me ?
Hey you little Jesus bride why have you sang to me ?
They say that God is inside us all, and sometimes
He is not in the way that I have preached for to wish to
but God is my lover and I love him too

//F.Ribeiro//
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Syriiuszka
post 24.08.2004 17:42
Post #17 

Laska Szatana XD


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 643
Dołączył: 12.05.2003
Skąd: z nienacka.

Płeć: Kobieta



A jak chodzi o to Esperanto, kurde, koleś się nasłuchał opcych języków, zrobił miksa i wyszło takie ni to, ni wsio, które brzmi trendy i ślicznie. Aż cukierkowo, ciekawa jestem jak toto brzmi w ustach anglika, bo w moich ciągnie się jak karmel.


--------------------
user posted image
yeah.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 24.08.2004 20:54
Post #18 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



[b]G[/]woli ścisłości Zamenhoff nie wymyślił go od tak sobie. Język ten był pisany 11 lat i pisał go sztab poliglotów z całego świata, którzy chcieli stworzyć język międzynarodowy. Zamenhoff był tylko twórcą ideei, i główną osobą która się jego tworzeniem zajmowała i nie stworzył go dla swojego widzi misie.
A odnośnie łaciny nie zgodzę się. Znając ją perfekcyjnie potrafisz zrozumieć każdy napis w każdym języku. Moja babcia zna ją bardzo dobrze i w każdym języku europejskim (wyjątek węgierski, fiński i islandzki bo to języki azjatyckie) rozumie wszystko co jest napisane.
Np jak wyjeżdża do dowolnego kraju w Europie to rozumie 80% napisów, szyldów, ogłoszeń itp. Co prawda nie umie czytać ale wszystko rozumie - a to już coś!

A odnośnie Tołstoja wystarczy przeczytać jego prtacę na temat tego języka.
A i jeszcze jedno - najwięksi zwollennicy Esperanta XXI w to Tony Blair i Georg Bush. - jak się o tym dowiedziałem byłem trochę zdziwiony.


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ludwisarz
post 24.08.2004 20:57
Post #19 

Roland Deschain


Grupa: czysta krew..
Postów: 2509
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: wastelands

Płeć: Mężczyzna



QUOTE (Psychopatka @ 24.08.2004 16:13)
wlasnie łacina.
powiadm wam ze bardziej debilnego jezyka nie znajdziesz

nie dosc ze trudne to zbedne

lacina pieknym jezykiem jest.

jezyk nauki. jezyk maksym. jezyk dawnych czasow.

esperanto? nie wiem sam..


--------------------
CODE
srimi (20:20)
ale jestem pacan.. kto normalny trzyma dezodorant obok myszki ze wskazaniem na upadek na talerz niezjedzonego zimnego budyniu?

Gryffindor

Let's shake some dust, people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Golumek
post 25.08.2004 08:33
Post #20 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 45
Dołączył: 08.08.2004
Skąd: Rzeszów




Esperanto? Może i warto coś na ten temat się dowiedzieć wink.gif Zawsze fajnie, znać coś co może Ci pomóc wink.gif


--------------------
user posted image

This love is only in my dream.

Golum powstał na III w Gniewie w roku 2003, a narodził się na III w Czocha w roku 2004. Tam też żył i poznawał ludzi, których uwielbia do dziś. Tak też pozdrawia wszystkich którzy mieli z nim styczność - choćby małą.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
powerpuffgirl
post 25.08.2004 13:16
Post #21 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 19
Dołączył: 25.08.2004




jezyk wydaje sie fajny, ale nie zdal i nigdy pewnie nie zda egzaminu. Chociaz skoro teraz uniwersalnym jezykiem jest angielski, kiedys byl francuski to moze w przyszlosci bedzie esperanto.smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hiob27
post 25.08.2004 15:51
Post #22 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 379
Dołączył: 28.05.2004

Płeć: Mężczyzna



QUOTE
Chociaz skoro teraz uniwersalnym jezykiem jest angielski, kiedys byl francuski to moze w przyszlosci bedzie esperanto.


A tak dokładniej, to najpierw:była:
Łacina, potem weszła greka- minęło wiele lat i francuski stał się ważny, razem z niemieckim (Austria), potem portugalski i hiszpański - kolonie, potem znowu francuski i angielski, następnie rosyjski. NIemiecki był kolejnym by angielski stał się najważniejszym językiem XXI wieku.
Kolej na Esperanto cool.gif


--------------------
Prefekt Hufflepuff
user posted image ...... user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hermiona13
post 25.08.2004 16:16
Post #23 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 113
Dołączył: 14.05.2004
Skąd: Sosnowiec




Słyszałam o tym języku ale nigdy nie słyszałam jak brzmi


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image





Let's go the library! Let's go crazy and omit words to show off how good our English really is! Also, let's put a lot of shiny pictures to irritate the s... out of modem users.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Zusia =)
post 25.08.2004 16:41
Post #24 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 258
Dołączył: 22.12.2003
Skąd: z jamaici




QUOTE (hiob27 @ 23.08.2004 19:52)
I na pewno każdy z was miał ochotę już nigdy nie uczyć się tego poje****** angielskiego czy niemieckiego

A czy wszystko musi być zawsze ułatwiane?
Po to są te wszystkie języki, żeby było ciekawiej. Esperanto. Ja przepraszam, może to kogoś obrazi, ale moim zdaniem jest on dla leni. Sam mówisz, że nauczenie się go jest proste, Polacy zrozumieją ponad 20% słów. No i super. Ale nie wiesz, że Polacy to naród strasznie leniwy, m.in. dlatego to POLAK wymyślił ten język, a nie jakiś Szwed czy Niemiec. Wszystko chcieliby mieć łatwe, nie wymagające żadnego poświęcenia czy trudu. A to nie o to na świecie chodzi.
A co do cytatu, to chyba przesadzasz. Angielski jest podstawą teraźniejszego świata. Jedną z form porozumiewania się- zna go tak wielu ludzi. Najczęściej przez ludzi znany język świata nazywasz "pojebanym"?


--------------------
borufki
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Anita
post 25.08.2004 18:13
Post #25 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 88
Dołączył: 13.05.2004
Skąd: (z)myślona




Esperanto? Niewątpliwie byłoby... sprawiedliwiej biggrin.gif , gdyby to język nie będący zarazem językiem ojczystym dla części ludzi został uniwersalnym (mówi się, że uczymy się tego angielskiego żeby "mówić jak Anglik" - bezpodstawne wywyższanie narodu). Czy byłby (czy "byłoby"? ta końcówka "o" nasuwa r. nijaki) to Esperanto czy też... łacina (z której zapożyczenia ma wiekszość języków), to już wszystko jedno. Jestem za:) Chociaż łacina jakoś bardziej do mnie trafia (to już pewnie tylko ten jakiś mój kretyński słuch i skojarzenia), no i, dodatkowy punkt dla niej to sentencje łacińskie, używane przecież do dzisiaj.
Natomiast zdecydowanie protestuję (jeśli zaistniała tutaj taka idea, bo nie wczytywałam się w każdy wers) przeciw doprowadzenia do zaniku tak zwanych języków ojczystych. Bądź co bądź, jest to symbol przynależności narodowej (chociaż, jak widać np. po UE, Europa usilnie dąży do połączenia się całkowicie - no ale to już dla mnie tereny za trudne, bo zahaczają o politykę smile.gif ).
I jeszcze...
QUOTE
Wszystko chcieliby mieć łatwe, nie wymagające żadnego poświęcenia czy trudu. A to nie o to na świecie chodzi.

Nie sądzisz, że jeśli można, to trzeba sobie ułatwiać? Jest takie piękne przysłowie "Robota kocha głupiego." Po co się męczyć bez potrzeby? Praca znajdzie się zawsze - trzeba ją rozdzielać na pożyteczną i nie, bo inaczej - nie wyrobisz smile.gif


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Strony  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 18.04.2024 05:34