Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Harry Potter a Władca Pierścienia, Skomentuj przemyślenia eNoPe

Hipopotamus
post 10.02.2004 23:12
Post #1 

Hipo Zawsze Czujny


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 35
Dołączył: 25.01.2004

Płeć: Mężczyzna



Jakiś czas temu eNoPe porównał te dwie książki. Skomentuj jego przemyślenia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dragonica
post 10.02.2004 23:18
Post #2 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 13
Dołączył: 09.02.2004




A więc:
Chciałabym troszke dodac do przemyśleń eNoPe n temat podobieństwa Władcy
Pierścieni i Harry'ego Pottera. Otórz po kilku minutach wytęrzania umysłu
doszłam do wniosku, ze można z tych dwóch książek porównywać nie tylko
bohaterów, ale także przedmioty i miejsca akcjii. Oto króciutnie
porównanie:

Przedmioty:

przepowiednia i pierscień
oba przedmioty poszukiwane przez główne czarne charaktery.

lub

przepowiednia i palatir (czy jakoś tak)
oba przedmioty odegrały ważną role i nieźle namieszały w fabule obu
książek.


Fałszyskop i Żądło (miecz)
te natomiast maiły niezwykły dar zwiastowania przybycia osób NIE mile
widzianych.



Miejsca akcji:

Grimmauld Place 12 i Rivandell
w obydwu miejscach odbywały sie tajne narady "drużyn" (czyt> drużyny
Pierścienia i zakonu Feniksa)

Hogsmade i Bree
miasteczka tętniace handlem. Wiemy, że w Hogsmade pojawiały sie różne
typki,
a w brre mali i duzi ludzie...


Postacie:

Merry i Pippin i Fred i George
Dwie pry niezłych rozrabiaków, przez których były same kłopoty


Korneliusz Knot i Denethor
Obej panowie dysponowali wielką władzą (Denethor był królem) i obaj nie
uwierzyli w groźbe nadchodzącego niebezpieczeństwa....





--------------------
"... zawsze i wszędzie są sprawy,
rzeczy, zjawiska i istoty, które
trzeba zrozumieć- i takie,
w które wystarczy wierzyć..."
Dorota Terakowska ("Córka Czarownic")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Elendil!
post 10.02.2004 23:37
Post #3 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 26
Dołączył: 08.02.2004




no no Tłuczek niezle porownania...wszystko sie zgadza choc jeszce wileu rzeczy brakuje....ale ich tu nie bede wymienial wkoncu to forum HP a nie WP ....moja zdanie znacie....JKR niestety zgapila duzo od wielu autorow...ale brawo za pomysl nie powiem zeby tak ładnie zerznąć zdobyc taka sławe i kase a nadodatek ksiazki nie sa najgorsze...ma ta PAni talent


--------------------

Et Earello Endorenna utulien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta!

Zza Wielkiego Morza przybywam do Śródziemia i tutaj żyć będziemy ja i moi potomkowie aż do końca świata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kathy
post 10.02.2004 23:38
Post #4 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 6
Dołączył: 09.02.2004




nie chce byc brutalna ale to co piszesz dragonica to jest "lekkie" czepianie sie... na tej zasadzie wszystkie ksiazki sa do siebie podobne (porownajcie jeszcze opowiesci z narni albo piecioro dzieci i cos, alicje w krainie czarow) to oczywiste ze autor ksiazek czerpie z poprzednikow (nawet czesto zupelnie podswiadomie) tolkien to przeciez klasyka....
oczywiscie ja tez dostrzegam pewne podobienstwa ale na prawde uwazam ze zostalo napisanych juz tyle ksiazek ze niemozliwe jest nie powielenie niektorych rzeczy....
p.s.mam nadzieje ze sie nie obrazilas za ten glos krytyki wink.gif


--------------------
"Oh God, help me hold my breath as I wish for death.
Oh please God help me
Darkness imprisoning me all that i see
Absolute horror
I cannot live
I cannot die
Trapped in myself
Body my holding cell"

"One" by Metallica
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Elendil!
post 10.02.2004 23:38
Post #5 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 26
Dołączył: 08.02.2004




eeej sorki znaczy niezle porownania Dragonica...popatrzylem nie tak gdzie trzeba...sorki smile.gif


--------------------

Et Earello Endorenna utulien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta!

Zza Wielkiego Morza przybywam do Śródziemia i tutaj żyć będziemy ja i moi potomkowie aż do końca świata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Tomek
post 10.02.2004 23:50
Post #6 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1
Dołączył: 10.02.2004




Denethor nie był królem tylko namiestnikiem, ale nie w tym rzecz

J.K Rowling sama powiedziała, że niektóre nazwy mogą być podobne do tych nadanych przez Tolkiena (niekotre sam skojarzylem, moze i źle). Niestety nie podam dokładnie odpowiedników angielskich, poniewaz ich nie pamietanm jakby ktos mogl uzupelnic moja wypowiedziec to bede wdzieczny, a wiec

Aragog vs Aragorn
tutaj po polsku widac, prawie identyczne nazwy, fakt ze podobienstwo do bohaterowo ich noszacych jest zadne...

Glizdogon vs Grima, Jadowity język (obie nazwy w języku angielskim wyglądają bardzo podbnie)
Ale utaj podobieństwo ie tylko w nazwie, wiem że Glizdogon pomagał Voldemortowi, to samo robił Grima - tylko że Sarumanowi

Longbottom vs Longbottom
nazwisko Nevila i podajże jednej z dawnych krain Hobbitow, podobienstwo osoby do krainy, ale nawet literka nie zmieniona

histroia Harry'ego vs wyprawa Froda
Obaj bohaterowie dążą do jednego nie chcą pozowlić na powrót Wroga

Voldemort vs Sauron
dotyczy to do 3 części HP, obaj nie zginęli, ale zostali pokanani i mogło się wydawać, że już nie powrócą, a jednak zachowali swój duch, Sauron dzięki pierścieniowi ukazał się pod podstacią oka, a Voldemort pożyczał cudze ciała

Dementor vs Nazgul
może i naciągane, ale jakby nie patrzyć, gdy Voldemort byl w pełni sił Dementorzy byli mu posłuszni, sami wiemy jakie wynikają konsekwencję ze spotkania z nimi - wysysaja szczęscie, a Nazgule powodowaly wsrod ludzi strach

Dumbledore vs Aragorn
Obu bohaterów lękają się najbardziej zarówno Sauron jak i Voldemort, z tą że różnicą, że Sauron dopiero po bitwie pod Helmowym Jarem wywnioskowal, że żyje dziedzic Isildura, dziedzic tego który go unicestwił

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Karolinka
post 10.02.2004 23:52
Post #7 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 4
Dołączył: 09.02.2004
Skąd: Wrocław




eee tam... dla mnie to wszystko jedno czy HP jest podobny do WP czy nie wink.gif uwielbiam go takim jaki jest nawet jeśli ma coś zgapione, ale w wyszukiwanie nie bede sie bawić... popieram całkowicie KATHY bo przeciez napisano tyle książek że nie sposób nawet nie chcacy zrobic czegos podobnie... smile.gif mam ksiązkę która nazywa się:ZACZAROWANE ŻYCIE Światy Chrestomanciego (Diana Wynne Jones) i z tyłu ksiązki pisze: "HOTTER THAN POTTER ( :/) Lepsze, mocniejsze, prawdziwsze niż Harry Potter" "Przed Harrym Potterem był Chrestomanci!" i jeszcze pisze ze Rowling zwaliła HP z tego Chrestomanciego.... Czytałam to i uważam że nie zwaliła bo fakt, jest tam pewien chłopiec o którym jest mowa ale to co innego.... no i oczywiście tez jest o magii, coś jeszcze: "Autorka która na 20 lat przed J.Rowling stworzyła w mrzepięknych magicznych książkach świat łudząco podobny do świata HP". E... czego ci ludzie nie wymyślą żeby mieć większy nakład... przyznam sie szczerze ze kupilam ta ksiaze ktylko dlatego że z tyłu była napisane cos o harrym tongue.gif dobra, sie rozpisałam...


--------------------
Lękliwy stokroć umiera przed śmiercią
Mężny kosztuje jej tylko raz jeden.

Cowards die many tiems before their deaths
The valiant never taste of death but once.

Shakespeare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Trinity48
post 11.02.2004 11:54
Post #8 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 63
Dołączył: 10.02.2004
Skąd: Cracow




Ok, wszystko w porządku ale mam jeszcze kilka porównań:

Aragog vs. Szeloba
Pająki, które zostały pokonane przez głównych bohaterów, przy pomocy czegoś (HP= latające auto, WP= Pomoc Sama biggrin.gif

Dumbledore vs. Gandalf
Staruszkowie biggrin.gif , najlepsi czarodzieje (Voldemort boi się Dumbledora, a Saruman Gandalfa)

Syriusz vs. Aragorn
Przystojni, ukryci, ale wielcy biggrin.gif

Sam i Frodo vs. Harry i Ron
Niezwykła przyjaźń biggrin.gif

Jakcoś jeszcze wymyślę to napisze, bo chyba wszystko już było. A tak ogólnie to podobały mi się obydwie książki.


--------------------

"Zobaczył tę, którą widziało niewielu śmiertelników:
Arwenę, córkę Elronda, w której, jak powiadano,
czar Lútien raz jeszcze zawitał na ziemię,
a którą zwano również Undomiel, jako, że była dla
swojego ludu Gwiazdą Wieczorną."



user posted image
user posted image

Trzy czwarte osób nie nadaje się na świadków bo kłamie lub widzi to co chce zobaczyć

PM'y mile widziane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neville
post 11.02.2004 13:05
Post #9 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 4
Dołączył: 10.02.2004




Nię będę tu porównywał HP i WP. Doszedłem jednak do wniosku, że J. Rowling, tworząc postać Lorda Voldemorta, sugerowała się postacią Adolfa Hitlera.

Obie postacie były popierane przez masę ludzi na początku swojej "kariery". Hitler legalnie został kanclerzem Niemiec, a w V tomie HP Syriusz powiedział, że wielu ludzi popierało Voldemorta, gdyż chciał oczyścić świat z ludzi niemagicznych. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy ludzie przekonali się, jacy oni (Voldemort i Hitler) są okrutni, jaki stosują terror.

Ich przekonania także są podobne. Hitler uważał, że rasa aryjska, do której się zaliczał, przewyższa inne ludy i Aryjczycy powinni królować. Chciał także zlikwidować Żydów, Romów, homoseksualistów, gdyż uważał ich za gorszych. Voldemort uważał, że tylko czarodzieje "czystej krwi" są godni życia na świecie. Chciał on zniszczyć mugoli, charłaków i czarodzieji z rodzin niemagicznych. Obaj więc byli rasistami.

Nie wiem czy Rowling celowo wzorowała się na Hitlerze, wiem jednak, że podobieństwo jest bardzo duże.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
eNoPe
post 11.02.2004 13:58
Post #10 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 105
Dołączył: 25.01.2004
Skąd: Las Venturas

Płeć: Mężczyzna



Godne podziwu! smile.gif


--------------------
;] wiadomo 24
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mary Jane
post 11.02.2004 14:09
Post #11 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 2
Dołączył: 11.02.2004
Skąd: z Góry Kretynów




Ja tam uważam że tu nie ma co porównywać. Cały Harry jest zerżnięty w całości z Władcy, który jest lepszy od przygód Pottera pod każdym względem. Pani Rowling mogła by sie wykazać własną inwencją i wymyśleć chociaż inną postać niż Aragog a nie sciągnąć jego (jak i większość postaci) z dzieła Mistrza Tolkiena (Szeloba). Tak logicznie patrząc to w Harrym wszystko jest niemal identyczne jak we władcy np:

Harry i Ron - Frodo i Sam
Voldemort - Sauron
Aragog - Aragorn (podobne imiona)


i takich przykłądów jest full i ciut-ciut. Harry Potter vs Władca Pierścieni?? - ZERO porównania Harry Potter przegrywa bezkonkurencyjnie


--------------------
[COLOR=green][SIZE=7][FONT=Geneva][I]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neville
post 11.02.2004 17:12
Post #12 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 4
Dołączył: 10.02.2004




Zapomniałem o poplecznikach Hitlera i Lorda Voldemorta. Hitler miał SSmanów, którzy byli równie potworni jak on, a Voldemort miał śmierciożerców, któży dopuszczali się czynów prawie tak okrutnych jak ich "idol".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dory
post 11.02.2004 17:23
Post #13 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1
Dołączył: 19.01.2004
Skąd: Ankh-Morpork




Nie sądzę aby można było o HP powiedzieć żeby był "zerżnięty" z Władcy... Tolkien poprostu stworzył to co dzisiaj nazywamy światem fantazy każda książka któraobraca się w tym świecie w jakiś sposób czerpie z Władcy.


--------------------
QUOTE
To nasze wybory ukazują kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej niż nasze zdolności...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mara
post 12.02.2004 11:38
Post #14 

Szukający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 485
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Słupsk ;D




Hmm... nie czytalam przemyslen enope. Ale powiem o swoich.

Szczerze powiedziawszy wydaje mi się, że nie można porównywać tych dwóch książek.
Oby dwa dziela napisali inni autorzy, biarąc pod uwage ze sa/byli bardzo kreatywnymi osobami.
Obydwie książki, maja w sobie coś co można nazwać magią.
WP to trudniejsze słownictwo, ale gdy sie to lubi bardzo szybko można stracic rachubę czasu.
HP to proste słowa szybko trafiające do czytelnika. HP ma swoje tempo czytania, które jest bardzo szybkie. Nie dziwne ze 960stronnicowa ksiązka zostaje przeczytana w 1 dzień.
Pozatym watpie czy Rowling mogła coś sciągnąc z WP.


--------------------
'Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą'
Profesorze Włodku... na zawsze w naszych sercach ;*


Give me a whisper And give me sigh
Give me a kiss before you tell me godbye
Don't you take it so hard now
And please don't take it so bad
I'll still be thinking of you
And the times we had ... Baby

'Don't cry' Guns N'Roses

"Bo w życiu chodzi o to by być trochę niemożliwym"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Elanora
post 12.02.2004 13:53
Post #15 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 19
Dołączył: 12.02.2004

Płeć: Kobieta



nawe daleko do porównania nie trzeba szukać, popatrzmy na Froda i Harry'ego, obydwaj są sierotami wychowanymi przez wujostwo, obydwaj muszą przejść trudności i przeszkody, Frodo by zniszczyć pierścień a Harry by uratować przyjaciół, Hogwart itp. smile.gif Frodowi towarzyszy Sam i częściowo Smegol, zaś Harry'emu Ron i Hermiona ( bez porównań Hermiony do Smegola, bo nie o to chodzi), postacie Gandalfa i Dumbledora- potęzni czarodziele pomagający głównym bohaterom walczący przeciw złu... tak można się tego dopatrywac a dopatrywać
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Elanora
post 12.02.2004 13:56
Post #16 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 19
Dołączył: 12.02.2004

Płeć: Kobieta



i chociaż Pottera się szybciej czyta to powiem że według mnie bezkonkurencyjnie wygrywa Tolkien, a temat jest głupi i to na kilku forumach do tego wniosku doszliśmy, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś kto nie będzie lubiał Pottera a będzie Tolkienowcem (i na odwrót)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mary Jane
post 13.02.2004 18:14
Post #17 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 2
Dołączył: 11.02.2004
Skąd: z Góry Kretynów




No pewnie - ja i tak uważam ze Władca jest od Harry'ego o 10000000000000000000000000000000000000000000000000000 razy lepszy i w dalszym ciągu uważam ze nie ma co porównywać. O! tongue.gif


--------------------
[COLOR=green][SIZE=7][FONT=Geneva][I]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kathy
post 14.02.2004 01:06
Post #18 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 6
Dołączył: 09.02.2004




jejku!!!!!! kiedy wy wreszcoie zrozumiecie ze tych ksiazek nie mozna ze soba porownywac!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?! ?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!??& #33;?!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!
t o jest zupelnie inna literatura i tak na prawde ich jedyna wspolna cecha jest to ze obie sa fantasy!!!!!!!!!!!!!! ;!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!


--------------------
"Oh God, help me hold my breath as I wish for death.
Oh please God help me
Darkness imprisoning me all that i see
Absolute horror
I cannot live
I cannot die
Trapped in myself
Body my holding cell"

"One" by Metallica
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Lousie
post 14.02.2004 12:46
Post #19 

Iluzjonista


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 165
Dołączył: 29.11.2003
Skąd: Z daleka XD




QUOTE
i chociaż Pottera się szybciej czyta to powiem że według mnie bezkonkurencyjnie wygrywa Tolkien, a temat jest głupi i to na kilku forumach do tego wniosku doszliśmy, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś kto nie będzie lubiał Pottera a będzie Tolkienowcem (i na odwrót)


Racja. Pottera się czyta znaczniej szybciej niż Władcę, ale może dlatego, że Potter jest m.in. książką dla dzieci i tam nie trzeba dużo rozumieć, a w Władcy jest inaczej. Tam, żeby rozumieć, co się dzieje, trzeba dokładnie czytać każde zdanie.


--------------------
One day you will ask
me what's more
important, your life or
mine? And I will say,
my life, then you will
walk away, never
knowing that you are
my life.

----------------------------

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
mnw_
post 16.02.2004 13:22
Post #20 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 3
Dołączył: 03.02.2004
Skąd: Krrrosno




Można porównywać różne miejsca, postaci itp. itd. Mimo wszystko nie ma to większego sensu, gdyż obie książki różnią się np. klimatem, co już wystarcza, aby zobaczyć, że porównywanie nie ma celu... Po prostu są podobne sytuacje, ale to 2 różne książki(jak powiedziała Kathy wink.gif). Wg mnie Mistrz Tolkien stworzył całkowicie nowy świat, a JKR... hmm, no, jakbym tego nie ujął, stworzyła "świat zagadek". U Tolkiena wystarczy się przyjrzeć, przeczytać inne książki, a widać, że wszystko stworzone jest na tyle jasno i zrozumiale, na ile sam Mistrz dał radę w swoim życiu. A u JKR widać, że jest pełno zagadek, pełno wskazówek, książka dla mózgowców. biggrin.gif A u Tolkiena te zagadki są... niezamierzone! W rezultacie nie dał rady skończyć tego wszystkiego, przez co strasznie dużo jest zagadek...
Ale się rozpisałem... chociaż nie chciałem. czarodziej.gif


--------------------
"Decydować możemy tylko o tym jak wykorzystać nasz czas"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Luna Lovegood
post 17.02.2004 22:20
Post #21 

Absolwent Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 673
Dołączył: 16.02.2004
Skąd: wJakimś mieścieNaJakiejśUlicyW jakimśPomieszczeniu

Płeć: Kobieta



Jeśli zobaczycie taką samą literę w trzech książkach też zrobicie z tego tragedie?? Przecież Rowling kierowała się przede wszystkim własną głową i tyle.


--------------------
...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Light_Mew
post 22.02.2004 16:32
Post #22 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 6
Dołączył: 18.04.2003
Skąd: Rainbow Claud




Eh nie powinno się porównywać HP do WP to dwie różne książki łonczy je tyle ,że i Harry i Włądca to fantasy i ,że obie książki są sławne = = '.Reszta to zupełnie inny świat. HP jest pisany przez wpółczesną autorke która żyje i ma się dobrze ^^ a Tolkien już dawno wącha kwiatki =[.Nie wiem czemu all porównują te dwie książki ja uważam ,że jedyne podobieństwo treściowe to Dementorzy i Lazgule
^^ .


--------------------
"Paradise, they say... it definitley doesn't exist,
anywhere. All the way to the end of the world..
theres nothing there... But even though that's
true, why does this impulse compel me?
Someone's voice calls to me.
Paradise..aim for it."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 16.04.2024 06:30