Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Śląsk, Poniemiecka ziemia i...

grlouiee
post 30.01.2006 17:55
Post #26 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 393
Dołączył: 06.07.2005

Płeć: Kobieta



QUOTE
Mama spod Wrocławia

Ja też jestem spad Wrocka. 30 km, czy coś w tym stylu.
Moja Oleśnica kieedys, kieedsy, kieeedys ( za czasów wczesnej młodosci mojej mamy) była miastem rozwijającym się. Buty, buty i jeszcze raz buty, młyny, spichlerze, zakłady napraw taborów kolejowych, no i kooszary (białe i czerwone - najpierw 'poległy' czerwone, a pare lat po nich i białe). No i z nazwy 'Oleśnica - miasto wież i róż' mało już chyba zostało. Chyba jedynie wieże - nie do konca zagospodarowane, ale podswietlane i ładne ^^. Róże rozkradli, w chwili gdy zlikwidowano za to mandaty i przeróżne kary, a te co pozostały to same uschły. Nowych nie kupują, nie opłaca się chyba zbytnio. Żeby pokaazac, że O-ca wcale nie jest 'sypialnia dla Wrocławia' ( a i tak jest) zbudowali nam sale widowiskową i nawet jakieś filmy puszczają (od 'Kurczaka Małego' i 'Kubusia i Hefalumfów'poprzez ' Zatańcz ze mną' aż do 'Broken flowers'. Hity ferii 2006), kończą budowac jakiś tam aquapark. Żebyśmy uwierzyli, że niby coś sie tu dzieje. Zabytków tu sporo, historii także, ale nie umiemy tego wykorzystac i zaprosic do siebie turystów.

Gór Dolnego Śląska nie lubie. Takie 'sztuczne' jak dla mnie są, ale musiałam je znosic w te ferie, bo na narty tutaj jezdziłam. Ale wole moje kochane Beskidy.

Ogólnie Dolny Śląsk lubię, czuję sie z nim zwiazana, ale bez pzresady, sa lepsze miejsca na Ziemii ; )

The end.


--------------------
' proszę pożycz mi swój grzebień. '
***

Członkini The Marauders - fanklubu Huncwotów
***

user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Shell
post 30.01.2006 18:03
Post #27 

Szukający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 459
Dołączył: 09.04.2003
Skąd: z krainy Oz

Płeć: Kobieta



QUOTE(Dajmond @ 30.01.2006 18:00)
...albo pomalować na różowo i przedstawiać turystom jako awangardowe dzieło sztuki.

Tak, mieszkam na Dolnym Śląsku, DOLNYM. Nie, nie mówimy tu gwarą. NIE, to nie jest na wschodzie. NIE, nie wydobywamy węgla. *druga połowa rozmowy zlatuje nad ustaleniem gdzie leży Jelenia Góra*
*



Dajmond jeszcze pytaja o to czy chodzimy w maskach gazowych po ulicy bo mamy takieeee zanieczyszczone powietrze ;].

A jak jak mowie ze, tak mowie gwara, to wszyscy pytaja "to powiedz cos po slasku!!!". Paranoja ;).



--------------------
Miasto wśrubowało się w ziemię, pięściami walczącego marzenia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mira
post 30.01.2006 18:15
Post #28 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 289
Dołączył: 05.04.2003

Płeć: Kobieta



owszem zgadzam się. gwara śląska to nic nadzwyczajnego smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Quizer
post 30.01.2006 20:48
Post #29 

Gusrim Gehorertz, Syn Odyna, Wielki Wódz Nordów, Arcykapłan Zakonu Auril


Grupa: kontroler ruchu
Postów: 671
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Wellington

Płeć: Mężczyzna



Ostatnio z kumplem zaprosilismy na kolko politologiczne do szkoly goscia ( slazaka nie niemca ) ktory przed wojna mieszkal we Wrocku i niestety trzeba przyznac ze za niemcow to miasto bylo bardziej rozwiniete kulturalnie niz przez dlugie lata po wojnie. Ale bylo minelo i teraz Wroclaw przoduje w Polsce pod tym wzgledem ;]

QUOTE
(piękne, piękne miasto... tylko takie jakieś brudnawe. ale któraż metropolia nie ma tego problemu?),


Ja mam pytanie - w jakim Ty Wroclawiu bylas? Bo z tego co ja wiem to wlasnie ma jeden z najlepiej rozwinietych systemow oczyszczania miasta ;p


--------------------
"We Stand Alone but Stand Together"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dorcas Ann Potter
post 30.01.2006 20:54
Post #30 

Ścigający


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 309
Dołączył: 14.06.2005




W końcu zależy jeszcze która dzielnica wink2.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
em
post 30.01.2006 22:09
Post #31 

ultimate ginger


Grupa: czysta krew..
Postów: 4676
Dołączył: 21.12.2004
Skąd: *kṛ'k

Płeć: buka



Byłam sobie w środku lata, było skwarno, zadymione i nie było to centrum ^^ ulicy ci nie powiem, bo nie pamiętam, bo to dawno było. Jakaś obskurna dzielnica. No i na pewno nie centrum ^^.


--------------------
all you knit is love!
każdy jest moderatorem swojego losu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Quizer
post 31.01.2006 00:08
Post #32 

Gusrim Gehorertz, Syn Odyna, Wielki Wódz Nordów, Arcykapłan Zakonu Auril


Grupa: kontroler ruchu
Postów: 671
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Wellington

Płeć: Mężczyzna



no to mi prosze nie uogolniac ! tongue.gif


--------------------
"We Stand Alone but Stand Together"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
voldzia
post 21.02.2006 16:31
Post #33 

Prefekt


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 367
Dołączył: 20.08.2004
Skąd: Łódź

Płeć: Kobieta



Odnoszę się do Śląska Górnego teraz, bo w Dolnym nie byłam nigdy na tyle długo, żeby móc jakoś obiektywnie ocenić ;).

No to ja uważam, że Śląsk ma klimat... Gdyby ktoś kazał mi wyprowadzić się z mojej ukochanej Łodzi to właśnie to miejsce bym wybrała. Dlaczego? Trudno powiedzieć, to po prostu region, w którym procesu przemijania nie próbuje zakryć się farbą, które dalekie jest od obecnych standardów piękna, a tym samym piękne samo w sobie, miejsce, w którym aby dotrzeć do jakiegoś tam piękna trzeba "przekopać się" przez warstwę szarości.

A kiedy oddali się nieco od ośrodków przemysłowych można zachwycać się spokojem, pięknymi panoramami i widoczkami :)

Pozdrawiam ;).

Ten post był edytowany przez voldzia: 21.02.2006 16:38
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Quizer
post 22.02.2006 16:31
Post #34 

Gusrim Gehorertz, Syn Odyna, Wielki Wódz Nordów, Arcykapłan Zakonu Auril


Grupa: kontroler ruchu
Postów: 671
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Wellington

Płeć: Mężczyzna



heh ale zes zablysnal na tej samej zasadzie kazdy region polski nalezal do conajmniej 5ciu roznych krajow ;] W okresleniu 'poniemiecka' chodzi o czasy najblizsze wspolczesnosci - w tym wypadku czasy przed 2 WS a wtedy wieksza czesc slaska byla pod panowaniem niemieckim ;]


--------------------
"We Stand Alone but Stand Together"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Quizer
post 22.02.2006 17:30
Post #35 

Gusrim Gehorertz, Syn Odyna, Wielki Wódz Nordów, Arcykapłan Zakonu Auril


Grupa: kontroler ruchu
Postów: 671
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Wellington

Płeć: Mężczyzna



Heh, jak niemcy ją przejeli to była popolska jak polacy to kiedys poczeska a jak teraz od niemcow polska przejela to jest poniemiecka - proste tongue.gif


--------------------
"We Stand Alone but Stand Together"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Quizer
post 23.02.2006 13:50
Post #36 

Gusrim Gehorertz, Syn Odyna, Wielki Wódz Nordów, Arcykapłan Zakonu Auril


Grupa: kontroler ruchu
Postów: 671
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Wellington

Płeć: Mężczyzna



bosh zarowo przymiotnik polska jak i poniemiecka pasuje do Slaska i to jest fakt wiec nie wiem o co Ci chodzi ;]


--------------------
"We Stand Alone but Stand Together"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 23.02.2006 13:58
Post #37 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



A ja wiem. Dolny Śląsk w piastowskich czasach był ziemią polską. Albo raczej słowiańską, zamieszkaną przez jedno z plemion, które potem stało się częścią tego, co umownie można określić mianem 'pranarodu' polskiego. Ba! Nawet tereny na których jest położony Berlin były wtedy słowiańskie, tyle że zamieszkiwały je plemiona, która z polską organizacją państwową nie miały nic wspólnego. Przez długi okres czasu Śląsk należał do Czech, które były elementem (nie byle jakim) Rzeszy. Tyle, że wtedy nastąpiła właściwie kompletna germanizacja Śląska (związana w dużym stopniu z postępującą germanizacją Czech, która była zresztą jedną z przyczyn wojen husyckich). Aż do XVIII wieku Śląsk był częścią domeny Habsburgów. Możemy ich nazywać Niemcami, ale myśłenie w kategoriach nowoczesnych podziałów narodowych o panstwach ówczesnego okresu nigdzie nas nie zaprowadzi. W Polsce mówiąc "Niemcy" często mamy na myśli "Prusacy" i mamy swoje powody, żeby tak uważać. Tak czy inaczej dopiero przejęcie Śląska przez Fryderyka II otwiera 'niemiecki', w potocznym rozumieniu tego słowa, okres w dziejach Śląska. Należy jednak pamiętać, że tamtejsza ludność (szczególnie miejska) była silnie i już właściwie organicznie związana z niemiecką kulturą i językiem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Strony < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 27.04.2024 19:35