Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Are You Experienced? (1967), The Jimi Hendrix Experience

Neonai
post 16.12.2007 20:17
Post #1 

Jolene


Grupa: czysta krew..
Postów: 3818
Dołączył: 20.10.2003
Skąd: z nizin.

Płeć: Kobieta



Nie mam talentu do pisania więc to będzie raczej niezgrabna wypowiedź. Ale to była pierwsza płyta która przyszła mi na myśl. Ta z tych oczywistych, których po prostu nie mogło zabraknąć. Kolejna z 1967 smile.gif Zastanawiałam się też nad 'Axis-Bold As Love', chociażby ze względu na 'Little Wing', ale skoro mam wybrać jedną płytę... Dlaczego właśnie ta? Bo od niej tak naprawdę zaczął się rock. Bo była i nadal jest inspiracją dla późniejszych pokoleń. Bo na TJHE nadal warto się wzorować i warto z nich czerpać. Bo z pierwszymi akordami 'Purple Haze' idealnie czuję klimat tamtych lat, a słowa 'Excuse me while I kiss the sky' zawsze wywołują jakieś mrowienie. Psychodeliczne, emocjonalne kawałki, będące odbiciem narkotycznych wizji - wszystko to istny majstersztyk Hendrixa... A to, że on sam zasługuje na oddzielny hołd, nie ulega wątpliwości. Hendrix podpalający gitarę. Roztrzaskujący gitarę. Gwałcący gitarę. Grający na gitarze zębami i grający za plecami. Za każdym razem niekwestionowany król gitary, jakiego już nigdy nie będzie. Nie będę pisać o każdym kawałku z tej płyty oddzielnie. Ale o przepięknym 'Hey Joe' po prostu muszę wspomnieć. Smutna, bluesowa nuta idealnie pasuje do sytuacji lirycznej, w której mężczyzna strzela do swojej niewiernej kobiety. Piękne i seksowne 'Foxy Lady', z intrygującym riffem. Poleciałam do końca. Wróć. 'Third Stone From The Sun'. Długie i niepokojące. I znowu ta psychodela. Słuchając tego kawałka wyobrażam sobie próbę zespołu, co jakiś czas zażywającego to i owo, a potem grającego od nowa.. Ale na tej płycie jest wszystko. Także spokojniejsze 'Manic Depression' czy 'May This Be Love'. Zaś energetyczne 'Fire' doczekało się już sama nie wiem ilu przeróbek (m.in. w wykonaniu RHCP, których twórczość jest mocno zainspirowana JH). Każdy kawałek z tej płyty to oddzielna historia. Nic tu nie zdarza się dwa razy. Music, sweet music, chciałoby się zaśpiewać. A. no i ten piękny, głęboki głos, tak wspaniale współgrający z gitarą.
Więcej nie napiszę, bo to byłoby wałkowanie w kółko tego samego. Nie krępujcie się więc i dopisujcie swoje przemyślenia.

a-must-see - 'Hey Joe' live at Monterey Pop Festival (w dobrej jakości)
I po prostu cudowne wykonanie 'Purple Haze' na Woodstocku

The Jimi Hendrix Experience - Are You Experienced?

Ten post był edytowany przez Neonai: 17.12.2007 03:01
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 16.12.2007 20:49
Post #2 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



"Purple Haze" to jest esencja tego jak ma wyglądać rockowa piosenka. Gdybym miał wybrać taki uberwzór rockowości to nie wahałbym się nawet przez moment. Prawie na każdej próbie od niepamiętnych czasów nadchodzi taki moment kiedy Marcin zaczyna grać początek "PH" i przechodzą mnie ciarki i czuję, że to jest właśnie to nawet bardziej niż Coca-Cola i że to chcę robić w życiu, yeah!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Guardian
post 14.10.2012 11:04
Post #3 

Guardian Outdoor


Grupa: wiecznie żywi...
Postów: 143
Dołączył: 06.04.2005
Skąd: www.harrypotter.org.pl

Płeć: Mężczyzna



Mnie najlepiej "podchodzi": Hej Joe, Wild Thing, Little Wing i All Along the Watchtower, poniżej link do własnego wykonania Hej Joe - podkład (perkusja i bas) z netu gitara i wokal własny - może niezbyt perfekcyjny - ale nagranie sprzed roku.

http://chomikuj.pl/Guardian11/covery-wykon...,1465635647.mp3


--------------------
"Najważniejsze to nie szkodzić!" - powiedział doktor James amputując głowę...

HarryPotter.org.pl
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Neonai
post 14.10.2012 21:58
Post #4 

Jolene


Grupa: czysta krew..
Postów: 3818
Dołączył: 20.10.2003
Skąd: z nizin.

Płeć: Kobieta



ale śmiesznie, na śmierć zapomniałam że napisałam kiedyś taki esej, lol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hagrid
post 15.10.2012 10:04
Post #5 

Historyk Forumowy


Grupa: czysta krew..
Postów: 1222
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Szczytno/Olsztyn (Apliakcja Radcowska)

Płeć: Mężczyzna



Pewnie na forum jest jeszcze pare takich niespodzianek:)


--------------------
Dobro zawsze zwycięża, bo zło niszczy się samo!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Guardian
post 22.10.2012 22:11
Post #6 

Guardian Outdoor


Grupa: wiecznie żywi...
Postów: 143
Dołączył: 06.04.2005
Skąd: www.harrypotter.org.pl

Płeć: Mężczyzna



Jimi Hendrix w swoim "Hey Joe" - nad wyraz genialne...



--------------------
"Najważniejsze to nie szkodzić!" - powiedział doktor James amputując głowę...

HarryPotter.org.pl
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 28.03.2024 22:14