Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Hp A Religia Katolicka, Tym razem na serio

Nes
post 02.08.2005 06:25
Post #26 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 195
Dołączył: 26.02.2004
Skąd: Szczytno




1. pogardzani chyba nie, raczej pokazani jako smieszni mali ludzie zapatrzeni w swoj ciasny swiat, pieniacze [dursleyowie]. z pogarda do mugoli odnosza sie najczesciej czardzieje czystej krwi, a akurat ich zachowannie sa pietnowane w ksiazce.

2. zgadzam sie z argumentem ze dzieciaki sa bystrzejsze niz uwazamy. zreszta moge mowic o sobie. pierwsza czesc Hp przeczytalem wlasnie gdy mialem jakies 11-12 lat. nie mialem problemu z odroznieniem prawdy od fikcji, dobra od zla etc. zreszta te 11 czy 12 lat [6 klasa?] jest wystarczajace by samemu siegac po ksiazki i wysuwac wlasne wnioski bez pomocy rodzicow [a w ksiazkach rowling te wnioski sa czasami az nazbyt oczywiste].

3. bardzo ciekawa kwestia na ktora mogla zlozyc sie wiele czynnikow. chyba przede wszystkim stosunek ludzi na wyspach do Kosciola. Brytyjczycy cenia sobie swoja prywatnosc, i takie sprawy jak religia zachowuja dla siebie, zwlasza w wielokultorowym spoleczenstwie. pozatym magia gryzie sie z nauczaniem KK ktory ja potepia [okultyzm i te sprawy] wiec chyba Harry gorliwie praktykujacy i uprawiajacy magie zahaczalby o herezje/bluznierstwo? co do Wielkanocy to chyba jest... o ile pamietam to w 4 tomie Harry dostaje od Molly jakies czekoladowe jaja... natomiast wycinanie Bozego Narodzenia przez 7 tomow byloby czyms nienaturalnym.

4. w wiekszosci przypadkow mozne usprawiedliwic uzycie niewybaczalnych przez harry'ego. dziala pod wplywaem emocji itd. w czasie rzucanie crucio nie ma czsu an rozterki moralne, chce zadac bol. hm pozniej jego giew, choc opada to pozostaje i chyba przed sam przed soba czuje sie usprawiedliwiony? rzeczywiscie szkoda ze nie jest to lepiej opisane w ksiazce.

5. rowniez mysle ze avada jest jak bron z tlumikiem. wkoncu nalezy 'tylko nacisnac spust'. zabijanie jest rownie latwe za pomoca magii jak i kul. ale zgadzam sie ze zbyt latwo i zbyt prosto jest zabijac - 'czysta robota'.

QUOTE
W uniwersum HP zaklęcia niewybaczalne są złe. Nie ich użycie. Nie są jak pistolet, który sam z siebie jest neutralny. Niosą w sobie zło niezależnie od okliczności.


nie zgodze sie. ktos wkoncu powiedzial 'ostrze samo w sobie podburza do gwałtu'.


--------------------
user posted image

"Gryffindor - You're brave, but you'll probably die by 20."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Katon
post 02.08.2005 14:20
Post #27 

YOU WON!!


Grupa: czysta krew..
Postów: 7024
Dołączył: 08.04.2003
Skąd: z króliczej dupy.

Płeć: tata muminka



Zwodniku, zupełnie ignorujesz aspekt duchowo - metafizyczny który w książkach Rowling jest obecny. Fakt, że Avada jest niewybaczalna i Z GRUNTU ZŁA (uwarzam, że to nie moja opinia tylko fakt wywiedziony z książki i nie podejmuję na tej płaszczyźnie dyskusji) musi wynikać nie z jej bolesności lub jej braku ani tego typu, mimo wszystko jednak fizycznych, czynników, lecz raczej z jej czarnomagicznego charakteru. Nie wiemy dokładnie czym, poza zewnętrznymi gadżetami charakteryzuje się czarna magia, ale czymś musi, bo inaczej rozróżnianie magii na czarną i normalną byłoby absurdalne. Idąc tropem Zwodnika, rytuał wskrzeszenia byłby podły w wykonaniu Voldemorta, no bo on jest zły, ale gdyby zapodał go sobie Dumbledore (i użył krwi Voldemorta właśnie) to już byłoby OK.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
MalGanis
post 02.08.2005 18:47
Post #28 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 174
Dołączył: 12.04.2005

Płeć: Mężczyzna



user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 02.08.2005 19:36
Post #29 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



user posted image


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
jabol50
post 02.08.2005 19:52
Post #30 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 23
Dołączył: 07.12.2003




1.Godna śmierć. Od razu przypomina mi się wywiad z Markiem Edelmanem ("Zdążyć przed panem Bogiem"). Tam są właśnie zawarte te rozważania. Czy Żydzi rozstrzeliwani, zagazowywani mają mniej godną śmierć niż ci, którzy giną tzw. bohaterską śmiercią z pistoletem w ręku? Oczywiście nie, to nie ma najmiejszego znaczenia, bo śmierć jest zawsze śmiercią.
2.Nie wszyscy mugole opisani są negatywnie - zachowanie pani Figg było tylko i wyłącznie kamuflażem, a rodzice Hermiony przedstawieni są jako ludzie inteligentni.
3.Brak relgii nie przeszkadza mi, chociaż jestem katolikiem. Dla mnie ta książka nie przewodnikiem moralnym, a jedynie dobrą zabawą. Nie wydaje mi się również, żeby to miało negatywny wpływ na dzieci - jeśli są wychowywane w wierze to jej nie utracą, jeżeli nie to nawet gdyby Harry chodził co tydzień do kościoła to i tak jej nie zyskają.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Strony < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 26.04.2024 02:58