Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Porady... Pomagajmy sobie nawzajem :), jak pisać?

Taxi Ride
post 18.05.2003 16:13
Post #26 

Mugol


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 8
Dołączył: 13.04.2003




QUOTE
Fragment posta z "Little walk through the Lilies" smile.gif



Ważna sprawa ( - dość ważna  ^^):

"tamtego wieczoru. (A James tylko się uśmiechał i bredził Syriuszowi coś o tym, że nawet to spojrzenie nie było potrzebne, ale Velma nie byłaby sobą, gdyby nie wykorzystała okazji do zrobienia chociaż szczątkowego widowiska)." <- sporo się zastanawiałem i wciąż mam sporo wątpliwości gdzie powinna być ta ostatnia kropka - w nawiasie, czy poza nim... Moim zdaniem, w takich przypadkach kropka powinna być wewnątrz nawiasu - ponieważ sam w sobie nawias nie stanowi zdania i kończenie go kropką jest chyba jeszcze bardziej rażące niż kończenie nią zdania zawierającego się w nawiasie . Ale jestem otwarty na dyskusje, bo nie mam na ten temat zdania, a i nie ma chyba nic oficjalnie ustalonego (w każdym razie ja o tym nie wiem) <- może przeniosę ten fragmencik do "Porad..."- i tam poproszę o wypowiedzi .


Ten fragment była mojego autorstwa, więc chyba niec strasznego się nie stanie, jeśli odpiszę sama, bez ustalania smile.gif
Czy coś na ten temat jest ustalone - nie wiem. Tutaj pisałam raczej na wyczucie. Ale spróbuję wyjaśnić, co mi się wydawało, kiedy to pisałam, spróbuję...
Traktuję to zdanie jako zupełnie samodzielne, część opisu. Nawias jest tylko "ozdobnikiem", który ma sugerować, że równie dobrze mogłby zostać przypisem. Ot, taki zabieg literacki. Ale właśnie dlatego, że traktuję go jako "ozdobnik" - kropka została napisana poza nim. W pierwszej wersji nawasu nie było... Ale to tylko tak BTW. Być może źródło błędu wink.gif
Jednak, jak już pisałam, jest to tylko moje wyczucie. W takich wypadkach w ten sposób piszę zawsze. Może się mylę, może nie... Ale wspólnie dojdziemy w końcu do tego, Gdzie Postawić Kropkę wink.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 18.05.2003 17:20
Post #27 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



QUOTE
Ale wspólnie dojdziemy w końcu do tego, Gdzie Postawić Kropkę.

Niom, hehe smile.gif to jeszcze taka myśl - skoro traktujesz to jako przypis (w sumie i ja tak zrozumiałem...), to może wogóle można pominąć kropkę smile.gif, tak sobie właśnie popatrzyłem jeszcze raz na tamten fragment... i nie wiem smile.gif (... tak szczerze, to jak się teraz patrzę - nawet mi nie przeszkadza w sensie praktycznym, tak jak mówiłem - tylko trochę w sensie wizualnym smile.gif )

Psycho? Villemo? Inni? pomóżcie smile.gif


QUOTE
Można to byłoby wpleść inaczej np. "... Nagle zauważyła Kasię. Jej długie blond włosy powiewały na wietrze...", a potem, jeśli to konieczne, wpleść coś o oczach i cerze.


Nie jestem pewien, ale chyba już podobną rzecz pisałem w jednym z poprzednich postów smile.gif, ale jako uwaga - wyśmienita smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Paris
post 18.05.2003 17:42
Post #28 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 25
Dołączył: 05.04.2003




Jeśli tak to przepraszam. Widocznie nie zauważyłam smile.gif

Co do owej kropki to chyba nie wypowiem się, bo nie wiem. Ja zazwyczaj piszę tak: bla bla bla (coś tam). Możliwe, ba! nawet pewne, że to jest źle, ale cóż ja na to poradzę wink.gif)


--------------------
Chciano za szczęściem rozpisać listy gończe, lecz nikt nie umiał podać rysopisu. - Wiesław Leon Brudziński
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 19.05.2003 10:36
Post #29 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Neee, przy pisaniu: "bla bla bla (bla bla)." <- kropka jest jak najbardziej poprawnie umieszczona smile.gif, natomiast tu chodzi o inny przypadek:

"Bla bla bla. (Bla bla bla)." <- przyznasz, że tu jest różnica smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Ludwisarz
post 23.05.2003 16:14
Post #30 

Roland Deschain


Grupa: czysta krew..
Postów: 2509
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: wastelands

Płeć: Mężczyzna



Ja uważam że jako wtrącenie ten po nawiasie nie pwoinno byc kropki. Ja osobiscie wogole bym tam nie stwaiwl nigdzie kropki. Wtracenie ot co i wszytko gra i koliduje ^^


--------------------
CODE
srimi (20:20)
ale jestem pacan.. kto normalny trzyma dezodorant obok myszki ze wskazaniem na upadek na talerz niezjedzonego zimnego budyniu?

Gryffindor

Let's shake some dust, people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Yaten
post 25.05.2003 08:23
Post #31 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 32
Dołączył: 16.04.2003




Chciałbym w tym temacie poruszyc kwestie jak pisac fanficki- jakis porady dla pocztakujacych dotyczace stylu pomysłu itp.

Moja porada- wiem, ze w szkole ucza o wstepie rozwinieciu i zakonczeiu, ale wiele osob nie stosuje sie do tego. A dzieki temu oraz podziale zawiazanie akcji-rozwiniecie akcji-moment kulminacyjny-rozwiazanie akcji wiele ff naprawde wiele by zyskalo!! PILNUJCIE TEGO!!!

po drugie- temat dla mnie trudny INSPIRACJA- czy wymyślać własne światy, fabuły? I czy uważacie, że czerpanie inspiracji od innych jest złe? Mówię np. czy warto swoje ff umieszczac w świecie HP czy WP (Śródziemie) czy można tworzyć własne światy i cąłkiem orginalne pomysły? Jak sądzicie?


--------------------
Glod, Zaraza, Wojna i ... Smierc.

Czterej jezdzcy podlegli mi...Tylko mi...I wiesz, ze Cie kocham
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Villemo
post 25.05.2003 09:09
Post #32 

Unregistered









jst tm u góry taki przypięty temat...rozejrzyj się dokładnij następnym razem, zanim założysz taki topic
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 25.05.2003 17:20
Post #33 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Połączyłem te tematy - smile.gif teraz już piszemy w jednym smile.gif - no to zapraszam Yaten - pisz smile.gif Jeszcze się baaardzo dużo da napisać... smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 16.07.2003 16:33
Post #34 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Heh - no to najwyżej nie piszemy... smile.gif - a i tak - jak napisałem w podpisie - trochę czasu minie zanim będę mógł znów coś tu pisać... sad.gif

Pozdrawiam...


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ikar
post 25.10.2003 23:00
Post #35 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Właśnie - dodałem już w temacie "Skarb" sugestię co do pisania konkretnej formy - to znaczy - podobnej do tej z tego opowiadanka. To może teraz podam jeszcze parę pomysłów... Zauważcie - na forum dominują romanse, fantasy i opowieści o HP... może przydałoby się troszkę opowiadań obyczajowych? :> sag rodzinnych, kryminałów, przypowieści, nowel, i jeszcze paru gatuneczków... smile.gif.

Albo np - słyszeliście o książeczce 123? 123 opowiadania o 122 ludziach + maszyniście, każde składające się ze 123 słów... ... bardzo ciekawy pomysł ^^ - może nie takie, ale coś podobnego w zamyśle?... kto się odważy? ^^

Pozdrawiam ^^ - ciężka praca domowa ;P hihi, ale jakże rozwijająca ;P


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Aeth
post 27.06.2004 20:06
Post #36 

Ice Queen


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 97
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: krakowskie czeluście




Dobra - ja mam problem z pisaniem, a jako, że owy temat do porad służy (jakiekolwiek by one nie były, rozumiem...), to się zapytam: jak, do jasnej c*****y, wyłączyć jakiekolwiek autopunktowanie w Wordzie?? Chodzi mi o to, żeby mi nie przenosił textu do następnej linijki po napisaniu np. spacji i myślnika w dialogu... To trzeba jakoś z tabulatorami się bawić? Ale jak?
Doprowadza mnie to do szewskiej pasji, dlatego plis, pomóżcie...

O to mi chodzi:

[tu jest przerwa z Tab] - xxxxxxxxxxxxx - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
[tu też jest przerwa] xxxxxxxxxxxxxxxxx -> tak robi Word...

A ja chcę tak:

[przerwa] - xxxxxxxx - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx

Help...

Ten post był edytowany przez Aeth: 27.06.2004 20:08


--------------------
"May it be a light for you in dark places, where all other lights go out."
"The dwarf breathes so loud we could have shot him in the dark."
"Haldir o Lórien. Henio aníron, boe ammen i dulu lîn. Boe ammen veriad lîn."
"In the jungle the mighty jungle I've got a lovely bunch of coconuts"!
"Ohana to znaczy rodzina, a w rodzinie nie można nikogo odtrącić ani porzucić."

MovieForum, Strefa Forumowych RPG!!, FanfikPl - Pierwszy Polski Portal Fanfikowy!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
karolka
post 29.06.2004 16:11
Post #37 

Kandydat na Maga


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 87
Dołączył: 11.02.2004
Skąd: szczecin

Płeć: Kobieta



wiecie co, może komuś chce się to wszystko czytać, ale mi nie dry.gif . ale to nie znaczy, że nie jest to potrzebne, bo niektórzy naprawdę piszą paskudnie. sleeping.gif


--------------------
Jeśli czsem Polka Panu Bogu się uda, to już mówiąc po prostu, klękajcie narody!"
Henryk Sienkiewicz


WEJDŹ KONIECZNIE ! ! !

user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hefaj
post 29.06.2004 16:38
Post #38 

Cenzor


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 851
Dołączył: 05.04.2003
Skąd: Katofaszystów k./ Ciemnogrodu

Płeć: Mężczyzna



QUOTE (karolka @ 29.06.2004 16:11)
wiecie co, może komuś chce się to wszystko czytać, ale mi nie dry.gif . ale to nie znaczy, że nie jest to potrzebne, bo niektórzy naprawdę piszą paskudnie. sleeping.gif

tak , fajnie.
rozumiem twój ból.


--------------------

Ciemnogrodzkie ogłoszenie:
Jestem strasznym , agresywnym i wojującym katofaszystą , używam nieekologicznego mydła , nienawidzę wszystkiego co się rusza łącznie z Żydami i Arabami , kocham Hitlera i jest on dla mnie Bogiem , biję gejów , lesbijki i murzynów , jestem łysy , mam bejzbola , należę do 8 bojówek neofaszystowsko/nazistowsko/frankistowsko/skinowskich , codzień palę flagę Izraela , kocham Mein Kampf , słucham Radia Maryja , popieram PiS , LPR i PPN , mam moherowy beret , podejdź a odgryzę ci lewe ucho.

W obawie przed życiem i zdrowiem nie klikaj tego linka!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Jupka
post 15.07.2004 19:19
Post #39 

Kafel


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 10
Dołączył: 11.07.2004
Skąd: ze Świnoujścia, nad Morzem Krwii




Rzeczywiście, ludzie pisząc FF robią mnóstwo błędów ortograficznych i stylistycznych. Najlepiej pisać na Worldzie smile.gif Też mnie wkurza opisywanie ubrań, jakby one były najważniejsze. Wystarczy opisać, że ktoś miał na przykład "Kasia była blondynką o fioletowych ( tongue.gif ) oczach. Miała na sobie zieloną bluzkę i niebieskie smodnie, które podkreślały jej smukłą sylwetkę" O!
A teraz z innej beczki. Żeby wkleić swojego FF, co trzeba zrobić? Wkliknąć w "Nowy Temat"?
Pozdrowienia smile.gif


--------------------
Przyjaciel jest jak cichy anioł, który podnosi, gdy skrzydła zapomniały jak latać...
Wchodzić na mojego bloga---->Jupka----> KLIK!


"- Virginio....- poczuła jego ciepły oddech na swoim uchu. Podświadomie czuła, bo chyba teraz nie umiała czuć normalnie, że ją bardzo mocno obejmuje. Była nieprzytomna, a w dodatku trochę wstrząśnięta i roztrzęsiona. Czuła się jak pijana powietrzem.
Przytuliła się do niego, mocno, mocno, nie chcąc go puścić. Jeśli... Jeśli by tego nie zrobiła i odeszła tak po prostu, to wiedziała, że już nigdy nie będzie mogła, nie będzie umiała z nim być....
- Kocham cię, Virginio..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Kira
post 11.08.2004 14:10
Post #40 

Mistrz Różdżki


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 1312
Dołączył: 15.05.2003
Skąd: Roma, Italia!

Płeć: Kobieta



QUOTE (Jupka @ 15.07.2004 20:19)
Najlepiej pisać na Worldzie :)

chyba w wordzie ;>


--------------------
ogni giorno sempre faccio qualche lotta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Eowina
post 11.08.2004 14:26
Post #41 

Uczeń Hogwartu


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 200
Dołączył: 09.03.2004
Skąd: Lublin




Nie wiem czy ktos juz to napisal(nieszkodzi,napisze jeszcze raz),ale bardzo wazne w pisaniu ff jest rozlozenie wszystkiego.Chodzi mi o plan wydarzen.Radzilabym go ulozyc.Po to,aby nie zgubic wątku,zeby wszystko bylo pokolei,i mialo jakikolwiek sens !!!! Ludzie,nie chce sie czepiac ale jezeli macie napisac ff tylko po to zeby go napisac to lepiej sie do tego nie zabierajcie. Powiedziałabym ze fanficki dzielą się na dwie grupy - na przemyslane,fajne opowiadanie - i na "nieciekawe i nudne".
Zanim napiszecie jakiegos ff przemyslcie to dokladnie,bo niestety wiele jest opowiadan które są nudne a ich tresc...och,lepiej nie mówic.

No to tyle, pozdrowionka dla wszystkich piszących ff smile.gif


--------------------
"Nie każdy bładzi,kto wędruje..." J.R.R Tolkien

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sihaja
post 11.08.2004 14:29
Post #42 

Członek Zakonu Feniksa


Grupa: czysta krew..
Postów: 1716
Dołączył: 12.06.2003
Skąd: Z Nibylandii

Płeć: Kobieta



QUOTE (Jupka @ 15.07.2004 19:19)
Żeby wkleić swojego FF, co trzeba zrobić? Wkliknąć w "Nowy Temat"?
Pozdrowienia smile.gif

Niom, to raczej pomaga XD

Hmmm... cóż mogę dodać od siebie na temat ficków? Przede wszystkim postacie krzyczą "ratunku, mordują". Zwykle wychodzą bardzo schematyczne (swoją drogą postać nie - schematyczna jest trudna do zrobienia) i.... ekhem.... o psychice głębokości kałuży. Ja wiem, też nie jestem w tym mistrzem, ale się staram (jak mogę albo i jak nie mogę). Miło się czyta coś, jeśli w opowiadaniu jest coś poza wydarzeniami - jest charakter bohatera, który warto zapamiętać. Tak jak Psychopatka stworzyła kiedyś Szakala (niby schematyczny, a jednak nieprzewidywalny, złożony charakter). A zbyt często widzę, że kreowanie postaci ogranicza się do kreowania cech fizycznych. A szkoda. Dziękuję za uwagę, już przestaję nadawać smile.gif


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
doris
post 18.11.2004 09:29
Post #43 

Tłuczek


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 29
Dołączył: 19.08.2004




Ja mam bardzo gorącą prośbę smile.gif : Mój polonista wymyslił, abyśmy napisali jeden rozdział Harry'ego Pottera samodzielnie. Ma być utrzymany w stylu Rowling. Tylko w moim wypadku jest jeden problem: Ja kompletnie nie umiem pisać!! A teraz prośba: czy mogłby i ktos napisac jeden krótki rozdział którejkowiek części HP?? smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
matoos
post 18.11.2004 10:06
Post #44 

Wytyczający Ścieżki


Grupa: czysta krew..
Postów: 1877
Dołączył: 15.04.2003
Skąd: Ztond...

Płeć: Mężczyzna



Błagam, zamiast wejdziesz na jakieś forum i poprosisz o coś takiego, postaraj się najpierw stworzyć coś sama...

QUOTE
Ja kompletnie nie umiem pisać!!


No proszę, a ja całkiem dobrze zrozumiałem o co prosiłaś... Więc chyba jednak trochę pisać umiesz...

Naprawdę. Przeczytaj trochę tego tematu, popatrz na opowiadania innych a potem usiądź z książką w dłoni, przeczytaj jeden rozdział i postaraj wczuć się w klimat. Następnie wymyśl coś co by było silnikiem akcji. Postacie masz, więc zamiast kreować je od nowa spróbuj się wczuć w ich sposób myślenia. I skonfrontuj je z silnikiem. Reszta wyjdzie sama. Naprawdę, postacie potrafią żyć własnym życiem, wymknąć się całkowicie spod kontroli autora. Ja nieraz miałem akcje że napisałem już coś, a potem wszystko skasowałem, bo moja postać nie postąpiła by tak. Czasami trzeba się nieźle nakombinować żeby poprowadzić akcję tak jak chce autor a nie tak jak chce postać biggrin.gif

Pozdrawiam.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
em
post 07.01.2006 22:39
Post #45 

ultimate ginger


Grupa: czysta krew..
Postów: 4676
Dołączył: 21.12.2004
Skąd: *kṛ'k

Płeć: buka



Ech, wiem, że odgrzebuję, ale toto i tak już jest przyklejone, a kilku uwag tu brakuje.
Mianowicie mam na myśli sprawy związane ze sposobem zapisu i odmiany nazw własnych ze świata Pottera. Przyznam się, że do napisania niniejszego posta nakłonił mnie artykuł Valaraukara ze Strefy Fikcji (; Zasady jednak powinny być dobrze znane ze słownika ortograficznego tudzież własnej szkolnej edukacji.

Harry'emu, Harryemu... a może Harry'emu (nie, nie haremu tongue.gif)?
Mimo, iż imię kończy się samogłoska wymawianą (wbrew zasadzie z punktu trzeciego), jest to samogłoska "y", po której trzeba postawić apostrof. Samogłoska jest samogłoską, nie ma wyjścia. No, chyba że końcówka zaczyna się od spółgłoski...
A zatem:
M. Harry
D. Harry'ego
C. Harry'emu
B. Harry'ego
ale:
N. Harrym
Msc. Harrym
W. Harry!

- Uczę się w Hogwarcie... - Tak? A w Wyborczej pisali, że w Hogwardzie.
Wspominałam już o tym na tym forum. Błąd bardzo powszechny i bardzo denerwujący, zwłaszcza napotkany w prasie (gdzie jest wręcz nagminny). Nazwa naszej szacownej uczelni brzmi HOGWART, nie Hogward. I, co za tym idzie, odmieniamy ją w sposób następujący:
M. Hogwart
D. Hogwartu
C. Hogwartowi
B. Hogwart
N. Hogwartem
Msc. Hogwarcie
W. Hogwarcie! (aczkolwiek pewna nie jestem, wołacz to taki dziwny przypadek smile.gif )
Przymiotnik odrzeczownikowy brzmi hogwarcki.

Insze cuda-niewidy
# Jeżeli rzeczownik w mianowniku kończy się samogłoską wymiawianą - "y" czytanym jako "j" lub "i" - apostrof możemy pominąć. (Uwaga! jeśli "y" czytamy jak "y", patrz punkt pierwszy.)
Przykład:
M. Malfoy
D. Malfoya
C. Malofoyowi
B. Malfoya
N. Malfoyem
Msc. Malfoyu
W. Malfoyu!
# Jeżeli rzeczownik w mianowniku kończy się samogłoską niewymawianą, apostrof stawiamy zawsze.
Przykład:
M. Snape
D. Snape'a
C. Snape'owi
B. Snape'a
N. Snape'em
Msc. Snape'ie (Broń Boże Snapie!)
W. Snape! (powtarzam za wersją Polkowskiego)
# Bywają oczywiście nazwiska nieodmienne, takie jak McGonagall, Umbridge.

Dla wyjaśnienia wątpliwości bardziej szczegółowych, polecam Słownik Ortograficzny.


--------------------
all you knit is love!
każdy jest moderatorem swojego losu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Strony < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 04.05.2024 13:13