Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

[ Drzewo ] · Standardowy · Linearny+

> Porady... Pomagajmy sobie nawzajem :), jak pisać?

ikar
post 06.04.2003 20:26
Post #1 

Mały człowieczek...


Grupa: Magiczni Forumowicze
Postów: 368
Dołączył: 06.04.2003
Skąd: Wawa :D

Płeć: Mężczyzna



Porady... - jak pisać itd - pomagajmy sobie nawzajem smile.gif
Heh - nie wiem wogóle czy to może być zamieszczone w strefie FanFiction - jeśli nie - wypowiedzcie się - albo na PW - to przeniosę/skasuję ten temat, tak samo w przypadku powtórzenia - nie znalazłem wprawdzie takiego tematu, ale jeszcze na razie nie znam całego forum od deski do deski - w sumie to na razie zwiedzam strefę FanFiction .

No ale do tematu:

Cytuję tu mój wcześniejszy post spod jednego z opowiadań i dopiszę potem jeszcze coś aktualnego

QUOTE
Może raz się i ja wtrącę

Stylistyka - osobiście uważam, że każdy ma, albo powinien wypracować sobie pewien specyficzny styl i powinien potrafić zmieniać go i dostosowywać do sytuacji. Ja w średniej szkole zawsze miałem mnogość błędów stylistycznych w wypracowaniach - ale prawie zawsze byłem zadowolony z tego co napisałem (przynajmniej w tamtym momencie) - i to uważam za podstawę do osądzania. Na razie za mało czytałem tekstów napisanych przez Zwariowaną, żeby móc to oceniać. Wszystkie dalsze oceny jednak bazuję na tym co przeczytałem.

Ortografia - tu akurat uważam, że ktoś, kto chce być pisarzem/autorem jakiegoś tekstu, powinien wystrzegać się takich błędów jak ognia - bo one bardzo źle wyglądają - szczególnie w późniejszym ocenianiu tejże osoby...
Oczywiście stylizowanie i różnicowanie języka bohaterów / opisujących poprzez świadome wprowadzanie błędów do języka jest bardzo dobrze widziane - że tak powiem - to jest wręcz "wyższa szkoła jazdy".

Gramatyka i składnia - wszystko tu zależy od celu pisania, sposobu opisu konkretnej sytuacji - na przykład - rwanie i cięcie wypowiedzi dla oddania przyspieszonego tempa akcji. Tu również dochodzi różnicowanie języków bohaterów. Wszystko zależy od celu wypowiedzi. Na przykład - ze szkoły chyba 99% osób pamięta, że nie zaczyna się zdania od "więc", albo od "i", ale każdy kto czytał "W pustyni i w puszczy" potrafi sobie wyobrazić ekspresywność podkreślania myśli wyrażonych tymi słowami... Ponadto - w dialogach takie rozpoczęcia zdań powodują wrażenie naturalności i "żywości" języka.

Interpunkcja - heh - i tu znów - wszystko zależy co się chce powiedzieć - ale zauważcie - Co Się Chce Powiedzieć - każdy znak interpunkcyjny ma swoje znaczenie, i każdy ma swoje miejsce. Pamiętacie o zasadzie nie stawiania przecinków przed "i" ? A więc czemu tak przed momentem zrobiłem? Ponieważ stanowi to wyliczenie, a nie zdanie równorzędnie złożone. I tak samo wiele innych.
Oczywiście - myślę, że dobrze robicie, podkreślając sobie nawzajem błędy, jednak jak dla mnie czasami z uporem maniaka czepiacie się szczegółów - i to jest główny powód napisania przeze mnie tego posta.
Podam wam przykład - pewien chłopak z naszej klasy nigdy nie miał interpunkcji, gramatyki, ani stylistyki w porządku w wypracowaniach, natomiast inny pisał wszystko bez błędów, ale wyższe oceny zbierał ten pierwszy, bo w tym co pisał widać było sens, życie i pewien specyficzny styl, a perfekcyjna gramatyko-ortografia owocowała płaskością i dennością wypowiedzi... Tak więc nie zawsze opłaca się być bezbłędnym.

Bardzo dobrze, że podkreślacie konieczność pisania polskich liter - żyjemy w Polsce, urzędowym językiem jest język polski i mimo mody na pisanie wiadomości na gg bez polskich liter - co tak samo również (choć w tym wypadku wymuszone) jest w sms-ach, to mimo to literat, pisarz, autor POWINIEN zwracać szczególnie uwagę na to jak pisze. To nie przychodzi od razu, ale jak jedna z forumowiczek ma w podpisie "Nie każdy jest najlepszy. Ważne żeby starać się jak można." i im wcześniej się zacznie - tym lepszym można się stać.

Wybór tematu - to bardzo ważna sprawa - zauważcie - generalnie już po pierwszym, albo po kilku pierwszych paragrafach decydujemy, czy chcemy dalej czytać, czy wypożyczymy tą książkę z biblioteki, czy kupimy tą książkę - tak samo jest tu na forum. Wtórność nie pomaga w dobrym odbiorze - a tekst, w którego temacie umieszczam ten post JEST niestety wtórny. Na szczęście - jest to dopiero pierwszy part i od następnego może się akcja tak różnicować, że powiemy, że to najgenialniejszy fick, jaki w życiu czytaliśmy, ale na razie, na razie mnie osobiście tak średnio zainteresowało - nie powiem, że nie - bo wtedy bym nie doczytał do końca.

Wiecie - ja mam prawie 21 lat i mam pewne wymagania, a na to forum trafiłem przypadkiem, ale jest tu tyle interesujących osób i posiadających duże talenty, że jak widzicie od jakiegoś czasu jednak się na tym forum udzielam.

A - wcale nie jestem na studiach humanistycznych - jestem na ekonomii - ale dusza moja jest w głębi całkowicie i szczerze zwolenniczką nauk humanistycznych. Nie zamierzam już więcej zamieszczać podobnego posta - proszę - przeczytajcie i zastanówcie się troszkę - a może stary, poczciwy Ikar ma jednak ździebełko racji...

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Rozwijajmy swe talenty nawzajem i pomagajmy sobie - zamiast mówić tylko "fajne", albo "bee". Takie komentarze są bardzo budujące morale, ale poza podbudowaniem morale - za co wam wszystkim tutaj gorąco dziękuję, przydatna jest również pomoc. W różnorodności nasza siła, a we wspólnocie wsparcie. Pamiętajcie o tym.


A teraz coś na temat opisu postaci... To co będę pisał, to są rady napisane przez znanego pisarza Rogera Zelaznego - twórcy m.in. cyklu o Amberze

Wprowadzając nową postać nie należy przedstawiać za dużej ilości szczegółów na raz. Najlepiej, jeśli nie przedstawi się więcej niż trzech cech bohatera - bo jest to zdecydowanie łatwiej sobie wyobrazić - i łatwiej zidentyfikować postać - jest ona bardziej czytelna. Przykład:
"Marek był przystojnym niebieskookim blondynem" - i starczy - jeśli chce się dodać czwartą cechę - to najlepiej zrobić to dopiero po chwili, albo używając na przykład takiego tricku:
"Marek był przystojnym niebieskookim blondynem, usiadł i przygładził niebieską marynarkę, którą miał dziś na sobie".

Oki - na razie tyle - i tak strasznie dużo czytania wam zostawiłem - mam nadzieję, że się nie gniewacie

Piszcie swoje porady i swoje doświadczenia. No i rozwijajcie podane przeze mnie wątki. Wszystko da się szerzej opisać, a wiadomo nikt nie jest doskonałym i nie ma dobrej recepty na sukces (ale banały plotę hehehe).
Ikar

moim zdaniem pomysł nie głupi z tym tematem.......to ja dodam od siebie

powtórzenia: wystrzegać się jak ognia!!!!!! ponieważ przez to wasze prace wydają się nieinteresująca....narazie tyle...ide bo mam gorączkę ...ale napewno coś jeszcze dodam

avalanche

ja uważam, że to całkiem sensowny temat. olsniło mnie przy jego czytaniu i zaraz pędzę pisać następną częśc do mojego ficka =)
a co ode mnie? nic na siłe. taka moja rada. trzeba pisać wtedy, kiedy ma się natchnienie, inaczej wychodzą różne bzety, po prostu mówiąc =P

Silda

Dobrze a więc ja się wypowiem =)

Recepta na sukces w czasie pisania opowiadań? Nie wim czy coś takiego istnieje, ja jej nie znam, wiec dam tylko pare rad, z mojego punktu widzenia przydatnych.
Nie będe rozpisywac sie na temat ortografii i interpunkcji, kazdemu zdarzaja sie tutaj błędy, mi takze wiec po prostu trzeba sie tego nauczyc.
Gdy siadasz przed kartka papieru badz monitoem i piszesz opowiadanie , zadajesz sobie pytanie- Od czego zaczac?
Zauwazyłąm na tym forum wiele ff-ow, które powstały bez wczesniejszego przemyslenia. Zanim cokolwiek napiszesz ułóż dokladnie w glowie plan zdarzen, pomysl o miejscu i czasie akcji, możesz nawet napisac sobie w punktach tresc całego opowiadania. Taki wstepny plan pomaga w dalszym pisaniu naprawdę. Co sprawia ze twoje opowiadanie może stac sie prawdziwym małym dziełem? Przede wszystkim pomysł, najlepiej orginalny i majacy w sobie cos co sprawia ze czytajacy po prostu jest ciekawy co stanie sie dalej. Musisz oczywiscie to ładnie "opakować" w prawidłowo zbudowane zdania, dynamiczne dialogi i żywe opisy. To bywa trudne, musisz wystrzegac sie powtórek bo to psuje atmosfere. Jak twoje opowiadanie ma miejsce w fantastycznym lub sredniowiecznym świecie, musisz wystrzegac sie okreslen typowo terazniejszych ( chyba kazdy wie o co chodzi). Staraj sie zeby w twoim opowiadaniu prócz akcji pojawiły się osobiste przemyslenia i uczucie bohaterów.
Chyba jedna z wazniejszych spraw , ktore mogą sprawic ze twoje opowiadanie będzie prawdziwym klejnocikiem, jest główny bohater. Najlepiej zeby był to ktos orginalny, o swoim wlasnym wyraznym podejsciu do zycia i swiata. Musi to byc ktos kogo da sie lubic, kogo przezycia i rozterki nie beda obojetne czytelnikowi. Dobrze by było gdyby był w czyms wyjatkowy. Niech najlepiej gra w kosza, sprzela z łuku, pyskuje badz kradnie. Opisz go dokładnie. Teraz ISTOTNA sprawa. Nie rób z tego bohatera ideału...ideały bywają nudne i oklepane, niech ma swoj charakterek.
Co do bohaterow to pamietaj przy pisaniu dialogow, by kazda postac miała swoj odmienny sposób wypowiadania sie, mozesz stworzyc naprawade wiele ciekawych osobowosci, wazne by twoje pisarskie dzieło nie wialo nudą i "plastikiem" =) Jak ktos dotrwał do konca i przeczytał cały moj wywód niech wezmie sobie go do serca. Jestem amatorką tak jak wy ale wymagania niestety mam wysokie. Pozdrawiam.

Psychopatka

Powtórzenia - czasem są potrzebne jako podkreślenie o kogo/o co chodzi, a już na pewno wolałbym przeczytać np. trzy razy zdanie po zdaniu Dumbledore zamiast: 1. Dumbledore 2. siwobrody starzec 3.starszy pan; a czasem robi się jeszcze gorzej - to oczywiście wyssany z palca przykład .

Przyszło mi właśnie na myśl:
Zapożyczenia - kilku znanych autorów napisało, że napisano już tyle książek, że praktycznie nie ma się szans być oryginalnym, i cała sztuka polega na tym, by temat, który się wybrało, przedstawić w nowy sposób i w nowym świetle. Spojrzyjcie na siebie - czy przeczytacie, mając wybór, coś co jakbyście już czytali? A zmienianie imion bohaterów czyichś opowiadań/książek/filmów naprawdę nie jest wielkim wyczynem... spróbujcie sprawić, że wasz bohater stał się oryginalny i czymś się wyróżniał spośród innych - jak przyjdzie mi natchnienie to może dopiszę jakieś rady na temat "ożywiania" bohaterów - mimo, że tu na forum jest wiele osób, które robią to po prostu świetnie - i w sumie to one powinny tu napisać . Np Emmo...Sol...Ingrid... Villemo...Nadine...(kolejność oczywiście przypadkowa ) i oczywiście inni (wciąż jeszcze nie czytałem tematów spoza pierwszych dwóch stron - nie miałem czasu... ). Heh - wiem, że nie wyczerpałem tematu, ale właśnie o to chodzi - piszcie

Dobrze, że sprawdziłem wygląd posta... Psychopatko - bardzo dobrze to opisałaś - ale nie będę już zmieniał początku posta - może i moje myśli komuś coś powiedzą

Ikar

Widze Ikar ze mamy podobne podejscie do wielu spraw z pisaniem zwiazanych =)

Psychopatka

Bardzo fajny topick .
Ja może nie mam żadnej inteligentej rady co do samego pisania, ale zaapeluje o taką sprawę - sprawdzajcie do znudzenie napisane texty; dużo niezauważalnych błędów zauważycie dopiero za którymś razem. Przydaje się, serio.

Aeth

Dokładnie!!! napiszesz opowiadnie to sprasz je z 20 razy zanim dasz do publikacji! Popraw ortografie i powtorki usun, dodaj cos , wykasuj cos, i bedzei git !

Psychopatka

Dostałem PW od autora tego Topic'u, aby zamieścić tę uwagę, którą napisałem przy Turnieju Czterech Bractw (czy jakoś tak ), a którą on uznał za dostatecznie inteligentną
Zatem apeluję, w imię czytających, do autorów Fanficów różnych i podłużnych, aby nie pisali dialogów w sposób nastepujący:

-coścoścoś-powiedział ktoś-cośblahblahblah.

Jest to zapis mało czytelny i trzeba się miejscami trochę natrudzić, aby go rozszyfrować. Zamiast tego radzę pisać tak:

- Coścoścoś - powiedział ktoś - cośblahblahblah.

Przyjemniejsze dla oka i czytelniejsze.

Nerull

Oj już nie przesadzajmy. Wiem topic do podpowiadania, ale przesada z tymi <spacjami> pomiędzy - - -. Nie czepiajmy się szczegółów, bo jeśli opowiadanie jest dobre to czy będziesz zwracać uwagę na taką drobnostkę? Nie sądzę. No i chyba nic od siebie nie dodam, bo to na co zwracam uwagę zostało już zawarte w wypowiedzach wcześniejszych no, ale powiem coś: prosz, zeby akcja toczyła się powoli, rozwijala się stopniowo, a nie gnała na łeb na szyję. Przykład <nie mówię, ze taki jest> Jest sobie bohater, ten bohatter ma coś, nagle cos mu sie przytrafia, opis tego wydarzenia zostaje pominety lub napisany tylko po części, nie skończony co ogranicza, bo w końcu do autora należy pokazać z jak najbardziej barwnej strony co tam się dzieje, zmusić nas <czytelników> do wyobrażenia sobie tej sytuacji jak tam ma miejsce! Ożywić opowiadanie którkimi zdankami zawierającymi emocje. Później nagle jest w innym miejscu i robi coś innego. I to wszystko w jednej części. Starajcie się dawać więcej opisów w swoich ff, bo to naprawdę pomaga wczuć się w klimat/ atmosferkę opowiadania. Okey zostawiam to tak, bo nie chce się teraz rozpisywać, leniuch ze mnie. Ikar! Myślałam o takim samym topicu! =)

Sol z Ludzi Lodu

Mmm - Sol - a jeśli nie będzie aż tak dobre? Wtedy wszystkie błędy jakoś bardziej rzucają się w oczy i nagle mogą zacząć przeszkadzać w odbiorze...
Oczywiście - może to być w pewien sposób czepianie się... czego nie mam zamiaru robić smile.gif.
Do postu Nerull (BTW: zmiłuj się, proszę biggrin.gif - czuję się trochę zawstydzony - czy ja mogę decydować, czy coś jest dostatecznie inteligentne? Pisz, piszcie wszystko, co może pomóc innym, a i wam - bo sam wiem, że się to zapomina wink.gif ) jeszcze dodałbym taką uwagę - dialogi zaczynajcie od nowej linijki, tzn:
- coś coś coś
zamiast: opis, opis - coś coś coś - opis opis <- W ten sposób można wyrazić co dana osoba myśli w tej chwili (acz lepiej to zrobić w cudzysłowach), ale jak widzicie taki zapis za bardzo zlewa się z opisami i trochę przeszkadza w odbiorze...

Kilka postów pod niektórymi topicami natchnęło mnie do napisania jeszcze paru rzeczy, ale w chwili obecnej nie mam za bardzo czasu - napiszę coś w jakiejś wolnej chwili smile.gif. A w tym czasie - piszcie swoje porady! Nawet jeśli nikt z tego nie skorzysta, to samym napisaniem czegoś utwierdzacie się w tym jak należy robić - bo przy pisaniu posta trzeba się zastanowić nad tym co się pisze, i, wbrew pozorom, naprawdę można sobie coś nieświadomie w ten sposób przyswoić wink.gif.

Pozdrawiam

Ikar

*****************************

< span style='color:green'>Jednym zdaniem - znów wracam z tym tematem..., szkoda tylko, że wcięło posty, które były pod tym, co teraz jest powyżej... - jeśli ktoś ma toto przypadkiem, to plz dodać tu, albo przesłać mi na pw smile.gif. Jeśli nie... trudno... postaram się odtworzyć... kiedyś... jak znajdę trochę czasu... smile.gif No i standardowo proszę o pomoc w redagowaniu tego... - UWAGA - sporo tego jest też w "Coś dla nowych" autorstwa Villemo i zachęcam do wchodzenia tam - dużo mądrości smile.gif


--------------------
"At least we had a chance to say... Goodbye"
Nie ma opowiadań doskonałych - są tylko takie, w których jeszcze nie znaleziono błędów... (albo już je poprawiono :D)
Tolerancja, Wolna wola, Miłość (:)), Optymizm :)
Największe polskie forum RPG by Forum: Strefa Forumowych RPG ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
ikar   Porady... Pomagajmy sobie nawzajem :)   06.04.2003 20:26
Sumiko   O Dżisssusie. Co Ty jakiś polonista jesteś? Ja...   06.04.2003 20:41
ikar   Wiesz... jednak sporej ilości osób przeszkadza...   06.04.2003 20:54
Villemo   nie obrazisz się, jeśli przykleję ten mądry i ...   06.04.2003 21:37
Hagrid   O ortografię czasem lepiej zadbać. Ja całego s...   06.04.2003 21:45
ikar   ikar   Skąd wziąść natchnienie niezbędne do napisania...   10.04.2003 17:32
Vlary   Heh... Mówicie tu o błędach, stylistyce i este...   12.04.2003 22:39
Psychopatka   Helkado nie zgadzam sie z Toba... jesli fick j...   12.04.2003 23:09
Hagrid   Prawdą jest, że długość bywa czasem barierą do...   13.04.2003 11:35
DarkLady   Wow, no porsze, na jaki fajny temat weszlam. I...   16.04.2003 15:13
Villemo     16.04.2003 15:54
DarkLady   Dzieki Villemo. Nastepnym razem bede pamietac....   16.04.2003 19:37
White   moim zdaniem jest wazne aby przemyslec zanim s...   22.04.2003 09:11
ikar   Troszkę wskazówek tyczących się składni zdań <...   23.04.2003 07:03
ikar   Sorki - wczoraj u nas w bloku net padł... ehh ...   24.04.2003 09:03
Sir Momo Mumencjusz Mum   Napiszę coś i ja. Teoretycznie było juz nawiąz...   29.04.2003 10:09
Maggie Potter   Trzeba jeszcze w ogóle stawiać te znaki...   02.05.2003 11:26
Villemo  
ikar   Fragment posta z "Little walk through the...   18.05.2003 12:20
Paris   Sumiko ma racje. Mnie też denerwują owe opisy ...   18.05.2003 12:50
Taxi Ride     18.05.2003 16:13
ikar  
  18.05.2003 17:20
Paris   Jeśli tak to przepraszam. Widocznie nie zauważ...   18.05.2003 17:42
ikar   Neee, przy pisaniu: "bla bla bla (bla bla...   19.05.2003 10:36
Ludwisarz   Ja uważam że jako wtrącenie ten po nawiasie ni...   23.05.2003 16:14
Yaten   Chciałbym w tym temacie poruszyc kwestie jak p...   25.05.2003 08:23
Villemo   jst tm u góry taki przypięty temat...rozejrzyj...   25.05.2003 09:09
ikar   Połączyłem te tematy - ikar   Heh - no to najwyżej nie piszemy... :) - a i tak -...   16.07.2003 16:33
ikar   Właśnie - dodałem już w temacie "Skarb...   25.10.2003 23:00
Aeth   Dobra - ja mam problem z pisaniem, a jako, że ...   27.06.2004 20:06
karolka   wiecie co, może komuś chce się to wszystko czy...   29.06.2004 16:11
Hefaj     29.06.2004 16:38
Jupka   Rzeczywiście, ludzie pisząc FF robią mnóstwo błędó...   15.07.2004 19:19
Kira   ...   11.08.2004 14:10
Eowina   Nie wiem czy ktos juz to napisal(nieszkodzi,na...   11.08.2004 14:26
Sihaja   ...   11.08.2004 14:29
doris   Ja mam bardzo gorącą prośbę   18.11.2004 09:29
matoos   Błagam, zamiast wejdziesz na jakieś forum i po...   18.11.2004 10:06
em   Ech, wiem, że odgrzebuję, ale toto i tak już jest ...   07.01.2006 22:39


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 01.06.2024 03:29