Help - Search - Member List - Calendar
Pelna wersja: Znaczenie Imion Bohaterów
Magiczne Forum > Harry Potter > Harry Potter
hiob27
Temat dotyczy znaczeń imion i czy mają one

jakieś znaczenia dla bohaterów.
Darujemy sobie rzeczyt typu że

dumbledore to trzmiel a Sprout to kiełek.
Jeśli znacie pochodzenie

jakiegoś imiona postaci z książki zamieście je tutaj:

Salazar

Slytherin:
--->Salazar: portugalski polityk, słynny faszysta,

mnóstwo ludzi go nie nawidiziło za brak tolerancji

Minerwa

McGonagall:
---> Minerwa: odpowiednik greckei Ateny, boginii

mądrości i wojny sprawiedliwej
---> McGonagall: Szkocki wojownik,

zginął męznie w walce w dobrej sprawie

Hermiona Granger:

/>---> Hermiona: mitologiczna córka Heleny, ponoć zakochała się w 2

młodzieńcach i jeden został zabity przez węża (nie jestem tego pewien,

napewno Kubik mógłby to sprostować
src='http://www.magiczne.pl/style_emoticons/default/tongue.gif' border='0'

style='vertical-align:middle' alt='tongue.gif' /> )

/>
Madam Rolanda Hooch:
---> Roland: pieśń o Rolandzie chyba

każdy zna...
kubik
czemu dałes to w VI tomie?
hiob27

class='quotetop'>QUOTE

class='quotemain'>czemu dałes to w VI

tomie?

Skoro wszyscy szukają

odpowiedzi kto zginie w VI tomie lub co stanie się z bohaterami, może warto

by poszuka odpowiedzi na te i wiele innych pytań w pochodzeniu ich nazw...

Chyba że uważacie, że imię nie może mieć związku z przyszłością danego

bohatera -> ja w to osobiście nie wierzę, a skoro mówimy o przyszłości i

losach bohaterów w czaso przestrzeni
src='http://www.magiczne.pl/style_emoticons/default/tongue.gif' border='0'

style='vertical-align:middle' alt='tongue.gif' /> która

nastąpi, to tak mi się wydaje że może mieć ona tylko miejsce w VI

albo w VII tomie. Jeśli się mylę, Kubik popraw mnie
src='http://www.magiczne.pl/style_emoticons/default/tongue.gif' border='0'

style='vertical-align:middle' alt='tongue.gif' />
kubik
nie muszę
src='http://www.magiczne.pl/style_emoticons/default/blush.gif' border='0'

style='vertical-align:middle' alt='blush.gif' />


border='0' style='vertical-align:middle' alt='czarodziej.gif'

/>
David_Arch
Lovegood Luna :

Luna, to po

Hiszpańsku Księżyc

Love - miłość, kochać /ang/
Good - dobro,

dobrze /ang/

Kochająca dobro i Księżyc

Czy coś

odkryłem ... chyba nie.
Daga
tak jakby... było coś kiedyś takiego.. więc proponuję zamiast tłumaczyć te imiona zacząć po prostu spekulować co i jak dalej blink.gif

voldzia
mnie ta Hermiona zastanawia oO. jezeli zakochala sie w dwoch mlodziencach, a jeden z nich zostal zabity przez weza to... moze byc to wskazowka co do kolejnych tomow.

kto moze podobac sie Hermionie (realne typy tongue.gif)
a) Ron
b) Harry '-'/
c) Krum

waz? Voldemort mial przeciez twarz weza i ogolnie duzo wspolnego z wezami.

jezeli mielibysmy isc tym tropem, to ulubiency Hermiony nie moga czuc sie bezpiecznie. A Rowling chyba wspominala ze kogos usmierci i w IV czesci oO.

zastanawiajace.
kubik
David_Arch
Luna grecka/rzymska? bogini księzyca zakochała sie w ziemskim facecie co Endymion miał. [SAILOR MOON!!!]
QUOTE
Czy coś odkryłem ... chyba nie.

Luna LoveGood = Harry Potter dementi.gif

voldzia
Stawiam na Rona
voldzia
ja tez niestety na niego stawiam :/
kubik
Ale wyobraź sobie tą wzruszająca scenę:
Ron lezy w kałuzy krwi. Koło niego klęczy łkająca Hermiona. Potter i Lovegood kręca się wokoło. Luna mówi, że [Ron] jest już prawie po drugiej stronie. Hermiona rozdziera szaty [LoL]. Krum stara się ja pocieszyć. A w sali rozlega się głos Rona:
"Victor opiekuj się moją Mioną." - i umiera. http://katalog.zdrowo.info.pl/pomoc.html
cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif
Tenebris69
Severus - surowy, poważny (łac.)
Albus - biały (łac.)
Lupin - wilk (łac.)
Syriusz, Regulus, Bellatriks, Andromeda - nazwy gwiazd i konstelacji
Droco - smok, wąż (łac.)
Malfoy - "mal" oznacza po łacinie "zły", a "foy" - wiara
David_Arch
QUOTE(kubik @ 17.04.2005 20:35)
David_Arch
Luna grecka/rzymska? bogini księzyca zakochała sie w ziemskim facecie co Endymion miał. [SAILOR MOON!!!]

*




Diana to Rzymska bogini księżyca, a grecka to Selene, wiec nie tędy droga. Choć ponoć Selene i Luna to ta sama postać, jednak tu raczej o Usagi Tsukino nie chodzi.

...

Co do Hermiony to tym Węże może być Nagin.
No jak by zginoł Ron to nie miałbym nic przeciwko biggrin.gif
anagda
dumbledore - to po staroangielsku trzmiel
Magya
Mugole - muggles - frajerzy, tumany, naiwniacy dry.gif laugh.gif
hiob27
Po tych słowach:
QUOTE(hiob27 @ 17.04.2005 15:41)
Darujemy sobie rzeczyt typu że dumbledore to trzmiel a Sprout to kiełek.
*

Spodziewałaem się że takie odpowiedzi jak ta poniżej nie pojawią się biggrin.gif
QUOTE(anagda @ 18.04.2005 14:33)
dumbledore - to po staroangielsku trzmiel
*



Widać że czytanie ze zrozumieniem trzeba poćwiczyć tongue.gif.
Magya
Wejdź sobie na "Who fall in love...", tam to dopiero jest czytanie ze zrozumieniem tongue.gif osobiście zaliczam się do tej grupy tongue.gif
voldzia
QUOTE(kubik @ 17.04.2005 21:42)
Ale wyobraź sobie tą wzruszająca scenę:
Ron lezy w kałuzy krwi. Koło niego klęczy łkająca Hermiona. Potter i Lovegood kręca się wokoło. Luna mówi, że [Ron] jest już prawie po drugiej stronie. Hermiona rozdziera szaty [LoL]. Krum stara się ja pocieszyć. A w sali rozlega się głos Rona:
"Victor opiekuj się moją Mioną." - i umiera.
cry.gif  cry.gif  cry.gif  cry.gif
*


po smierci Syriusza juz nic mnie nie ruszy '-', nawet rodzierajaca szaty Hermiona :]

a ja was zaskocze biggrin.gif
sprout to kiełek.

rewelacyjne no nie?

uff, ciesze sie ze moglam podzielic sie z Wami tym niusem. biggrin.gif

ale nie no, nie czepiajce sie jak ktos o czyms tam napisze co juz jakby bylo. kazdemu sie moze zdarzyc no :]

ale tak w ogole to co z tym trzmielem albo innym robakiem (mi sie chraboszcz kojarzyl z Dumblem, ale mi sie chyba cos pomieszalo biggrin.gif)? tak sobie czlowiek sie Trzmiel nazywa? bo na razie zwiazku jakiegos nie zauwazylam. a przewaznie imiona/nazwiska w HP cos tam znacza oO. wieeec?

aha, Magya, Twoje to oczko w podpisie? bo jezeli tak to musze sypnac komplementem: ladne oczy masz biggrin.gif [albo raczej oko, bo drugie mozesz miec brzydkie, znam ludzi ktorzy maja jedno oko np. zielono-niebieskie, a drugie brazowe biggrin.gif]
Magya
Nie nie to nie moje tongue.gif Takie się błąkało po necie to przygarnęłam. Moje oczęta są jak najbardziej ładniejsze tongue.gif Tylko, że piwne biggrin.gif
Joana van Hellsing
QUOTE
Lupin - wilk (łac.)


No nie do konca. Lupus to po łacinie ''wilk'', a lupinus - ''wilczy''. A tak na marginesie: lupa to nie tylko ''wilczyca'', ale również... ekhem... pani lekkich obyczajów. A Remus to jeden z zalożycieli Rzymu.

J. Potter - garncarz.
S. Black - Syriusz: Psia Gwiazda, Black: czarny.
P. Pettigrew - gdzieś mi się obiło o uszy, że ''petty'' oznacza drobny... muszę to sprawdzić w słowniku. A imię Peter ma jakies znaczenie?

Hermiona - postać z jednego z dramatów Shaekspeare'a, nosząca to samo imię, która została zqamieniona w kamień (czy tam posąg, nie pamiętam). poza tym to żeńska wersja hermesa, boga handlarzy, złodziei i mówców (o, to się zgadza!)
Pansy - to po agielsku bratek chyba. A parkinson to choroba.
D. Malfoy - Smok/Wąż Zławiara.
Fleur Delacour - Kwiat dworu.
Ginny Weasley - Ginevra to ''biały duch''... Nie wspominając, że żona Artura. A ''weasley'' to chyba łasica.
Percy - Perceval był jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu.
Artur - Artur był szefem Okrągłego Stołu.
Dorcas Meadowes - ''Meadow'' to po angielsu ''łąka''
Hestia Jones - Hestia to bogini ogniska domowego.
Bellaterix - to po łacinie chyba wojowniczka, czy jak...
Regulus - książe albo królik. To wyjaśnia, dlaczego Syriusz go nie lubił. Kto by widział, żeby pies i królik w jednej budzie mieszkały?
Łapka
nie znam sie na znaczeniu imion ale niewiem jak wy ale ja nie wierze w takie głupstwa
HUNCWOTKA
Dlaczego od razu głupstwa? Przecież JR nie wymyslała od tak wszystkich imion:/
wybierała takie które pasują do charakteru danej osoby,amoże nawet przedstawiające co stanie sie z nią w przyszlości?
Katon
QUOTE(hiob27 @ 17.04.2005 16:41)

--->Salazar: portugalski polityk, słynny faszysta,

mnóstwo ludzi go nie nawidiziło za brak tolerancji

*



Kiedy wreszcie przyzwyczaję się do ignorancji...... dry.gif
karolka
QUOTE(kubik @ 17.04.2005 22:42)
Ale wyobraź sobie tą wzruszająca scenę:
Ron lezy w kałuzy krwi. Koło niego klęczy łkająca Hermiona. Potter i Lovegood kręca się wokoło. Luna mówi, że [Ron] jest już prawie po drugiej stronie. Hermiona rozdziera szaty [LoL]. Krum stara się ja pocieszyć. A w sali rozlega się głos Rona:
"Victor opiekuj się moją Mioną." - i umiera.
cry.gif  cry.gif  cry.gif  cry.gif
*




hehe ta scena w twoim wykonaniu kubik, tak mnie wzruszyla, ze hej! laugh.gif
Black Syriusz
Bellatriks to taka gwiazda
Augustus-tytuł cezara rzymu
Pati
QUOTE(voldzia @ 19.04.2005 00:29)
ale tak w ogole to co z tym trzmielem albo innym robakiem (mi sie chraboszcz kojarzyl z Dumblem, ale mi sie chyba cos pomieszalo :D)? tak sobie czlowiek sie Trzmiel nazywa? bo na razie zwiazku jakiegos nie zauwazylam. a przewaznie imiona/nazwiska w HP cos tam znacza oO. wieeec?
*


Ja gdzies kiedyś czytałam, że ten Trzmiel to dlatego, że Dumbledore jako zagorzały milośnik muzyki często nucił coś pod nosem.

Malfoy - nazwisko pochodzi od łacinskiego słowa maleficus, które znaczy "czyniący zło". A mal foi to po francusku "zła wiara"
Ahmed
http://www.theninemuses.net/hp/
http://www.m5p.com/%7Epravn/hp/index.html


dwie świetne stronki na których znajdziecie mnóstwo informacji o etymologii imion i nazw z HP
Pszczola
Ale jak tak czlowiek przyjrzy sie tym przydomkom...Harry Potter, tak Jak tom Riddle albo Tobias Snape, to takie zwykle, pospolite imiona. Niby nic, niby sie w oczy nie rzucaja. Sanpe i Voldemort najwyrazniej mieli na tym punkcie kompleksy, a Harry nie ;) Kolejna roznica miedzy nimi.

Ej, to z Hermiona, to nie taka zla teoria! Nagini zabije Rona i Ginny i Harry bedzie z Hermiona, jezeli sam przezyje ;PPP

No dobra... i tak bedzie pewnie Hermiona-Ron, Ginny-Harry...no, nie jest tak zle ^^"

Aha, przeciez Remulusa i jego braciszka karmila wilczyca, a ich ojcem bym Mars ;P Co prawda ta planeta przwija sie w serii o Harrym i nie ma najpewniej zwiazku z Lupinem, ale fakt faktem ;P

Ide poczytac stronki z imionami *_* Bede sie jeszcze bardziej wymadrzala *___*
jabol50
QUOTE
Temat dotyczy znaczeń imion i czy mają one jakieś znaczenia dla bohaterów.
Darujemy sobie rzeczyt typu że dumbledore to trzmiel a Sprout to kiełek.

Moim zdaniem to bardzo ważna informacja. Trzmielem lub bąkiem nazywano Sokratesa, bo zadawał kłopotliwe pytania i zmuszał tym samym do myślenia. Został skazany na śmierć za domniemane demoralizowanie młodzierzy. http://forum.freeware.info.pl/gry/infamous.html Wyrok przyjął ze spokojem i wypił podaną mu truciznę - cykute. Jak dla mnie jest tu sporo analogi po lekturze VI tomu...
Pszczola
Musze zaczac czytac wiecej ksiazek, serio -_-"

Nom, nawet bardzo interesujace. Dobrowolnie wypil trucizne, dobrowolnie oddal zycie.
Rowling mogla w chwili wyboru imienia Dumbledora zadecydowac o jego losie. No coz, w kazdym razie twierdzi,ze miala juz wszytsko od poczatku zaplanowane.
Nati
Zauważyłam, że zespół Moonspell ma piosenkę o nazwie... Rawen Claw mnie się to kojarzy tylko z jednym
Gem
Bo ja wiem czy to takie waznie??? imiona po prostu odzwierciedlają to, kim sa bohaterzy. A nie zawsze, bo czasem wprowadzają nas w błąd. Ale w tym nie ma drugiego dna...
kapik
Olimpia Maxime - nie jestem pewien ale byc moze jest w tym jakas analogia:
goora Olimp - madam byla wielka jak goora wink.gif
nazwisko roowniez doskonale pasuje do jej wygladu tongue.gif
To jest "lekka wersja" zawartosci forum. By zobaczyc pelna wersje, z dodatkowymi informacjami i obrazami kliknij tutaj.

  kulturystyka  trening na masę
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.