Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

[ Drzewo ] · Standardowy · Linearny+

> Prawie W Całości Wywiad Z Jkr Po Polsku!, bardzo ciekawy! [troszkę spoiler]

kkate
post 17.08.2004 16:53
Post #1 

Czarodziej


Grupa: slyszacy wszystko..
Postów: 894
Dołączył: 10.03.2004

Płeć: Kobieta



Kilka dni temu w Edynburgu odbyło się spotkanie z Joanne Rowling. Wiem, Enope już o tym pisał, ale tutaj podam więcej faktów i większość odpowiedzi na zadane jej pytania. Uwaga – jeśli nie chcecie wiedzieć (chociaż trochę), co będzie się działo w 6 i 7 tomie, nie zaglądajcie! Chociaż wiele i tak się nie dowiecie …

Są to wszystkie zadane JKR pytania, ale odpowiedzi nie zawsze są przetłumaczone w całości – z tych odpowiedzi niewiele właściwie wynika, a jeśli ktoś bardzo chce się czegoś dowiedzieć, niech przeczyta wersję angielską.

Spotkanie prowadziła Lindsey Fraser, a brało w nim udział około pięciuset ludzi. Na początku Rowling spytała, czy na sali jest ktoś, kto nie skończył czytać Zakonu Feniksa. Następnie przeczytała fragment o tym, jak Ron i Hermiona dostają odznaki prefektów. Potem widownia zaczęła zadawać pytania…...

1. Ze wszystkich Twoich książek, którą lubisz najbardziej?

- To się często zmienia. Mogłabym powiedzieć, że to „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, chociaż w tej chwili – wiem, że to nie w porządku z mojej strony – moją ulubioną książka jest „Harry Potter i Pół-krwi Książę” („Harry Potter and the Half Blond Prince”). Przepraszam… Jestem jedyną osobą, która ją przeczytała, i myślę, że jest raczej niezła. Kiedy piszę książkę, jest to normalne. Zazwyczaj, kiedy jestem gdzieś w połowie, bardzo mi się podoba, ale gdy ją skończę, zaczynam nią gardzić i myślę, że to najgorsze śmieci! W tej chwili, naprawdę podoba mi się to, jak toczy się akcja w szóstym tomie. Wiele się tam dzieje i są odpowiedzi na wiele pytań. Naprawdę mam przeczucie, że to już blisko (chyba do ukończenia książki – K.) i przyszedł czas na odpowiedzi, a nie kolejne pytania i wskazówki, choć oczywiście jest mało wskazówek dotyczących tego, czego jeszcze nie skończyłam pisać. Mam nadzieję, że jest to dla was dostatecznie frustrujące, kiedy wiecie, że ich jeszcze nie możecie przeczytać!

2. Jakie książki czytałaś, kiedy byłaś dzieckiem i jakie książki czytasz teraz?
- Kiedy byłam mała, czytałam absolutnie wszystko (…). [tu następuje wymienianie różnych tytułów, czego nie będę tłumaczyć…]

3. Wszystkie obrazy, jakie widzieliśmy w Hogwarcie, przedstawiają zmarłych już ludzi. Wygląda na to, że żyją oni w swoich obrazach. Czy tak jest? Jeśli jest tam obraz z rodzicami Harry’ego, czemu nie jest on w stanie porozmawiać z nimi i się ich poradzić?

- To bardzo dobre pytanie. Ci ludzie rzeczywiście umarli, i nie są tak całkowicie realni jak duchy, jak pewnie zauważyliście. Miejscem, gdzie zobaczyliście, że potrafią rozmawiać, jest głównie gabinet Dumbledore’a. Poprzedni dyrektorzy i dyrektorki pozostawiają w ten sposób po sobie swoje piętno, ślad. Pozostawiają swoją aurę, i prawie tak jakby oni sami mogli doradzać obecnemu dyrektorowi, ale z tym nie jest tak jak z byciem duchem. Portrety mają np. te same zwyczaje co za życia. Portret matki Syriusza nie jest pełnowymiarową osobowością, nie jest całkowicie dobrze „odtworzony”. Powtarza zwroty, jakich używała za życia. Jeśli Harry miałby portret swoich rodziców, nie pomógłby mu on tak, jakby tego chciał. Gdyby mógł spotkać ich jako duchy, to miałoby o wiele większe znaczenie, ale jak Nick wyjaśnił na końcu Zakonu Feniksa – zaczynam błąkać się po niebezpiecznych rejonach, ale wy prawdopodobnie i tak wiecie, co on wyjaśnił – niektórzy ludzie nie mogą powrócić jako duchy, ponieważ się nie obawiają, albo mało obawiają, śmierci.

4. Jaka jest Twoja ulubiona postać w książkach?

- Mam dużo ulubionych postaci. Naprawdę lubię Harry’ego, Rona, Hermionę, Hagrida i Dumbledore’a. Uwielbiam pisać o Snapie – nawet jeśli nie zawsze jest najmilszą osobą, jest zawsze zabawny do opisywania. Kocham też pisać o Dudleyu. Jeśli miałabym kogoś spotkać osobiście, wybrałabym Lupina. Naprawdę go lubię. Moją ulubioną nową postacią jest Luna – jestem bardzo czuła w stosunku do niej.

5. Czy ciotka Petunia jest charłakiem?

- Dobre pytanie. Nie, nie jest, ale – (śmiech). Nie, nie jest charłakiem (ang. squib – pisane z dużej litery!) Jest mugolem, ale – (śmiech). Będziecie musieli przeczytać pozostałe książki. Możecie mieć wrażenie, że z ciotką Petunią wiąże się więcej rzeczy, niż się to na pierwszy rzut oka wydaje, i dowiecie się, co to takiego. Nie jest charłakiem, chociaż to bardzo dobre przypuszczenie. Ojej, chyba za dużo powiedziałam. Jestem szokująco niedyskretna.

6. W jaki sposób wymyślasz wszystkie imiona i przezwiska, takie jak Lunatyk, Glizdogon, Łapa i Rogacz?

- Wszystkie te imiona pochodzą od postaci, które nazywają. Mam z tym dużo zabawy. Glizdogon był chyba najtrudniejszy. Moja siostra nie cierpi szczurów, a to wszystko przez ich ogony, więc to dało mi pomysł. Obecnie wiecie, że niektóre nazwy wymyślam, ponieważ korzystam z panieńskich nazwisk waszych mam, prawda? Musicie być ostrożni przyjaźniąc się ze mną, bo to prowadzi do znalezienia się w moich książkach , a jeśli mnie obrazicie, staniecie się naprawdę paskudnym charakterem. Znalazłam nazwisko McClaggan innego dnia, ponieważ myślę, że jest świetne. W tomie 6 występuje McClaggan, ponieważ uznałam, że tego nazwiska nie mogę zmarnować i go nie użyć.

7. Czy w twoich powieściach Harry Potter zawsze będzie dorastał jako czarodziej?

- Cóż, nie myślę, żeby to dużo dało, jeśli powiem, że dożyje do książki siódmej, głównie dlatego, że nie chcę was bardzo zamęczać, ale nie mam zamiaru mówić, czy będzie żył jeszcze dłużej, ponieważ nigdy tego nie mówię.

8. Czy któreś z postaci wzorowane są na prawdziwych ludziach?

- Jedyną postacią, która umyślnie jest wzorowana na prawdziwej osobie, jest Gilderoy Lockhart. (śmiech). Może nie jest taki, jak myślicie, ale muszę przyznać, że jego żyjący odpowiednik jest jeszcze gorszy (śmiech). Był ohydny! Jego kłamstwa o przygodach, jakie przeżył, rzeczy, jakie zrobił, i imponujące czyny, których dokonał…. Był szokującym człowiekiem. (…)

9. Czy napisałaś jeszcze jakieś inne książki oprócz tych o Harrym Potterze?

- Nie. Napisałam inne rzeczy, które nie były publikowane, ale uspokajam - to nie jest wielka strata. Pisałam wszystkie rodzaje różnych rzeczy, ale nic nie zostało wydane. Niektóre mogą zostać kiedyś opublikowane - nie wiem. Mam kilka nieukończonych dzieł, które chciałabym skończyć, ale nie wiem, czy będę chciała je opublikować.

10. Z tych wielu, wielu książkowych postaci, która jest najbardziej podobna do ciebie?

- (…)Hermiona jest dość podobna do mnie, kiedy byłam młodsza. Wymyślając ją, nie myślałam o sobie, ale w Hermionie jest kawałek mnie. Hermiona to bardziej przesadna ja, gdy byłam młodsza. A Harry jest też trochę jak ja. Gdyby razem „ścisnąć” Harry’ego, Rona i Hermionę… Dość łatwo o nich pisać, ponieważ każde z nich ma coś z mojej osoby. Ale gdy jest ktoś taki jak Dolores Umbridge – to na pewno nie! Absolutnie nie jestem do niej podobna. To okropna kobieta.

11. Jaką formę przybiera patronus Dumbledore’a?

-Dobre pytanie. Czy ktoś już to zgadł? Mieliście wskazówkę. Była taka. To feniks, który bardzo dobrze symbolizuje Dumbledore’a, z powodów, jakich chyba nie muszę wymieniać.

12. Jak nazywać się będzie tom 7?

-Myślę, że jesteście dobrze poinformowani (śmiech). Byłam pytana o Zakon Feniksa w wywiadzie na żywo w amerykańskiej telewizji przez chłopca, który wyglądał tak samo sympatycznie jak wy. Po prostu to powiedziałam. Powiedziałam to nie dziennikarzom, ale temu małemu chłopcu, kiedy powiedział: „Jaki jest tytuł następnej książki?”, odparłam „Harry Potter i Zakon Feniksa”! Ale wam nie powiem, przykro mi. Nie macie pojęcia, jakie miałabym wtedy kłopoty. Mój agent chyba by mnie zabił, więc wam nie powiem.

13. Dlaczego barman w Świńskim Łbie wydaje się Harry’emu znajomy? Czy to brat Dumbledore’a?

-Och… dobrze rozumujecie… Czemu myślicie, że to Aberforth? (widownia – „Dużo wskazówek. Czuć od niego kozami i wygląda trochę jak Dumbledore”). Jestem całkiem dumna z tej podpowiedzi. To wszystko, co mogę powiedzieć… (śmiech). No cóż, tak, oczywiście. Lubię ten szczegół z kozami – chichoczę na myśl o tym.

14. Czy jesteś zadowolona z nakręconych dotąd filmów?

-Tak, jestem zadowolona. Z tych trzech, moim ulubionym jest Azkaban. Myślę, że jest naprawdę dobry z różnych powodów – reżyser, Alfonso Cuaron, spisał się znakomicie, a Daniel, Rupert i Emma byli cudowni w tym filmie – już im to powiedziałam.

15. W jaki sposób wymyślasz niesamowite nazwy eliksirów?

- Czasem inwencja się wyczerpuje. Pisałam końcowy rozdział „Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi” i potrzebowałam nowej nazwy do kolejnego eliksiru . Siedziałam przez 10 minut przy klawiaturze, w końcu wybrałam "x". Pomyślałam: "Wrócę i zapiszę to później" Czasem naprawdę bardzo chcesz robić postępy w pisaniu historii. Czasem nazwy przychodzą ci do głowy. To wspaniałe uczucie...Czasem to jest trudne i musisz "łomotać" przez chwile w swój umysł...Czasem to przychodzi do Ciebie w chwili gdy zmywasz albo korzystasz z toalety. Mój mąż jest przyzwyczajony do mnie krzyczącej „Poczekaj!” i wbiegającej po schodach, by coś zapisać.

16. Co robisz w wolnym czasie?

- W sumie to nie mam wolnego czasu (śmiech). No, ale kiedy nie piszę ani nie opiekuję się dziećmi, czytam albo śpię. Aby być w stosunku do was zupełnie szczera, powiem, że obecnie spanie jest rzeczą, którą najbardziej lubię robić. Wiem, że to trochę przygnębiająca odpowiedź… Chciałabym powiedzieć, że bawiłam się z Mickiem Jaggerem – cóż, nie chciałabym się z nim bawić, to kompletne kłamstwo, ale przez to moja odpowiedź mogłaby być bardziej interesująca…

17. Kto jest pierwszą postacią, jaką wymyśliłaś?

-Harry. Cała ta historia to on. Całość jest skupiona wokół Harry’ego Pottera. Jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to jest ta historia. Harry wpadł mi do głowy najpierw i potem wszystko rozchodziło się od niego. Dałam mu rodziców, potem jego przeszłość, potem Hogwart, a czarodziejski świat zwiększał się i zwiększał. To był ten początkowy punkt.

18. Czy Hermiona ma jakieś rodzeństwo?

- Nie, nie ma. Początkowo wymyśliłam, że ma młodszą siostrę, ale było mi ciężko ją wprowadzić. Jej młodsza siostra nie miała uczęszczać do Hogwartu. Miała pozostać mugolem. To był dodatkowy wątek, który mi zbyt dobrze nie pasował, i miał dużego wpływu na fabułę. Wiecie bardzo dużo o rodzinie Rona, więc pomyślałam, żeby rodzina Hermiony, dla kontrastu, była całkiem zwyczajna. Są, jak wiecie, dentystami. Są nieco zaskoczeni odmiennością ich córki, ale też bardzo z niej dumni.

19. Czy Harry ma matkę chrzestną? Jeśli tak, czy pojawi się ona w kolejnych tomach?

-Nie, nie ma. Chociaż myślałam o tym. Gdyby Syriusz się ożenił… Syriusz był jednak zbyt dużym buntownikiem, żeby się ożenić wink.gif. W tym czasie, gdy urodził się Harry, wszyscy szczególnie bali się Voldemorta, więc jego chrzest był bardzo skromną, cichą uroczystością., w której udział brał tylko Syriusz, tylko najlepszy przyjaciel. (Widzicie! Czy Remus był jednak podejrzewany o zdradę??? – K. ). Wyglądało na to, że Potterowie będą musieli się chronić przed Voldemortem, więc oczywiście nie mogli wyprawić hucznego przyjęcia i zaprosić wielu ludzi. Niestety, Syriusz jest tylko jeden. Musiałam być ostrożna, mówiąc to, prawda?

20. Jeśli miałabyś stać się na jedne dzień jedną z postaci, którą byś wybrała?

- Na pewno nie Harry’ego, ponieważ nie chciałabym przez to wszystko przechodzić. Wiem, że wszystko wiąże się właśnie z nim, więc nie ma mowy, abym nim chciała być. W tej chwili, nie chciałabym być żadną z nich, ponieważ ich życie robi się bardzo ciężkie. Ale miałabym uciechę będąc kimś takim jak Irytek, powodującym chaos i nie sprawiającym innych kłopotów.

21. Czy Ron i Hermiona będą kiedyś razem?

-Cóż… (śmiech). Jak myślicie? (uczestnicy spotkania – „myślimy, że tak”). Nie mogę powiedzieć. Nie mogę, prawda? Myślę że teraz, w ten sposób, dałam wam dużo wskazówek na ten temat. To wszystko, co mogę powiedzieć. Będziecie musieli czytać pomiędzy wierszami.

C.D.N. czyli wkrótce druga część!

Ten post był edytowany przez kkate: 02.09.2004 17:04


--------------------
just keep dreaming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
  17.08.2004 18:04
kkate   Chociaż nie... powiedziała tak: No. I have wr...   17.08.2004 18:09
fala   Dla mnie ten wywiad był niezły, chociaż J.K. R...   17.08.2004 18:34
kubik  
  17.08.2004 18:51
eNoPe   Tak, to napewno by bylo jej na reke i wszystkich ...   17.08.2004 18:52
eNoPe   ...   17.08.2004 18:55
siistars   kkate, swietnie przetłumaczyłaś wywiad! ki...   17.08.2004 19:12
kkate  
  17.08.2004 20:13
kkate   A oto i druga część wywiadu!!!! ...   18.08.2004 18:10
Eden_ka   bardzo ciekawy wywiad, mamy sporo nowych wskaz...   18.08.2004 19:51
kkate  
  18.08.2004 20:53
Nimbuska2000   Tak masz racje.Ale kto nie wiedział czy Blaise...   19.08.2004 08:55
kubik   kto nie czyta orginałów Eden_ka   Nibusko - Polkowskiemu akurat udalo sie trafic...   19.08.2004 13:52
kkate   Właśnie po angielsku czy to chłopak, czy dziew...   19.08.2004 15:02
ANASTAZJA BLACK   ...   19.08.2004 15:31
vigga  
  19.08.2004 17:37
Zielasek   mpim zdaniem pół krwi księciem będzie harry, d...   19.08.2004 17:51
Eden_ka   tak?! Harry Potter i Harry Potter? Harry P...   19.08.2004 18:03
vigga   wiesz co Eden_ka, na takich ludzi to wiesz szk...   19.08.2004 22:10
kubik   takich "jednopostowców" nie ma nawet...   19.08.2004 23:21
Kiara Neto   Ja gdzieś w którymś tomie przeczytałam coś tak...   20.08.2004 10:58
kubik   niemożliwe Jedyną [zyjaca] rodzina Harry'e...   20.08.2004 11:20
Zagubiona   Z wywiadu można się dowiedzieć pewnej ciekawos...   20.08.2004 15:10
kkate   Zagubiona <--- nie uważasz że do Kwatery Gł...   20.08.2004 21:11
pAtRyK   Mam pewne wątpliwości dotyczące pytania 30. Ro...   21.08.2004 12:15
kkate   Ale może chodzi o to, że widział jego martwe c...   22.08.2004 11:49
pAtRyK   Nie wydaje mi się bo mówi wyraźnie że trzeba z...   23.08.2004 19:09
kkate   No to ja już nie wiem... Widział, jak Voldemor...   24.08.2004 12:19
Sunlight Priestess   Chodzi o to że rozumiał śmierć. Dlatego nie widzia...   26.08.2004 17:42
kkate   Sunlight Prestiess ma rację... Od tego momentu, ja...   28.08.2004 15:28
Eowina   To jednak nie bedzie matki chrzestnej ? No cóż,prz...   01.09.2004 21:15
Carmen   Mnie interesuje to zdanie w pytaniu 27 : " By...   12.07.2005 19:17


Closed TopicTopic OptionsStart new topic
 


Kontakt · Lekka wersja
Time is now: 28.04.2024 00:39